Fas'ta eski Başbakan Benkiran, PJD kongresinde aday olma şartını açıkladı - Son Dakika

Fas'ta eski Başbakan Benkiran, PJD kongresinde aday olma şartını açıkladı

25.10.2021 00:04
Fas'ta eski Başbakan Benkiran, PJD kongresinde aday olma şartını açıkladı

Fas'ta, Adalet ve Kalkınma Partisinin (PJD) 2011 ve 2016 seçimlerini önde bitirdiği dönemde parti genel sekreterliğini yapan eski Başbakan Abdulilah Benkiran, 30 Ekim'deki olağanüstü kongrede yeni yönetimin bir yıllığına seçilmesi durumunda parti liderliğine aday olmayacağını açıkladı.

Fas'ta, Adalet ve Kalkınma Partisinin (PJD) 2011 ve 2016 seçimlerini önde bitirdiği dönemde parti genel sekreterliğini yapan eski Başbakan Abdulilah Benkiran, 30 Ekim'deki olağanüstü kongrede yeni yönetimin bir yıllığına seçilmesi durumunda parti liderliğine aday olmayacağını açıkladı.

Fas'ta eylül ayındaki seçimlerde büyük bir düşüş yaşayan ve koalisyonun ana ortağı iken muhalefet durumuna düşen PJD'nin Genel Sekreteri Saadeddin el-Osmani ile Genel Sekreterlik üyelerinin istifa etmesinin ardından gözler 30 Ekim'de yapılacak olağanüstü kongreye çevrildi.

PJD Ulusal Konseyi 23 Ekim'de, seçimde yaşanan büyük oy kaybı nedeniyle istifa eden eski yönetimin, bir yıllığına yeni bir yönetim seçilmesi için olağanüstü kongre düzenlenmesi önerisini kabul etmişti.

Benkiran, bunun ardından Facebook hesabından yaptığı yazılı açıklamada, 30 Ekim'deki PJD olağanüstü kongresinde de bu önerinin kabul edilmesi durumunda, genel sekreterlik için aday olmayacağını duyurdu.

Öneriye göre, ay sonu yapılacak kongrede yeni yönetimin seçilmesi durumunda bu yönetim, 4 değil 1 yıllığına iş başında olacak.

Ülkedeki bazı çevreler, karizmatik kişiliği, etkili hitabet gücü ve toplumda önemli bir yere sahip olan Benkiran'ın, partiye yeniden eski gücünü kazandırabileceğini düşünüyor.

Fas'ta 8 Eylül'de gerçekleştirilen genel seçimleri 102 milletvekili çıkaran Milli Bağımsızlar Birliği (RNI) kazanmıştı. PJD ise 2016'daki seçimlerde kazandığı 125 sandalyenin yüzde 90'ından fazlasını kaybederek 13 sandalye ile sekizinci sıraya gerilemişti.

Fas Kralı 6. Muhammed, genel seçimlerin nihai sonuçlarının açıklanmasının ardından hükümeti kurma görevini 102 milletvekili çıkaran Milli Bağımsızlar Birliği RNI Genel Sekreteri Aziz Ahnuş'a vermişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fas'ta eski Başbakan Benkiran, PJD kongresinde aday olma şartını açıkladı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Szalai transferinden Fenerbahçe'nin kasasına 20 milyon girecek 20:09 Szalai transferinden Fenerbahçe'nin kasasına 20 milyon girecek
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis'te yaptığı el hareketi tepkilere yol açtı 19:14 Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis'te yaptığı el hareketi tepkilere yol açtı Son Dakika! Kılıçdaroğlu, Meclis'teki bütçe görüşmelerinde çok sert konuştu: Enflasyon yüzde 21 ise siyaseti bırakırım 18:12 Son Dakika! Kılıçdaroğlu, Meclis'teki bütçe görüşmelerinde çok sert konuştu: Enflasyon yüzde 21 ise siyaseti bırakırım Son dakika: Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ila yüzde 35 arasında zam yapıldı 16:53 Son dakika: Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ila yüzde 35 arasında zam yapıldı AK Parti MKYK Üyesi Abdurrahman Kurt'tan Haberler.com'a özel açıklama: Güneydoğu'da oyları artan parti yok, bize de kızgınlık var 16:08 AK Parti MKYK Üyesi Abdurrahman Kurt'tan Haberler.com'a özel açıklama: Güneydoğu'da oyları artan parti yok, bize de kızgınlık var Melis Sezen'den kendisini taklit eden Tansu Dayan'a yanıt: Kelebek etkisi 14:23 Melis Sezen'den kendisini taklit eden Tansu Dayan'a yanıt: Kelebek etkisi Son Dakika: Erdoğan'dan 12:17 Son Dakika: Erdoğan'dan "Asgari ücret 4 bin TL olacak mı?" sorusuna cevap: İşçimizi zora sokamayacağız Beşiktaş'tan şaşırtan transfer! Cenk Tosun'la anlaşma sağlandı 12:10 Beşiktaş'tan şaşırtan transfer! Cenk Tosun'la anlaşma sağlandı
Advertisement