Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı - Son Dakika

Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı

02.10.2021 16:37

- 200 yıl önce katledilen 'More Türkleri' unutulmadı Edirne Balkan Türkleri Federasyonu tarafından, Lüleburgaz ilçesinin Büyükkarıştıran beldesinde 1821 Mora katliamında Türk-Müslüman toplumuna uygulanan soykırımı anma programı düzenlendi.

- 200 yıl önce katledilen 'More Türkleri' unutulmadı

KIRKLARELİ - Edirne Balkan Türkleri Federasyonu tarafından, Lüleburgaz ilçesinin Büyükkarıştıran beldesinde 1821 Mora katliamında Türk-Müslüman toplumuna uygulanan soykırımı anma programı düzenlendi.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu tarafından Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde 1821 Mora katliamında Türk-Müslüman toplumuna uygulanan soykırımı anma programı düzenlendi. Belediyeye ait çok amaçlı konferans salonunda düzenlenen anma programına federasyon yetkilileri ve üyeleri ve üye dernekler katıldı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Yurtdışı İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zürfettin Hacıoğlu ve Tarih öğretmeni Cevat Sedes, katılımcılara 1821 Mora katliamı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Yurtdışı İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hacıoğlu ise, Türk ve Müslüman topluluğuna yapılan katliamı unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, "Bizim buradaki amacımız farkındalık oluşturmak, 2 asırda geçse Türk ve Müslüman toplumuna karşı işlenmiş bu insanlık suçunun unutturmamak. Malumunuz Yunanistan bu katliamı büyük bir zafer olarak kamuoyuna, dünya kamuoyuna lanse etmeye çalışıyor. Sanki iki devlet arasında bir savaş yaşanmışta o savaş esnasında zafer gibi karşılıyorlar. Hayır Osmanlı'ya çetecilerin ve Rumların acımasız yaptığı bir katliamdır. Biz sivil toplum kuruşları olarak özellikle balkan Türkleri olarak bunu Türk, Müslüman toplumuna yapılan bir insanlık suçu olarak görüyoruz ve bu bir soykırımdır" dedi.

Konuşmaların ardından Balkan Türkleri Federasyonu ve üye derneklerin katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı
Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı
Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı
Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı
Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı
Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı
Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Mora katliamında hayatını kaybedenler anıldı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

DEVA Partili Gürcan'ın casusluk iddialarına ilişkin fotoğrafları ortaya çıktı 20:46 DEVA Partili Gürcan'ın casusluk iddialarına ilişkin fotoğrafları ortaya çıktı Son Dakika: AK Parti MYK'dan asgari ücret duyurusu: Bize iletilen her mesajı alıyoruz 17:56 Son Dakika: AK Parti MYK'dan asgari ücret duyurusu: Bize iletilen her mesajı alıyoruz Köpek saldırısına uğrayan 8 yaşında Mert'in yüzüne 60 dikiş atıldı 16:17 Köpek saldırısına uğrayan 8 yaşında Mert'in yüzüne 60 dikiş atıldı Kılıçdaroğlu: Bu 5 maddeyi yerine getir, her türlü desteği vereceğiz 14:51 Kılıçdaroğlu: Bu 5 maddeyi yerine getir, her türlü desteği vereceğiz Ballon d'Or'da Cristiano Ronaldo için bir ilk yaşandı 14:28 Ballon d'Or'da Cristiano Ronaldo için bir ilk yaşandı Zorla uyuşturucu içirdiği çocukları istismar etti! Kalabalıktan dayak yedi 14:01 Zorla uyuşturucu içirdiği çocukları istismar etti! Kalabalıktan dayak yedi
MÜSİAD: Kurdaki ani hareketliliğin 10-15 gün içinde sona ereceğini düşünüyoruz 12:24 MÜSİAD: Kurdaki ani hareketliliğin 10-15 gün içinde sona ereceğini düşünüyoruz Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten ortak asgari ücret açıklaması! 11:13 Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten ortak asgari ücret açıklaması!
Advertisement