Hakkari Valisi Toprak Hakkari'deki Hain Kalkışmayı Anlattı - Son Dakika

Hakkari Valisi Toprak Hakkari'deki Hain Kalkışmayı Anlattı

29.03.2017 10:08

Hakkari Valisi Toprak Hakkari'deki hain kalkışmayı anlattı Vali Toprak'tan İHA'ya özel açıklamalar 2017 yılı Hakkari için hizmet yılı olacak Aksaklıklar göreve başladığım tarihe denk geldiHAKKARİ - Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Hakkari'de göreve başladığında aniden ortaya çıkan hain...

Hakkari Valisi Toprak Hakkari'deki hain kalkışmayı anlattı

Vali Toprak'tan İHA'ya özel açıklamalar

2017 yılı Hakkari için hizmet yılı olacak

Aksaklıklar göreve başladığım tarihe denk geldi

HAKKARİ - Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Hakkari'de göreve başladığında aniden ortaya çıkan hain kalkışma ve kentte yapamadıkları hizmetlerle ilgili İHA ekibine özel açıklamada bulundu.

9 ay önce Hakkari'de göreve başlayan Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, 9 ayda 9 yıllık mesafe kat ederek yörede yediden yetmişe herkesin yüreğine girmeyi başardı. Görevine başlarken hain kalkışmaya denk gelen Vali Toprak, hain gecede yaşadıklarını anlattı.

-"Kalkışma gecesinde halkımız ayaklandı"

Vali Toprak, "2016 yılının 7 Haziran ayında Hakkari'de göreve başladım. Hakkari gibi güzide bir yere atanmanın mutluluğunu yaşadım. Geldiğimizde yılların birikimi olan birçok sorun ile karşılaştık. Biz bunları tahlil edip inceleyip çözüm yolları ile uğraşırken bildiğiniz gibi 15 Temmuz'da hain kalkışma ile karşı karşıya kaldık. Bu sadece Hakkari için değil ülkemiz içinde büyük bir yıkama sebebiyet verecek kötü hareket ve kalkışma idi. Fakat yüce Türk millet ve Türk silahlı kuvvetleri içindeki hakiki subay ve astsubaylarımız ve diğerlerine bu ifadeyi bile kullanmak istemiyorum onlar subay ve astsubay değil çünkü bu hain kalkışma bastırıldı. Hakkarimizde'de biliyorsunuz gece 23: 30 dan itibaren demokrasi nöbetleri yani darbenin gecesinde de 15 Temmuz'da gece sokaklara dökülmüştü net olarak tavırlarını net ortaya koydular bende onlarla birlikte olmak üzere. Tabiki bu kalkışmanın da bir travması oldu. Birkaç ay bunların etkilerini atlatmaya çalıştık. Birkaç ay bunun devlete sızmış olan kişilerin ayıklanması zaman alıyor. Olağanüstü hal ilan edildi. Böylece belki de daha rahat gerçekleştirmek istediğimiz konular bu korkunç gündem nedeniyle biraz ertelenmiş oldu. Fakat yeni kadromuz tüm birimleri ile çok kaliteli bir kadro yeni kadro ile yeni sinerji meydana getirerek Hakkari halkımıza neler katabiliriz bunun arayışı içerisine düştük ve bununla ilgili çalışmalarımız yoğunlaştı. Eylül veya ekim ayı başlarında belediye ye kayyum atandı. Fakat kış aylarına girmemizle birlikte kafamızda geçen projeleri gerçekleştiremedik. Sadece Karayolları Genel Müdürlüğü ve bölge müdürlüğü ile yapmış olduğum çalışma neticesinde 13 kilometre kadar şehir içindeki bazı cadde ve sokaklara sıcak asfalt atabildik. Fakat kış başlangıcı olduğu için istediklerimizi uzunlukta asfalt yapamadık. 2016 dan sonra 2017 yılına hazırlık diyebilirim. 2017 yılı tarama, tahlil etme, çözümleme yılı olacak" dedi.

-"Cazibe merkezleri yöreye hayat verecek"

Hakkari'de yapacakları hizmetler konusunda da bilgi veren Vali Toprak, hükümetimiz eylül ayının başında sayın Başbakanımızın Diyarbakır'da açıkladığı üzere cazibe merkezleri projesi 23 ilimizi gerçekten çağ atlatacağını ifade eden Vali Toprak, "Cazibe merkezleri yörenin çehresini değiştirecek bir proje. Bu altınca bölgedeki yatırım yapmayı planlayan işadamlarımıza arsa temin edilen, fabrika yapılmasına, işletme kredisine kadar inanılmaz kolaylıklar ve ayrıcalıklar sağlıyor. Bununla ilgili biz duyurularımızı yaptık, görüşmelerimizi gerçekleştirdik ve ilimizdeki Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı üzerinde gerçekleşen 23 civarında müracaat oldu. Kalkınma bankası, bakanlığa direk müracaatlarda bu rakam 24 tane de oraya gerçekleşti. 47 proje için şuanda başvurumuz mevcut bunların en önemlisi de geçen sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu geldiğinde ve konuşma yaptığı sırada haberi bize geldi. Çünkü kalkınma bankasına müracaat yapıldı.

-"İki ayrı fabrikada 5 bin 500 kişiye iş müjdesi"

290 milyon liralık ve yaklaşık olarak 4 bin 500 kişinin çalışacağı bir metal fabrikası kurulması projesi, hayvan etinden derisinden fayda edileceği entegre tesisler. Plastikle ilgili bize ciddi müracaatlar var. Biliyorsunuz İran'da petrol kimya ürünleri daha ucuz fiyattan veriliyor. Fakat esas maden işleri ile ilgili son bahsetmiş olduğum fabrika çok önem arz ediyor. Çünkü biz burada tonunu 150-200 dolara İran'a sattıktan sonra orada işlediğimiz aynı malzemeyi biz burada 2 bin 500-3 bin dolar ödeyerek alıyoruz. Hem bunun önüne geçmiş olacağız hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Hemde burada büyük bir istihdam sağlanacak" dedi.

-"Turizm Hakkari'ye şaha kaldıracak"

Hakkari'deki turizm konularına değinin Vali Toprak, "Ben geldiğim günden beridir üzerinde ısrarla durduğum turizm bizim için çok önemli Hakkari coğrafyası başlı başına eşi benzeri olmayan bende dünyada sayılı dediğim güzellikler arz ediyor. Buradan da turizm manasında kayak sporundan başlayıp direk dağcılık, kaya tırmanışı ve dağ bisikletine kadar birçok alanda faaliyet yürütülebilir ve bunlarda çok ciddi yani milyon dolarla ölçülebilecek girdiler sağlayabilir. Bunun alt yapısı zaten Allah tarafından bahşedilmiş Hakkari'ye. Bize düşen bunları görünür ve işletilebilecek bir hale getirmek ve turistleri buraya çekmektir" şeklinde konuştu.

Hakkari Valisi Toprak Hakkari'deki Hain Kalkışmayı Anlattı
Hakkari Valisi Toprak Hakkari'deki Hain Kalkışmayı Anlattı
Hakkari Valisi Toprak Hakkari'deki Hain Kalkışmayı Anlattı
Hakkari Valisi Toprak Hakkari'deki Hain Kalkışmayı Anlattı

YORUMLAR
500
İranlı Komutan Süleymani'nin mezarı, ziyaretçi akınına uğruyor İranlı Komutan Süleymani'nin mezarı, ziyaretçi akınına uğruyor Tahran'da hava kirliliği nedeniyle tüm okullar ve kurumlar tatil edildi Tahran'da hava kirliliği nedeniyle tüm okullar ve kurumlar tatil edildi Son dakika haberi | Suriye'deki ABD üssünün çevresine roketli saldırı Son dakika haberi | Suriye'deki ABD üssünün çevresine roketli saldırı

Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Hakkari Valisi Toprak Hakkari'deki Hain Kalkışmayı Anlattı - Son Dakika


Advertisement