Hak-İş Manisa Temsilcisi Ürkmez."2821 ve 2822 Sayılı Yasalar Değiştirilmeden, Yetkili Sendikanın... - Son Dakika

Hak-İş Manisa Temsilcisi Ürkmez."2821 ve 2822 Sayılı Yasalar Değiştirilmeden, Yetkili Sendikanın...

15.01.2012 17:00
Hak-İş Manisa Temsilcisi Ürkmez.

Hak-İş Manisa İl Temsilcisi Nadir Ürkmez, 2821 ve 2822 Sayılı yasaların değiştirilmeden, yetkili sendikanın belirlenmesinde istatistiklerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre yayınlanması çalışma hayatında bir kaosa neden olacağını...

Hak-İş Manisa İl Temsilcisi Nadir Ürkmez, 2821 ve 2822 Sayılı yasaların değiştirilmeden, yetkili sendikanın belirlenmesinde istatistiklerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre yayınlanması çalışma hayatında bir kaosa neden olacağını bildirdi.

Ürkmez, yaptığı açıklamada, Toplu İş İlişkileri Kanununun biran önce çıkarılması konusunda destek olması için, AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur'a mektup gönderdiğini belirtti.

Toplu İş İlişkileri Kanunu'nun çıkması ile çalışma hayatında yaşanması muhtemel bir kaosun engelleneceğini düşündüğünü kaydeden Ürkmez, bu kapsamda taleplerini dile getiren bir mektup yazdıklarını ve kendilerine destek vermesi amacıyla Manisa Ak Parti İl Başkanı Murat Baytur'a gönderdiklerini ifade etti.

Sendikaların toplu iş sözleşmesi yetkisi alabilmesi için iş kolu barajlarının gerekli olduğunu ve yetkili sendikanın belirlenmesinde SGK verilerinin esas alınmasının öngörüldüğünü belirten Ürkmez "Yetkili sendikanın belirlenmesinde SGK verilerinin esas alınmasıyla ilgili yasal düzenleme yapılırken yaşanabilecek problemlerin, Toplu İş Sözleşmesi Kanununda yapılacak düzenleme ile çözüleceği varsayılmış, ancak bu yasal düzenleme bugüne kadar bir türlü gerçekleştirilememiştir. Bu durumda toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olan pek çok sendika baraj altında kalma riski ile karşı karşıyadır. 2821 ve 2822 Sayılı yasaların değiştirilmeden, yetkili sendikanın belirlenmesinde istatistiklerin SGK verilerine göre yayınlanması çalışma hayatında bir kaosa neden olacaktır."

Bu yasaların değiştirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında "Toplu İş İlişkileri Kanunu"nun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Başbakanlığa sevk edildiğini hatırlatan Ürkmez, şöyle konuştu:

"Bundan sonra bütün sorumluluk Bakanlar Kurulundadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanın ve hükümetin verilen sözlerin arkasında durmalarını ve Türkiye'yi kaosa götürecek girişimlerden kaçınmalarını bekliyoruz. Çeşitli çevreler tarafından bu yasalara karşı ciddi bir lobi yürütüldüğünü de biliyoruz. 2821 ve 2822 sayılı yasalar değiştirilmeden anayasa değişiklikleri ve yeni Anayasa yapılması dahil Türkiye'nin özgürleşmesi, sivilleşmesi ve örgütlü bir toplum haline gelmesi imkansızdır.

Bu ülkenin büyümesine ve gelişmesine emeğiyle katkı veren biz işçiler, Türkiye'nin demokratikleşmesi konusundaki çalışmaları ne kadar istiyorsak, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını da o kadar çok istiyoruz."

Ürkmez, İl Başkanı Baybatur'un, işçilerin ve emekçilerin haklarının savunulması konusunda kendilerine destek vereceğine inandıklarını belirtti.

- MANİSA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Hak-İş Manisa Temsilcisi Ürkmez.'2821 ve 2822 Sayılı Yasalar Değiştirilmeden, Yetkili Sendikanın... - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları'nın araştırılmasına ilişkin maddeyi onayladı 00:06 ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları'nın araştırılmasına ilişkin maddeyi onayladı Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz 22:40 Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz Dilek canlı yayında anlattı, tüm Türkiye gözyaşları içinde izledi: Ailem beni sattıktan sonra izliyor 21:40 Dilek canlı yayında anlattı, tüm Türkiye gözyaşları içinde izledi: Ailem beni sattıktan sonra izliyor
Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı 19:40 Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı 18:20 Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı 15 yaşındaki kızla ormanda bulunan işçi serbest kaldı 17:13 15 yaşındaki kızla ormanda bulunan işçi serbest kaldı
Avukat kılığına giren silahlı kişiler duruşma salonundaki çete liderini öldürdü 15:39 Avukat kılığına giren silahlı kişiler duruşma salonundaki çete liderini öldürdü Son Dakika! Erdoğan'dan ABD Başkanı Joe Biden'a eleştiri: Daha önce hiçbir liderle bu durumu yaşamadım 13:58 Son Dakika! Erdoğan'dan ABD Başkanı Joe Biden'a eleştiri: Daha önce hiçbir liderle bu durumu yaşamadım
Advertisement