Habur Gümrük Kapısı'nda Devir Teslim Töreni - Son Dakika

Habur Gümrük Kapısı'nda Devir Teslim Töreni

03.08.2017 14:45
Habur Gümrük Kapısı'nda Devir Teslim Töreni, System.String[]

İPEKYOLU Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mehmet Tuncay Bayraktar, Habur Gümrük Kapısı'nda düzenlenen törenle görevini Yalçın Özden'e devretti.

İPEKYOLU Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mehmet Tuncay Bayraktar, Habur Gümrük Kapısı'nda düzenlenen törenle görevini Yalçın Özden'e devretti. Törende konuşan Bayraktar, sigara kaçakçılığında gelinen noktada kadınlar ve çocukların kullanıldığını, bunun da kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yaklaşık 3 yıldır İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü olarak görev yapan ve bölgelerdeki gümrüklerden sorumlu olan Mehmet Tuncay Bayraktar, Ankara Orta Anadolu Bölge Müdür Yardımcılığı'na atandı. Bayraktar'ın yerine ise İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nde görevli Yalçın Özden getirildi. Makam odasında gerçekleşen devir-teslim töreninde konuşan İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mehmet Tuncay Bayraktar, 3 yıllık görev süresini değerlendirerek şunları söyledi:

"Silopi ve Cizre, eminim bundan sonraki dönemde ticaret anlamında üst düzeyde yerlerde olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın personeli olarak buna hazırlıklıyız. Kara sınır kapılarından geçen büyük araç sayısının 3'te 1'i şu anda Habur Sınır Kapısı üzerisinden yurt dışına sevk ediliyor. Dolayısıyla bu rakam herhalde dünyada da sayılıdır. Bizi büyük araç trafiği, büyük araç yoğunluğu kesinlikle yıpratmıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personeli bu konuda hazırlıklı. Ancak küçük araçlarla ilgili özellikle bu olayı gayrimeşru kazanç kapısı haline getirmeyi isteyen gruplar tarafından, gümrük memurlarına, gümrük personeline karşı mukavemet eyleminde olan gruplar yüzünden, diğer işlemlerde de aksamalar oluyor. Gayrimeşru olarak bunu bir ticaret haline getiren ve gümrük personeline karşı devamlı mukavemet eğilimde olan gruplara karşıda devlet olarak bazı önlemler almak durumundayız. Son zamanlarda çocukları ve kadınları özellikle bunu vurgulamak istiyorum. Çocukları ve kadınları bu işlerde kullanmak istediklerini görüyoruz. Çünkü bizim için kadınlarımız çok önemli. Annelerimiz, bacılarımız onlar ama onların üzerinde sigara ya da kaçak eşya yakanınca utanıyorlar. Kimsenin kadınları devlete karşı utandırma hakkı yok. O yüzden ben buradan gitmeden önce son mesajım olsun bu. Kadınlar ve çocuklar buraya ait değiller. Bu yollarda sigara kaçakçılığı yapmak için gidip gelemezler buna bizim gönlümüz razı olmuyor. Buradaki bütün herkesin de buna razı olacağını zannetmiyorum. O yüzden son mesajım bu olsun istiyorum."

Görevi devralan Yalçın Özden ise görev değişiminin bir bayrak yarışı olduğunu belirterek, "Tuncay beyden görevi devralmaya geldim. Bu bir bayrak yarışı. Tuncay bey bayrağı ileriye taşıdı. Biz de ondan bayrağı teslim alıyoruz. Elimizden geldiği ölçüde bu bayrağı ileriye taşımaya çalışacağız. İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünden geliyorum. Yaklaşık hizmetim 30 sene oldu. Bu 30 yıllık birikimi inşallah burada mesai arkadaşlarımızla birlikte en iyi şekilde sahaya yansıtmaya çalışacağız" diye konuştu.

- Şırnak

Habur Gümrük Kapısı'nda Devir Teslim Töreni
Habur Gümrük Kapısı'nda Devir Teslim Töreni
Habur Gümrük Kapısı'nda Devir Teslim Töreni
Habur Gümrük Kapısı'nda Devir Teslim Töreni

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Habur Gümrük Kapısı'nda Devir Teslim Töreni - Son Dakika


Son Dakika

Sadakatsiz dizisinin Haluk'u Burak Sergen hastaneye kaldırıldı Sadakatsiz dizisinin Haluk'u Burak Sergen hastaneye kaldırıldı Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca'dan aşı tepkisi: 65 yaş üstü vatandaşların arasından yüzde 23,6'sı ne yazık ki aşısını yaptırmadı Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca'dan aşı tepkisi: 65 yaş üstü vatandaşların arasından yüzde 23,6'sı ne yazık ki aşısını yaptırmadı İrfan Can'ın yarım kalan 'Kahve' sevincini Mert Hakan tamamladı! İrfan Can'ın yarım kalan 'Kahve' sevincini Mert Hakan tamamladı! Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı Trump'ın tedavisinde de kullanılan Trump'ın tedavisinde de kullanılan "antikor kokteyli" koronaya yakalanma oranını yüzde 81 azaltıyor Manisa'nın ilk ve tek kadın halk otobüsü şoförü, Kod-29'la işten çıkarıldı Manisa'nın ilk ve tek kadın halk otobüsü şoförü, Kod-29'la işten çıkarıldı Annesini çekiçle öldürdükten sonra evde parti veren sanık, cesedin kokusunu parfümle bastırmış Annesini çekiçle öldürdükten sonra evde parti veren sanık, cesedin kokusunu parfümle bastırmış Gözler yarınki Kabine'ye odaklanmışken yetkili isimden dikkat çeken sözler: Çok sert tedbirler gelecek Gözler yarınki Kabine'ye odaklanmışken yetkili isimden dikkat çeken sözler: Çok sert tedbirler gelecek