Hak-İş'ten Uyarı - Son Dakika

Hak-İş'ten Uyarı

09.01.2012 13:25
Hak-İş'ten Uyarı, System.String[]

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Toplu İş İlişkileri Kanununun bir an önce çıkarılması gerektiğini belirterek, "Eğer Ocak ayının sonuna kadar yeni bir yasal düzenleme gerçekleşmezse tekrar SGK kayıtlarına göre istatistiklerin yayımlanması gerekecek.

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Toplu İş İlişkileri Kanununun bir an önce çıkarılması gerektiğini belirterek, "Eğer Ocak ayının sonuna kadar yeni bir yasal düzenleme gerçekleşmezse tekrar SGK kayıtlarına göre istatistiklerin yayımlanması gerekecek. Zaman daraldıkça belki tansiyon da yükselecek. HAK-İŞ ailesi olarak yeni adımlar atmak zorunda kalabiliriz" dedi.

Arslan, konfederasyon binasında yaptığı basın toplantısında, Toplu İş İlişkileri Kanunundaki son gelişmeleri değerlendirmek ve bundan sonraki süreçte neler yapılacağını görüşerek takvim oluşturmak için Genişletilmiş Başkanlar Kurulu olarak olağanüstü toplandıklarını söyledi.

Toplu İş İlişkileri Kanunu sürecinin 2008 yılında o günkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik döneminde, Bakanlığın her 6 ayda bir yayımladığı işkolu istatistiklerinin bundan sonra SGK kayıtları üzerinden yapılması şeklinde tek maddelik bir kanun çıkarılması üzerine başladığını anlatan Arslan, kanun çıkarken HAK-İŞ olarak, böyle bir kanun düzenlemesinin yeni sendikalar yasası çıktıktan sonra çıkması gerektiği şeklindeki uyarılarını yaptıklarını ancak SGK kayıtlarının Çalışma Bakanlığıyla entegre edilmesi için bir an önce bu yasanın çıkması gerektiğinden hareketle yasanın çıkartıldığını ifade etti.

4 yıllık bir zaman içinde Sendikalar Yasası Toplu İş Sözleşmesi çıkarılamadığı için yasanın uygulamasının 3 defa ertelendiğini söyleyen Arslan, şöyle devam etti:

"En son 24. Dönem Meclisinin ilk kanun tasarısı da yine SGK kayıtlarının esas alınacağı istatistiklerin yayımlanmasının son kez ertelenmesi düzenlenmesi yapılmıştı. Bu düzenlemeyle birlikte de Hak-İş, diğer sosyal taraflar, Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in başkanlığında uzun, yorucu, kapsamlı bir çalışma yapmıştır. Üçlü Danışma Kurulu da 8 defa toplanmış ve ayrıca teknik komiteler toplanıp çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarda en son Bakan Çelik'in de ifade ettiği gibi büyük bir kesiminde uzlaşma sağlanarak Toplu İş İlişkleri Kanunu taslağı Bakanlar Kuruluna sunulmuştur."

Bakanlar Kuruluna gittiği tarihten bu yana 2 aylık bir zaman geçtiğini ancak henüz Meclis gündemine getirilmediğini hatırlatan Arslan, "Yasanın bir aciliyeti var. Eğer Ocak ayının sonuna kadar yeni bir yasal düzenleme gerçekleşmezse tekrar SGK kayıtlarına göre istatistiklerin yayımlanması gerekecek. Bu daha önceden erteleme gerekçelerini henüz ortadan kaldırılmamış bir istatistik yayını olacak" dedi.

Yeni yasa çıkmadan SGK kayıtlarından ilan edilecek istatistiklerin Türkiye'nin çalışma hayatını kaosa sürükler endişesiyle 3 kez erteleme yapıldığını anımsatan Arslan, 4. defa erteleme yapılmayacağı konusunda da konuşulduğunun altını çizdi.

Arslan, erteleme yapılmaması durumunda, SGK kayıtları esas alınarak ilan edilecek istatistiklerin olası sonuçlarını şöyle açıkladı:

"100 sendika içinden 10 sendika yüzde 10 barajını geçme imkanı buluyor. Yani üye sayısı 575 bin olan 90 sendika bu barajı geçemiyor. Bu durum 900 bin sendikalı işçinin bulunduğu ülkemizde 575 bin kişinin toplu sözleşmesiz kalacağı anlamına geliyor. Buradaki tablo bir kaos işaretidir. Biz Türkiye'nin her alanda gelişmesini, büyümesini desteklemekteyiz. Demokrasilerin en temel kurumlarından bir tanesi sivil toplum ve sendikalardır. Her alanda gelişmeye paralel olarak çalışma hayatının gelişmesi de kaçınılmazdır. Ancak görülüyor ki 1980'lere geldiğimizde yüzde 60 olan sendikalı oranı bugün yüzde 8'lerin altına düşmüştür. Bunu sadece sendikaların becerisine bağlamak hem sendikalara hem de işçilere haksızlıktır." - ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Hak-İş'ten Uyarı - Son Dakika


Son Dakika

Anaokulu öğrencileri eksi 25 derecede buzlu su dolu kovayı başlarından aşağı boşalttı Son Dakika: İstinaf, Osman Kavala'nın da aralarında bulunduğu 9 sanık hakkında verilen beraat kararlarını bozdu Mesut Özil'in kitap okurken çekilen fotoğrafının montajlanması sosyal medyada tepki çekti Cinsiyet değiştirmek için gittiği doktor, aşırı kilolarından dolayı 5-10 yıl içinde öleceğini söyledi Bu halinden eser kalmadı! Survivor'ın asi kızı Sabriye değişimiyle şaşırttı Kan donduran çifte cinayetin ardından yasak aşk çıktı Öldürdükleri DEAŞ mensubunun cesedini dikkat çekmemek için tekerlekli sandalyeyle evden çıkarmışlar Koronavirüsü yenen genç doktor evinde ölü bulundu