Son Dakika Haberleri: Hadımköy'de 3 Katlı Fabrikada Yangın! Patlama Sesleri Duyuldu

Hadımköy'de 3 Katlı Fabrikada Yangın! Patlama Sesleri Duyuldu

2 ay önce

İstanbul Hadımköy'de 3 katlı kimya fabrikasında yangın çıktı. Olay yerine birçok ilçeden itfaiye ekibi sevk edilirken yanan fabrikadan zaman zaman patlama sesleri duyuldu.

İstanbul Hadımköy'de 3 katlı kimya fabrikasında yangın çıktı. Fabrikadaki yangına müdahale için bir çok ilçeden itfaiye ekibi olay yerine sevk edildi. Fabrikada meydana gelen patlamalar nedeniyle yangın uzun süre kontrol altına alınamadı. Ekiplerin gece boyunca devam eden çalışmalarının ardından yangın tamamen söndürüldü.

YAPI KİMYASALLARI ÜRETEN FABRİKADAN DUMANLAR YÜKSELDİ

Arnavutköy Hadımköy'de yapı kimyasalları üreten 3 katlı bir fabrikada saat 09.30 sıralarında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Fabrikadaki yangına müdahale için birçok ilçeden itfaiye ekibi olay yerine sevk edildi.

FABRİKADA PATLAMA MEYDANA GELDİ

Yanan fabrikada zaman zaman patlamalar meydana geldiği belirtiliyor.

Fabrikadan yükselen dumanlar adeta gökyüzünü kaplardı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sürerken gökyüzünü kaplayan dumanlar ve itfaiye ekiplerinin müdahalesi havadan görüntülendi. Fabrikada meydana gelen patlamalar nedeniyle yangın uzun süre kontrol altına alınamadı.

YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

3 katlı yaklaşık 10 bin metrekarelik alan üzerine kurulu kimya fabrikasındaki yangın, itfaiye ekiplerinin çalışmalarının ardından söndürüldü.

"YARALI VEYA CAN KAYBI YOK"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "3 katlı yaklaşık 10 bin metrekarealan üzerine kurulu bir kimyasal fabrikasındaki yangına; Hadımköy, Arnavutköy, Başakşehir, Avcılar, Beylikdüzü, Bakırköy, Çatalca, Mimarsinan, Bahçeşehir, Sultangazi, Fatih, Şişli ilçelerdinden 40 araç, 129 personel müdahale etmektedir. Yaralı veya can kaybı yoktur" denildi.

İBB'DEN YANGINLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB)'nin, sabah saatlerinde başlayan Arnavutköy'deki fabrika yangınına ilişkin açıklamasında, yangın sonucu 1 kişinin hafif şekilde yaralandığını, 10 bin metrekarelik fabrikanın 7 bin metrekarelik bölümünde yangının kontrol altına alınıp söndürüldüğünü ve 3 bin metrekarelik alanda devam eden yangının kontrol altına alınıp söndürme çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirildi.

"85 ARAÇ VE 175 PERSONELLE YANGINA MÜDAHALE EDİLMİŞTİR"

Açıklamada, "Arnavutköy Yeşilbayır Mahallesi, Şimşir Sokak'taki 3 katlı yaklaşık 10 bin metrekarelik alan üzerine kurulu AKKİM Yapı Kimyasalları Fabrikası'nda sabah saatlerinde yangın meydana gelmiştir. Saat 09.33'de alınan ihbar üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinden Hadımköy, Arnavutköy, Başakşehir, Avcılar, Beylikdüzü, Bakırköy, Çatalca, Mimarsinan, Bahçeşehir, Şişli, Fatih, Sultangazi, Kıraç, Kartal, Tuzla, Seyrantepe ve Kadıköy'den 85 araç ve 175 personel yangına müdahale etmiştir." hatırlatması yapıldı.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK YAPI KİMYASAL MADDELERİNİ ÜRETEN FABRİKA

Türkiye'nin en büyük yapı kimyasal maddelerini üreten ve üretim kapasitesi oldukça büyük bir fabrika olduğundan söz edilen açıklamada, "Bu nedenle içerisinde; yüklü miktarda LPG tankları, solvent ve bin 200 ton hammadde, poliüretan köpük, akrilik mastik, metal kutuların içinde yer alan itici gaz olarak kullanılan LPG ve hekzan gazı barındırmaktadır. Fabrikada içerisinde yüksek seviyede yanıcı ve patlayıcı maddelerin bulunmasından ve bu patlayıcı maddelerin, yangın esnasında sürekli patlaması ve çevreye saçılması nedeniyle yangına can güvenliği açısından fabrika dışından müdahale edilmiştir. İBB İtfaiyesi tüm teknolojik imkânları kullanarak yangına müdahale etmiştir. Yangının çevre binalara sirayet etme riski öncelikli çalışmalarla önlenmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

"1 KİŞİ HAFİF YARALANMIŞTIR"

İstanbul İtfaiyesi yangın müdahale robotu, köpük su kuleleri ve çok fonksiyonlu robotik (uzaktan kumandalı) müdahale araçlarıyla, can güvenliğini tehdit eden kısımlarda 'Akıllı, Teknolojik ve Modern İtfaiye Araçları' ile müdahalede bulunulmuştur. Ayrıca yangının başlangıç noktası alt katlar olduğundan, katlar arasında meydana gelmesi ve patlamaların da oluşması nedeniyle havadan müdahale yapılamamıştır. Yangın sonucu sadece 1 kişi hafif yaralanmıştır. An itibariyle 10 bin metrekarelik fabrikanın yaklaşık 7 bin metrekaresindeki yangın itfaiye ekiplerimiz tarafından kontrol altına alınmış ve söndürülmüştür. Fabrikanın 3 bin metrekaresinde devam eden yangın kontrol altına alınmış olup, söndürme çalışmaları devam etmektedir.

Olay yerinden ilk görüntüler;

Haber Yayın Tarihi : 18.03.2019 10:08 Kaynak: DHA

YORUMLAR


İş Adamı Vasiyeti Üzerine Evinin Yanına Yaptırdığı Caminin Avlusuna Gömüldü TOKİ'nin Sosyal Konut Projesine 636 Bin 787 Kişi Başvuru Yaptı Mansur Yavaş, ABB'nin İnternet Sitesindeki Kapak Fotoğrafını da Değiştirdi