Yahudi Kültürü Avrupa Günü 24 Ekim Pazar günü kutlanacak - Son Dakika

Yahudi Kültürü Avrupa Günü 24 Ekim Pazar günü kutlanacak

21.10.2021 10:13
Yahudi Kültürü Avrupa Günü 24 Ekim Pazar günü kutlanacak

Avrupa'nın 35 ülkesinde düzenlenen ve 2001'den bu yana Türkiye'de de kutlanan Yahudi Kültürü Avrupa Günü, 24 Ekim Pazar Neve Şalom Sinagogu ve Kültür Merkezi ile 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nde gerçekleştirilecek.

Avrupa'nın 35 ülkesinde düzenlenen ve 2001'den bu yana Türkiye'de de kutlanan Yahudi Kültürü Avrupa Günü, 24 Ekim Pazar Neve Şalom Sinagogu ve Kültür Merkezi ile 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nde gerçekleştirilecek.

Müzeden yapılan açıklamaya göre, Yahudi Kültürü Avrupa Günü çerçevesinde Türk Yahudi kültürü ve mirasını müziği, dansı, lezzetleri ve gelenekleri ile tanıtan bir dizi etkinlik gerçekleşecek. "Dialog" temasıyla düzenlenen günde, Türk Musevilerinin kültür ve gelenekleri, konferans, sergi, belgesel film, konser ve kültür turu gibi bir dizi etkinlikle tanıtılacak.

Etkinliklerin bir bölümü yüz yüze 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nde, çevrimiçi olanlar www.muze500.com adresinden gün içinde ve yıl boyunca izlenebilecek.

Ziyaretçiler, 21 yüzyıldır Türkiye topraklarında yaşamakta olan Yahudilerin kültürü, melodileri, hikayeleri, kaybolmaya yüz tutan dilleri Judeo-Espanyol (Ladino) ve Sefarad Mutfağı hakkında bilgi edinebilecek.

Yahudi Kültürü Avrupa Günü, Yahudilerin tarihi ve kültürel mirasını tanıtmanın yanı sıra geleneksel müzik ve sanatlarını ülkelerinde birlikte yaşadıkları toplumla paylaşmak amacıyla düzenleniyor.

Herkese açık olan program, katılımcılarını Türk Yahudilerinin yaşam tarzına doğru bir yolculuğa çıkaracak çeşitli konulardan oluşuyor.

Etkinlikler

Etkinliklerin yüz yüze olan bölümünde, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nde "Zaman ve Mekan İçinde Yahudilik" ve "Yahudilerin Ayak İzleri" sergileri gezilebilecek. 1,5 yıllık bir çalışmanın ürünü olan sergi, daha önce Yahudilerin yaşadığı şehir ve semtlerde anlatım yapılan röportajlar ve toplanan fotoğraflardan oluşuyor. "Yahudilerin Ayak İzleri" belgeseli de aynı gün izlenebilecek.

Al-Bando ekibi, müzenin olduğu Büyükhendek Caddesi'nden Judeo Espanyol ezgilerinden oluşan dinletiyi saat 15.00-16.30 arasında sunacak. Ziyaretçiler aynı gün "Yahudi Mirası Turları"na katılabilecek; Galata ve Balat bölgesinde İstanbul'un en eski sinagogu olan Ahrida Sinagogu'nda yer alan "Türkiye Sinagogları Sergisi" ile Yanbol Sinagogu'nu gezilebilecek.

Çevrimiçi etkinliklerde, çeşitli konular alanlarında uzman kişiler tarafından tartışılacak ve aktarılacak. Çevrimiçi etkinlikler müzenin ana sayfasında verilen link ve müzenin Facebook ve YouTube hesaplarından takip edilebilecek.

Yüz yüze etkinlikler Kovid-19 tedbirleri kapsamında sayı limitiyle yapılacak. Kovid-19'a karşı tam aşı yaptırmış olanlar ve son 6 ay içinde hastalığı geçirip iyileşenler katılımcı olabilecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yahudi Kültürü Avrupa Günü 24 Ekim Pazar günü kutlanacak - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

15:31 "Ben tek siz hepiniz!" En genç kötü adam durdurulabilecek mi? Kaldırımda yürüyen 17 yaşındaki genç, silahlı saldırıda öldürüldü 14:36 Kaldırımda yürüyen 17 yaşındaki genç, silahlı saldırıda öldürüldü Müge Anlı'da incelenen Ekin Gökçe Yıldız'ın cinayet şüphelisi tutuklandı 13:44 Müge Anlı'da incelenen Ekin Gökçe Yıldız'ın cinayet şüphelisi tutuklandı Marketten tornavida çalan engelli adam tekerlekli sandalyesinde öldürüldü! ABD polisi 9 el ateş etti! 13:01 Marketten tornavida çalan engelli adam tekerlekli sandalyesinde öldürüldü! ABD polisi 9 el ateş etti! Son Dakika: PKK'nın sözde üst yöneticilerinden Emrah Adıgüzel Türkiye'ye getirildi 12:54 Son Dakika: PKK'nın sözde üst yöneticilerinden Emrah Adıgüzel Türkiye'ye getirildi İntihar eden gencin görüntüsü infial yarattı 12:03 İntihar eden gencin görüntüsü infial yarattı
Gustavo, Fenerbahçe'den gönderilmesi gündemde olan Pereria'yı kurtarabilecek mi? 11:56 Gustavo, Fenerbahçe'den gönderilmesi gündemde olan Pereria'yı kurtarabilecek mi? Anne at telef olan yavrusunun başından ayrılmadı! Kazaya şahit olan vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı 11:19 Anne at telef olan yavrusunun başından ayrılmadı! Kazaya şahit olan vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı
12:58
Advertisement