Son dakika... Hindu-Müslüman geriliminin arttığı Bangladeş'te, polisin protestoculara müdahalesi sürüyor - Son Dakika

Son dakika... Hindu-Müslüman geriliminin arttığı Bangladeş'te, polisin protestoculara müdahalesi sürüyor

15.10.2021 16:01
Son dakika... Hindu-Müslüman geriliminin arttığı Bangladeş'te, polisin protestoculara müdahalesi sürüyor

Edinilen son dakika haberine göre Hindu-Müslüman geriliminin arttığı Bangladeş'te polisin, Kuran'ı Kerim'e saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri düzenleyen gruplara müdahalesi devam ediyor.

Hindu-Müslüman geriliminin arttığı Bangladeş'te polisin, Kuran'ı Kerim'e saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri düzenleyen gruplara müdahalesi devam ediyor.

Dakka'nın merkezindeki Beyt-ül Mükerrem Camisi'nde kılınan cuma namazı sonrası binlerce kişi başkent sokaklarındaki protesto gösterilerine katıldı.

Güvenlik güçleri gruba göz yaşartıcı gaz ve coplarla müdahale etti. Çıkan arbedede çok sayıda gösterici yaralandı.

Hindistan karşıtı slogan atan göstericiler, Başbakan Şeyh Hasina'yı Yeni Delhi yönetimine yakın olmakla suçladı.

Hindu yetkililer, ülkedeki tapınak ve heykellerin zarar gördüğünü ve protestocuların onlarca Hindu'yu yaraladığını ileri sürdü.

Hindu tapınaklarına yönelik saldırılara ilişkin 13 Ekim'den bu yana en az 100 kişi gözaltına alındı.

Dakka'nın güneydoğusundaki Comilla bölgesinde bulunan geçici Hindu tapınağında, Müslümanların kutsal kitabı Kuran-ı Kerim'e saygısızlık yapıldığı iddia edilmiş, konuya ilişkin haberlerin sosyal medyada hızla yayılması ile tepkiler büyümüştü.

Chandpur'a bağlı Hajiganj bölgesinde dün çıkan çatışmalarda 3 kişinin hayatını kaybettiği, 10 gösterici ve 19 polisin hastanede tedavi altına alındığı bildirilmişti.

Comilla, Chattogram, Kurigram ve Moulvibazar bölgelerindeki çatışmalarda da çok sayıda kişi yaralanmış ve söz konusu bölgelere güvenlik ekipleri takviye edilmişti.

Müslümanların kutsal değerlerine hakaret edildiği iddialarına ilişkin soruşturma başlatılmıştı.

Olaylar, ülke genelinde Hinduların Durga Puja Festivali'ni kutladığı sırada gerçekleşmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika... Hindu-Müslüman geriliminin arttığı Bangladeş'te, polisin protestoculara müdahalesi sürüyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Olumsuz hava koşulları İstanbul'u nasıl etkiledi? 14:37 Olumsuz hava koşulları İstanbul'u nasıl etkiledi? Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her zaman düşük faizi savundum. Bu konuda taviz vermem, vermeyeceğim 14:10 Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her zaman düşük faizi savundum. Bu konuda taviz vermem, vermeyeceğim Sol partilerin oluşturacağı üçüncü ittifakta HDP istenmiyor! 13:36 Sol partilerin oluşturacağı üçüncü ittifakta HDP istenmiyor!
İki araç kafa kafaya girdi! İmranlı Belediye Başkanı'nın da aralarında olduğu 4 kişi yaralandı 13:23 İki araç kafa kafaya girdi! İmranlı Belediye Başkanı'nın da aralarında olduğu 4 kişi yaralandı MAK anket şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat: Bağımsız Türkiye Partisi, Millet İttifakı'na katılıyor 12:29 MAK anket şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat: Bağımsız Türkiye Partisi, Millet İttifakı'na katılıyor Türkiye'de dalış yapan sporcular, denizin derinliklerindeki kirliliği anlattı 12:01 Türkiye'de dalış yapan sporcular, denizin derinliklerindeki kirliliği anlattı
Twitch yayıncısı neye uğradığını şaşırdı! Canlı yayın yaparken mağaza soygununa tanık oldu 10:58 Twitch yayıncısı neye uğradığını şaşırdı! Canlı yayın yaparken mağaza soygununa tanık oldu Asgari ücretin 4 bin TL'ye çıkması için vergi ve kesintilerin kaldırılması gündemde 10:08 Asgari ücretin 4 bin TL'ye çıkması için vergi ve kesintilerin kaldırılması gündemde
Advertisement