Son Dakika Haberleri: Referandum Resti! Habur Sınır Kapısı Kapatılacak, Ticarette Esendere Kullanılacak

Referandum Resti! Habur Sınır Kapısı Kapatılacak, Ticarette Esendere Kullanılacak

27 gün önce

Hükümet, Kuzey Irak'ta yapılması planlanan referanduma karşı ekonomik seçenekleri masaya yatırdı. Habur'un kapatılması da gündeme geldi. Irak ile ticarette Esendere Sınır Kapısı ön plana çıktı.

Kuzey  Irak'ta yapılması planlanan referandum öncesi bölgede tansiyon yükselirken, hükümet olası gelişmelere karşı çok seçenekli bir plan hazırladı. Bu kapsamda Kuzey  Irak ekonomisinin can damarı olan habur Sınır Kapısı'nın kapatılması da seçenekler arasında bulunuyor. Bu plan doğrultusunda  Irak ile ticarette bölgesel yönetimi by-pass edecek alternatif güzergâhlar üzerinde çalışılıyor.

"ONLARA ZARAR VERİR"

Gümrük ve Ticaret Bakanı  Bülent Tüfenkci referandum kararında ısrarcı olmanın  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) ciddi zarar vereceğini belirterek "IKBY ile 2.5 milyar dolar ticaret hacmimiz var. Habur'un kapatılması da seçenekler arasında. Bölgesel yönetimin iki önemli ticari partneri var; bunlar  Türkiye ve İran. Dolaysıyla buradaki baskı ve kararlılık IKBY için üstesinden gelemeyeceği bazı maliyetler doğuracaktır" diye konuştu.

ESENDERE ALTERNATİFİ

Hükümet Habur'un kapatılması durumunda  Irak ile olan ticaretin zarar görmemesi için alternatif ticaret güzergâhları üzerinde de çalışma yürütüyor.  Irak ile ticarette hava taşımacılığına ağırlık verilmesi ve  Esendere Sınır Kapısı gibi bölgesel yönetimi bypass edecek sınır kapılarına ağırlık verilmesi seçenekleri masada bulunuyor.  Türkiye'nin Kuzey  Irak ile ticaret hacmi 2.5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Sene sonuna kadar bu rakamın 3 milyar doları bulması bekleniyor.  Türkiye'nin  Irak'la olan ticaret hacminin ise yılsonunda 8 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

KUZEY IRAK İÇİN KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR

Bağdat'taki merkezi hükümetle ihtilaf halinde olan IKBY için  Habur Sınır Kapısı kritik önem taşıyor. IKYB'nin dünyaya açılan kapısı konumunda olan  Habur Sınır Kapısı üzerinden sağlanan ticaret, bölgesel yönetim için hayati önem taşıyor.  Habur Sınır Kapısı'nda yılda ortalama 4 milyon yolcu, 1.4 milyonu TIR olmak üzere toplam 2 milyon araca hizmet veriliyor. Toplam 24 adet peron bulunan sınır kapısında 2 adet X-Ray tarama cihazı, 3 bin 500 metrekarelik ticari ve 6 bin metrekarelik idari bina bulunuyor. ( Sabah)


Ebru Şallı ve Evli Sevgilisi Uğur Akkuş Aynı Otelde Yakalandı 'Yemekteyiz' Yarışmasının Aykırı Yarışmacısı Serhan Efe Diskalifiye Edildi
Gökhan-Hakan Özoğuz Kardeşler, Kazdağları'nda Tarla Aldı