Nijerya ile ABD terörle mücadelede iş birliği yapacak - Son Dakika

Nijerya ile ABD terörle mücadelede iş birliği yapacak

19.10.2021 01:26
Nijerya ile ABD terörle mücadelede iş birliği yapacak

Batı Afrika ülkesi Nijerya ile ABD arasında terörle mücadelede iş birliği yapılacağı bildirildi.

Batı Afrika ülkesi Nijerya ile ABD arasında terörle mücadelede iş birliği yapılacağı bildirildi.

Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffrey Onyeama ile ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Jonathan Finer, başkent Abuja'daki Dışişleri binasında bir araya geldi.

Onyeama, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Nijerya'nın terörle mücadele için ABD ile iş birliği yapacağını duyurdu.

Finer ise Joe Biden yönetiminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19), iklim değişikliği ve Nijerya'daki terörle mücadele gibi alanlarda karşılıklı iş birliğine önem verdiğini belirtti.

ABD için yakın ilişkilerin önemli olduğunun altını çizen Finer, "Küresel pandemiden iklim değişikliğine ve demokrasi gündemine kadar pek çoğumuzun merkezinde stratejik öncelikler var." dedi.

Nijerya'da 2000'li yılların başından beri varlık gösteren terör örgütü Boko Haram'ın 2009'dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Ülkede terör saldırıları ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişi göç etmek zorunda kaldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Nijerya ile ABD terörle mücadelede iş birliği yapacak - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son dakika! Güne yükselişle başlayan dolar 9,72'den işlem görüyor 11:26 Son dakika! Güne yükselişle başlayan dolar 9,72'den işlem görüyor Son dakika! Altının gram fiyatı 562 lira seviyesinden alıcı buluyor 11:23 Son dakika! Altının gram fiyatı 562 lira seviyesinden alıcı buluyor İçişleri'nden Twitch açıklaması: Soruşturma başlatıldı, eldeki veriler çok sınırlı 11:15 İçişleri'nden Twitch açıklaması: Soruşturma başlatıldı, eldeki veriler çok sınırlı
MSB sosyal medyada paylaşılan 11:03 MSB sosyal medyada paylaşılan "üniformalı fotoğraf" akımına karşı harekete geçti Son Dakika! Bilgin: İşçilerimizi koruyan asgari ücret meselesini Türkiye gündeminden çıkaracak bir düzenleme yapacağız 10:54 Son Dakika! Bilgin: İşçilerimizi koruyan asgari ücret meselesini Türkiye gündeminden çıkaracak bir düzenleme yapacağız Son dakika spor haberleri! Spor dünyasının güncel gelişmeleri 10:42 Son dakika spor haberleri! Spor dünyasının güncel gelişmeleri
Başak Demirtaş'ın paylaşımına şehit kızından yorum: Yetimin ahı yeri göğü inletirken senin umudun yitip gider 10:30 Başak Demirtaş'ın paylaşımına şehit kızından yorum: Yetimin ahı yeri göğü inletirken senin umudun yitip gider Kaçak avlanan avcıya 122 bin 224 lira ceza 10:09 Kaçak avlanan avcıya 122 bin 224 lira ceza
Advertisement