Haç Yolu" Ayini - Son Dakika

Haç Yolu" Ayini

26.03.2016 03:50

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : -Roma'nın tarihi amfitiyatrosu Kolezyum'un önü -Ayinde mumların yanması, dua edilmesi -Papa Franciscus'un ayinde konuşması ROMA (AA) – Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Roma'da yönettiği "Haç Yolu (Via Crucis)" ayininde, batan sığınmacı tekneleri nedeniyle Akdeniz ve Ege Denizi'nin doyumsuz mezarlığa dönüştüğünü belirterek, "Bu, bizim uyuşturulmuş, duyarsız vicdanımızın görüntüsü" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

- Roma'nın tarihi amfitiyatrosu Kolezyum'un önü

-Ayinde mumların yanması, dua edilmesi

-Papa Franciscus'un ayinde konuşması

ROMA (AA) – Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Roma'da yönettiği "Haç Yolu (Via Crucis)" ayininde, batan sığınmacı tekneleri nedeniyle Akdeniz ve Ege Denizi'nin doyumsuz mezarlığa dönüştüğünü belirterek, "Bu, bizim uyuşturulmuş, duyarsız vicdanımızın görüntüsü" dedi.

Papa Franciscus, Paskalya Bayramı öncesi, Hazreti İsa'nın çarmıha gerilerek Kudüs'teki Golgotha Kayası'nda ölümünün anıldığı Kutsal Cuma gününde, Roma'nın tarihi amfitiyatrosu Kolezyum'un önünde İsa Mesih'in ölümünü temsil eden "Haç Yolu" ayinini yönetti.

Romalı askerlerce tutuklanan Hazreti İsa'nın, Yahudi yargıçlar tarafından ölüm cezasına çarptırılmasından başlayıp, çarmıha gerilmesi ve ölümüne giden çileli yolculuğu anlatan ve 14 aşamadan oluşan törende, Hazreti İsa'nın taşıdığı haçın bir temsilini, bu yılki törende Orta Afrika Cumhuriyeti, Suriye, Rusya, Bosna-Hersek, Paraguay ve Çin'den gelen inananlar taşıdı.

Papa, törendeki konuşmasında, çileli ölümüne atfen, İsa'nın haçını bugün başı kesilerek, diri diri yakılarak öldürülen Hristiyan kardeşlerinde gördüklerini kaydetti. Papa, İsa'nın haçını bugün, evini, yerini yurdunu savaş ve çatışmadan ötürü bırakmak durumunda kalan pek çok kadın, çocuk ve kişide gördüklerini aktararak, "Akdeniz ve Ege Denizi doyumsuz mezarlığa dönüştü. Bu bizim uyuşturulmuş, duyarsız vicdanımızın görüntüsü" ifadesini kullandı. Savaşların en çok kazananı olarak gördüğü ve masumların kanını almakla suçladığı silah tüccarlarına da çok sert çıkan ruhani lider, "Onlar, çocuklarına her gün kana bulanmış ekmek yediriyorlar" diye konuştu.

Papa Franciscus'un, Katolik Kilisesi'ndeki çocuk istismarına değinmesi de dikkati çekti. Papa 16. Benediktus'un ardından 11 yıl sonra "Kutsal Cuma" etkinliğinde ilk kez bu istismara atıfta bulunan Papa Franciscus, tacize maruz kalan çocukların onuruna saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Papa, konuşmasının sonunda ayine katılanları takdis etti.

Roma'nın tarihi simgelerinden birinin önünde yapılan ayini, farklı milletlerden binlerce kişi takip ederken, Avrupa'da son dönem yaşanan terör olayları nedeniyle bu yılki katılımın önceki yıllara göre düşük olduğu gözlendi. Etkinlik öncesi Kolezyum ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri gözlenirken, ayine katılanlar üç ayrı sıkı aramadan geçirilerek alana alındı.

Bu arada, Papa Franciscus, Kutsal Cuma etkinliklerinin gündüz gerçekleştirilen bölümünde Aziz Petrus Bazilikası'nın içindeki sunağa yüz üstü yatarak ibadetini gerçekleştirdi.

Haç Yolu Ayini
Haç Yolu Ayini
Haç Yolu Ayini
Haç Yolu Ayini

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Haç Yolu' Ayini - Son Dakika


Son Dakika

Sosyal medyada çok konuşulan muz yeme videosunu çeken 7 şahıs sınır dışı edilecek 07:36 Sosyal medyada çok konuşulan muz yeme videosunu çeken 7 şahıs sınır dışı edilecek 31 Aralık'a kadar sağlık çalışanlarına toplu taşıma ücretsiz olacak 07:34 31 Aralık'a kadar sağlık çalışanlarına toplu taşıma ücretsiz olacak Belediye personeli, onlarca köpeği diri diri gömdü 00:43 Belediye personeli, onlarca köpeği diri diri gömdü
Türkiye ve ABD heyetleri arasındaki F-35 anlaşmazlığı konusundaki ilk toplantı tamamlandı 23:22 Türkiye ve ABD heyetleri arasındaki F-35 anlaşmazlığı konusundaki ilk toplantı tamamlandı Basketbolcu Metecan Birsen, Selin Ciğerci'yle aşk yaşadığı dedikodularını yalanladı 21:26 Basketbolcu Metecan Birsen, Selin Ciğerci'yle aşk yaşadığı dedikodularını yalanladı Bakan Koca, kaza sonucu ölen Rümeysa'nın 36 saat çalıştığı iddiasını yalanladı 20:41 Bakan Koca, kaza sonucu ölen Rümeysa'nın 36 saat çalıştığı iddiasını yalanladı
Boğazı kesilerek öldürülen Şebnem Şirin, iş insanı Fevzi Tokat'ın torunu çıktı 17:47 Boğazı kesilerek öldürülen Şebnem Şirin, iş insanı Fevzi Tokat'ın torunu çıktı Devlet kanalında çalışan spikerden skandal! Anında kovuldu 17:12 Devlet kanalında çalışan spikerden skandal! Anında kovuldu
Advertisement