Hak-İş'ten BM'ye "Sudan İşçi Sendikaları" mektubu gönderildi - Son Dakika

Hak-İş'ten BM'ye "Sudan İşçi Sendikaları" mektubu gönderildi

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e mektup göndererek Sudan'da darbenin ardından özgür sendikal harekete yapılan baskılara son verilmesi ve yanlış uygulamalardan geri dönülmesi konusunda girişimlerde bulunmasını istedi.

Hak-İş'ten BM'ye

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e mektup göndererek Sudan'da darbenin ardından özgür sendikal harekete yapılan baskılara son verilmesi ve yanlış uygulamalardan geri dönülmesi konusunda girişimlerde bulunmasını istedi.

Hak-İş'ten yapılan açıklamaya göre, Arslan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e gönderdiği mektupta, Sudan yönetiminin, darbenin ardından sendika ve meslek odalarının kapatılması ve tüm sendikalara ait malvarlığına el konulmasıyla ilgili yaptığı müdahaleyi üzüntüyle öğrendiklerini, süreçte birçok sendikacının gözaltına alınarak ofislerinin mühürlendiğini belirtti.

Sudan İşçi Sendikalar Federasyonunun (SWTUF), Sudan'da olduğu gibi Afrika genelindeki işçilerin haklarını da savunduğunu vurgulayan Arslan, mektubunda şunları kaydetti:

"Bu sebeple SWTUF'un kapatılma kararı, kabul edebileceğimiz bir şey değildir. SWTUF uluslararası sendikacılık hareketinin saygın ve etkin bir kuruluşu olmakla birlikte Afrika kıtası sendikacılığında yıllar boyunca önemli bir yapı taşı görevi üstelemiştir. Her koşulda ülkesinin çıkarlarını savunmuş ve onurlu bir duruş sergilemiştir. Bu karar hem ülke içindeki çalışanlara zarar vermekte hem de uluslararası sözleşmelere aykırılık oluşturmaktadır. Bu çerçevede bu kararın Sudan'ın da üyesi olduğu BM'nin en önemli organlarından biri olan ILO'nun, 'Sendika Özgürlüğüne ve Örgütlenme Hakkının Korunmasına İlişkin' Sözleşmesinin 87'nci maddesine aykırı olduğunu vurgulamamız gerekmektedir."

Uluslararası sendikalar, uluslararası kuruluşlar ve sayısız ülke konfederasyonunun SWTUF'un kapatılmasına açıktan tepki gösterdiğini hatırlatan Arslan, Hak-İş olarak da "Sudan sendikal hareketinin bağımsızlığına saygı duyulması, tarafsız ve demokratik bir seçimle başa gelen sendika yönetiminin özgürce hareket edebilmesi" konusunda çeşitli girişimlerde bulunduklarını anlattı.

Arslan, sivil toplum örgütleri ve özellikle sendikalara yönelik baskıcı yöntemlere birçok ülkede tarih boyunca tanık olunduğunu belirterek bunların hiçbirinin çözüm olmadığına, hatta ekonomik, demokratik ve sosyal boyutlarda tersi sonuçlar doğurduğunun kanıtlandığına işaret etti.

Mahmut Arslan, mektubunda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten, "özgür sendikal harekete yapılan baskıların son verilmesi, söz konusu kanunun iptali ve bu yanlış uygulamalardan geri dönülmesi konusunda Sudan yönetimi nezdinde girişimlerde bulunulmasını" istedi.

YORUMLAR

Son Dakika

Meteoroloji uyardı! Doğu Karadeniz'de şiddetli sağanak bekleniyor MasterChef Türkiye'de gerginlik! Somer Şef, tartışan yarışmacıları sert bir dille uyardı ABD Başkanı Trump basın toplantısı düzenlediği sırada Gizli Servis tarafından salondan çıkarıldı Günlük burç yorumları 11 Ağustos 2020 Salı (Haftalık burç yorumları) Ali Babacan, IMF üzerinden kendisini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı Koronavirüs karantinasında olması gereken aile tatile giderken jandarmaya yakalandı Mansur Yavaş, AK Partili Murat Köse'ye sert çıktı: Ağzını topla, düzgün konuş Toshiba 35 yılın ardından laptop sektöründen tamamen çekildi Ebru Şallı, aşk dolu tatil pozlarına devam ediyor Mangal sonrası piknik tüpleri bomba gibi patlattı! O anlar kameralara anbean yansıdı Parti kuracağı konuşulan Muharrem İnce'yle ilgili son anket sonucu netleşti! Oran çok bomba Türkiye-Yunanistan gerginliğinde Akdeniz'de sular ısınıyor! Türk savaş gemileri sahaya indi Okullar 31 Ağustos'ta açılacak mı? İşte eğitimciler ve sağlıkçıların üzerinde durduğu 5 farklı model Rafet El Roman'ın kızı Su El Roman, mavi mayosuyla cesur pozlar verdi