Hain Darbe Girişimine Dünyadan Tepkiler Geliyor - Son Dakika

Hain Darbe Girişimine Dünyadan Tepkiler Geliyor

05.08.2016 10:53
Hain Darbe Girişimine Dünyadan Tepkiler Geliyor, System.String[]

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın darbe girişimi sonrası dünyadaki mevkidaşlarına gönderdiği mektuplara gelen cevaplarda belediye başkanları, 15 Temmuz darbe girişimini kınadıklarını dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın darbe girişimi sonrası dünyadaki mevkidaşlarına gönderdiği mektuplara gelen cevaplarda belediye başkanları, 15 Temmuz darbe girişimini kınadıklarını dile getirdi.

Hain darbe girişimi sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın dünyadaki mevkiidaşlarına gönderdiği mektuplara cevap gelmeye devam ediyor. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Genel Sekreteri Josep Roig, Başkan Topbaş'a gönderdiği mektupta, "Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı, ekibimiz ve dünyanın dört bir yanındaki üyelerimiz adına 15 Temmuz tarihli başarısız darbe girişimi esnasında ve sonrasında yaşanan olaylardan ötürü en derin üzüntülerimizi ve endişelerimizi paylaşmak isterim. Ayrıca şiddet olaylarına maruz kaldıklarını anladığımız ve bazı olaylar esnasında hayatlarını kaybetmiş olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına en içten taziyelerimizi sunarız. Demokratik değerlerin ve hukukun üstünlüğünün egemen olmasını ve İstanbul halkının yeniden özgürlüklerini yaşayabilmelerini ümit ediyoruz. Demokrasinin barışçıl kentler yaratmak için birincil faktör olduğu görüşünüzü paylaşıyor, her türlü darbe ve tiranlığa karşı birlik olarak daha aydınlık günlere çıkma dileğinize katılıyoruz. Sizlere destek olmaya hazır olduğumu bildirir, bu zor zamanlarda şahsınıza, ekibinize ve İstanbul halkına en iyi dileklerimi sunarım" dedi.

Tunus Belediye Başkanı Saifallah Lasram mektubunda Türkiye'nin bu sınavı en kısa zamanda atlatmasını dilediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"15 Temmuz tarihinde ülkenizi hedef alan darbe girişimiyle ilgili 26 Temmuz 2016 tarihli mektubunuzu dikkatle okudum. Siyasi vizyonunuza ve meşru yaklaşımınıza katılıyorum, zira insanların şeffaf ve tam olarak özgür bir şekilde ifade ettikleri demokratik seçimlerin ve hukukun yanındayız. Sayın Başkan, Tunus (şehir) sakinlerinin ve Tunusluların demokrasi ve özgürlük istediği Ocak 2011 devrimini takiben yaşanan karışıklık ortamında şahsınızdan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden büyük bir moral desteği gördük. Bugün Türkiye'deki demokrasiyi savunarak bizler de kendi inançlarımızı destekliyoruz. İstanbul'un ve Türkiye'nin bu sınavı en kısa zamanda refah ve kalkınma içerisinde atlatmasını kalben diliyorum."

Liberya'nın Monrovia Belediye Başkanı Clara Doe Mvogo de mektubunda, "İstanbul'daki saygıdeğer dostlarımız ve meslektaşlarımız; taziye defterini şahsen imzalayabilmeyi tüm kalbimle dilerdim. Lütfen hayatını kaybeden masum insanlara yönelik taziye dileklerimi lütfen kabul buyurunuz. Monrovia halkı en içten taziye dileklerini sunar" dedi.

Cape Town Belediye Başkanı Özel Kalemi Denver van Schalkwyk'ın mektubu ise şöyle:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki saygıdeğer çalışma arkadaşlarım, Cape Town Belediye Başkanı Sn. Patricia de Lille adına geçtiğimiz ay Türkiye'de kalkışılan darbe girişimine dair bilgilendirme mektubunu aldığımızı bildirmek ve Türk halkına geleceğe dair en iyi dileklerimizi iletmek isterim. Cape Town Belediyesi'nin 2016 yılının Ağustos sonu Eylül başı tarihlerinde İstanbul da dahil olmak üzere Türkiye'ye bir ziyaret planladığını ve Cape Town Belediye Başkanının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına bir nezaket ziyaretinde bulunma talebini yakın bir zamanda Ankara'daki Güney Afrika Büyükelçiliği'ne bildireceğiz. Umarım yukarıda bahsedilen hususlar sizin için de uygundur, iyi çalışmalar dilerim." - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Hain Darbe Girişimine Dünyadan Tepkiler Geliyor - Son Dakika


Son Dakika

Üç gün önce evlendiği karısı yanı başında son nefesini verdi! Bu acının tarifi yok 17:27 Üç gün önce evlendiği karısı yanı başında son nefesini verdi! Bu acının tarifi yok Uzun zaman sonra sessizliğini bozan Aziz Yıldırım, sosyal medyada tepki çekti 17:26 Uzun zaman sonra sessizliğini bozan Aziz Yıldırım, sosyal medyada tepki çekti Kan izlerini takip eden aile, su kuyusunda 21 yaşındaki gencin cansız bedenini buldu 17:16 Kan izlerini takip eden aile, su kuyusunda 21 yaşındaki gencin cansız bedenini buldu
Gölgede 35, güneşte 50 derece! Antika termometre ile Şanlıurfa sıcağını ölçtü 17:15 Gölgede 35, güneşte 50 derece! Antika termometre ile Şanlıurfa sıcağını ölçtü Aşının ardından görülen kalp kası iltihabına ilişkin ABD İlaç Dairesi'nden rahatlatan açıklama 17:14 Aşının ardından görülen kalp kası iltihabına ilişkin ABD İlaç Dairesi'nden rahatlatan açıklama UEFA, deplasman golü kuralını kaldırdı! Futbolda yeni dönem 17:09 UEFA, deplasman golü kuralını kaldırdı! Futbolda yeni dönem
Son Dakika: Şampiyonlar Ligi maçları artık Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu Exxen'de 17:05 Son Dakika: Şampiyonlar Ligi maçları artık Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu Exxen'de AK Partili Özhaseki: Millet bizim zaafa uğradığımız gibi bir kanaate kapıldı ama yüzde 45 oyumuz var 15:57 AK Partili Özhaseki: Millet bizim zaafa uğradığımız gibi bir kanaate kapıldı ama yüzde 45 oyumuz var
Advertisement