GÖLOVA GÖLÜ, BÖLGEYE HAYAT VERİYOR - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

GÖLOVA GÖLÜ, BÖLGEYE HAYAT VERİYOR

11.10.2021 18:53

SİVAS'ın doğusunda şirin görünümü ve tabiatı ile büyüleyen, tarım ve hayvancılığın yanında kenarında bulunan göl ile de turizm başta olmak üzere sulama, avcılık faaliyetlerine de imkan sağlayan Gölova ilçesi;

SİVAS'ın doğusunda şirin görünümü ve tabiatı ile büyüleyen, tarım ve hayvancılığın yanında kenarında bulunan göl ile de turizm başta olmak üzere sulama, avcılık faaliyetlerine de imkan sağlayan Gölova ilçesi; sporcuların, araştırmacıların ve doğaseverlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında yer alıyor.

Sivas il merkezine 170 km uzaklıkta, Karadeniz ve Karasal iklimin geçiş bölgesindeki Gölova ilçesi Karadeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi'nin kavşak noktasında bulunuyor. Sivas'ın en az nüfusuna sahip ilçelerinden olan ve son zamanlarda gurbetçilerin sıla turizmi ile rağbet ettiği ilçeye çok sayıda doğasever de kampçılık başta olmak üzere foto safari, olta balıkçılığı, trekking, botla gezinti, bisiklet, dalış gibi aktiviteler gerçekleştiriyor.

Türkiye'nin uluslararası Önemli Doğa Alanları'ndan (ÖDA) birisi olan ilçede sığırkuyruğu endemik türü başta olmak üzere 50'ye yakın da bitki türü ile Aşağı Tepecik Gölü'ndeki sazlık alanda üreyen dikkuyruk ördekleri görülüyor.

Kuş gözlemcilerinin uğrak alanlarından birisi olan ilçe de angıt, sakarmeke, yeşilbaş, gri balıkçıl, büyük akbalıkçıl, küçük akbalıkçıl, saz delicesi, küçük batağan, bahri, turna, pasbaş patka, elmabaş patka, tepeli patka, kerkenez, örümcek kuşu, çıvgın, söğüt bülbülü, ötleğen, çinte gibi daha birçok tür fotoğraflanabiliyor.

Olta balıkçılığı içinde elzem olan gölde sazan, aynalı sazan, kefal, gümüş, caner gibi balık türleri bulunuyor. İlçe de zaman zaman balık tutma yarışmaları da düzenleniyor.

Hacmi 65,00 hektometreküp alanı ise 4,85 kilometrekare olan Gölova Gölü, 6 bin 150 hektarlık bir alana sulama hizmeti de veriyor.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel GÖLOVA GÖLÜ, BÖLGEYE HAYAT VERİYOR - Son Dakika


Advertisement