Hakkari Üniversitesi Kürt Efsane ve Hikayeleri İngilizce'ye Çevirdi - Son Dakika

Hakkari Üniversitesi Kürt Efsane ve Hikayeleri İngilizce'ye Çevirdi

23.07.2012 13:08
Hakkari Üniversitesi Kürt Efsane ve Hikayeleri İngilizce'ye Çevirdi, System.String[]

Hakkari Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, 'Mem ü Zin' ve 'Siyabend ü Xece' gibi Kürt efsane ve hikayelerinin de arlarında bulunduğu 8 eseri, 'The East Whispers' isimli kitap ile İngilizceye çevirdi.

Hakkari Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, 'Mem ü Zin' ve 'Siyabend ü Xece' gibi Kürt efsane ve hikayelerinin de arlarında bulunduğu 8 eseri, 'The East Whispers' isimli kitap ile İngilizceye çevirdi.

Basımı Hakkari Üniversitesi tarafından yapılan kitap, bu yıl Diyarbakır'da 3.'sü gerçekleştirilen TÜYAP Kitap Fuarı'ndaki yerini aldı. Kitap, Hakkari Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu okutmanları M. Şirin Cengiz, Zeynep Saka, Salih Potukoğlu, S.Selman Üner ile Yunus Bilgin tarafından bir yıllık bir çalışma sonucu tamamlandı.

'The East Whispers' adlı kitabın Editörü Mehmet Şirin Cengiz, hazırladıkları kitabın Türkiye'deki ezberci yabancı dil eğitim anlayışının değişmesine katkı sunacağını ifade ederek, "Bölge insanı için İngilizce üçüncü dil konumunda, İngilizce ders kitaplarının özgün ve yöreden motifleri içermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu düşüncelerden hareketle bu çalışmayı gerçekleştirdik. Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli ile Yrd. Doç. Dr. İbrahim Seydo Aydoğan'ın destek ve motivasyonları, özellikle Öğr. Gör. Özden Kaya ile Turan Koca'nın yardımları ile bu kitap bastırılabildi." dedi.

Hakkari Üniversitesi'nde okutman Yunus Bilgin de Kürtçe masalları bir araya toplayarak kitap haline getirdiklerini, daha sonra bunun başka dillere nasıl çevrileceğini araştırdıklarını ifade etti. Bilgin, "Yöre halkı ve başka yerlerden gelen insanların en fazla kullandığı dillerden biri de İngilizce olması sebebiyle biz bunu ilkin İngilizceye çevirdik. Kitabımız 8 Kürt masalından oluşuyor. Bu tür çalışmalarımız devam edecektir." diye konuştu.

İngilizceye çevirelen The East Whispers isimli kitap, Mem and Zin, FeQile Teyran, Halis and Hain, Ahmet Aga, Siyabend and Xece, Canmerd and Sinemban, Xeso and Naze, The Mountain of Sheikh Şiran gibi efsane Kürt masalları bir kitapta toplandı.

Hakkari Üniversitesi Kürt Efsane ve Hikayeleri İngilizce'ye Çevirdi

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Hakkari Üniversitesi Kürt Efsane ve Hikayeleri İngilizce'ye Çevirdi - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Erdoğan'dan Afgan mülteci açıklaması: Şu anda ABD sorumlulukları yerine getirmedi 17:09 Son Dakika! Erdoğan'dan Afgan mülteci açıklaması: Şu anda ABD sorumlulukları yerine getirmedi Son dakika: A Milli Takım'ın yeni hocası Stefan Kuntz'un maaşı belli oldu! TFF, 1.5 milyon euro maaş ödeyecek 17:00 Son dakika: A Milli Takım'ın yeni hocası Stefan Kuntz'un maaşı belli oldu! TFF, 1.5 milyon euro maaş ödeyecek Son dakika! Meteoroloji'den çiftçilere önemli uyarı: Kayseri, Sivas, Kırşehir ve Yozgat'ta don bekleniyor 16:54 Son dakika! Meteoroloji'den çiftçilere önemli uyarı: Kayseri, Sivas, Kırşehir ve Yozgat'ta don bekleniyor
Fanatik Beşiktaş taraftarı, Josef'in adını yeni doğan oğluna verdi! Yıldız futbolcu, adaşını hastanede ziyaret etti 16:21 Fanatik Beşiktaş taraftarı, Josef'in adını yeni doğan oğluna verdi! Yıldız futbolcu, adaşını hastanede ziyaret etti Acun Ilıcalı, O Ses Türkiye yeni jüri üyeleriyle ilk kez fotoğraf paylaştı 16:11 Acun Ilıcalı, O Ses Türkiye yeni jüri üyeleriyle ilk kez fotoğraf paylaştı Ronaldo, en çok kazananlar listesinde zirveyi Messi'den aldı 15:58 Ronaldo, en çok kazananlar listesinde zirveyi Messi'den aldı
Yaptığı yayınların ardından altıncı kez banlanan yayıncının, Twitch partnerliği iptal edildi 15:23 Yaptığı yayınların ardından altıncı kez banlanan yayıncının, Twitch partnerliği iptal edildi 16 yaşındaki gencin cansız bedeni ormanlık alanda ağaca asılı halde bulundu 14:56 16 yaşındaki gencin cansız bedeni ormanlık alanda ağaca asılı halde bulundu
Advertisement