Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler - Son Dakika

Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler

15.12.2016 02:53
Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler, System.String[]

Suriye'nin Halep kentindeki sivillere yönelik saldırılar, başta başkent Kopenhag olmak üzere Danimarka'nın birçok şehrinde protesto edildi.

Suriye'nin Halep kentindeki sivillere yönelik saldırılar, başta başkent Kopenhag olmak üzere Danimarka'nın birçok şehrinde protesto edildi.

Yardım hareketi Mellemfolkeligt Samvirke (Action Aid) ile Suriyeli aktivist ve hekim Haifa Awaad öncülüğünde, Kopenhag'da parlamento binası Christiansborg Sarayı önünde yaklaşık 7 bin kişinin katılımıyla "Meşaleli Protesto: Halep'te Sivillere Yönelik Katliamı Durdur" adlı eylem yapıldı.

Meşaleler taşıyan katılımcılara hitap eden eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanı Mogens Lykketoft, Halep halkının korunması için çağrı yapmak amacıyla toplandıklarını söyledi.

Karar verme mekanizmalarına ve gücü elinde tutanlara seslendiklerini belirten Lykketoft, "Artık kendinize gelin ve barbarca vahşeti durdurmak için Rusya, Esed ve müttefiklerine en ağır baskıyı yapın." dedi.

Lykketoft, Suriye halkıyla aynı acıyı paylaştıklarını dile getirerek, yaşananlara tahammül edemediklerini anlattı.

Çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi ve sağlık sorunu yaşamasında sorumluluğu bulunan Rusya ve Esed'e de seslenmek istediklerini kaydeden Lykketoft, "Evet, Doğu Halep düşebilir ama bunu askeri güçle kazanamazsınız. İnsanlara iyi davranmadığınız sürece hiçbir zaman barış olmaz." ifadelerini kullandı.

"Rusya insani yardımların ulaşmasını engelliyor"

Awaad ise Halep halkıyla dayanışma içinde olduklarını ve onların sessizce ölmediğini göstermek için bir araya geldiklerini belirtti.

Halep'te yaşananların her gün sosyal medya aracılığıyla belgelenerek dünya kamuoyunun gözleri önüne serilmesine rağmen Rusya'nın savaş suçu işlemeye devam ettiğini ve BM'de savaşın durmasını veto ettiğini söyleyen Awaad, bu davranışın bölgeye insani yardımların ulaşmasını engellediğini savundu.

Gazeteci yazar Nagieb Khaja ve Action Aid sözcüsü Helle Munk Ravborg'un konuşmalarının ardından Shaka Loveless ve Outlandish Grubundan Isam B, müzik performansları sundu.

Marah adlı küçük bir kızın sahnede Arapça şarkı seslendirdiği eylem, çoğunluğu Suriyeli çocuklardan oluşan koronun Isam B ile şarkı söylemesiyle sona erdi.

Halep'teki sivillere yönelik saldırılara tepki ve halka destek amacıyla Arhus, Odense, Aalborg, Vejle, Vordingborg, Roskilde ve Rönne kentlerinde de eylemler yapıldı.

Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler - Son Dakika


Son Dakika

Ev sahibinin 08:39 Ev sahibinin "Evden çık" lafı sonrası, bütün eve benzin döküp ateş açtı Su kuyusundan su alma sebebiyle çıkan tartışmada hayatını kaybetti! Ardında bir çocuğuyla hamile eşi kaldı 08:34 Su kuyusundan su alma sebebiyle çıkan tartışmada hayatını kaybetti! Ardında bir çocuğuyla hamile eşi kaldı Arnavutköy Deva Partisi İlçe Başkanlığına silahlı saldırı düzenlendi 08:22 Arnavutköy Deva Partisi İlçe Başkanlığına silahlı saldırı düzenlendi
Ahu Yağtu, meslektaşı Hande Subaşı'nın eski eşi Can Tursan ile görüntülendi 07:38 Ahu Yağtu, meslektaşı Hande Subaşı'nın eski eşi Can Tursan ile görüntülendi Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD iş dünyasına seslendi: Biden ile tam bir mutabakat içindeyiz 04:33 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD iş dünyasına seslendi: Biden ile tam bir mutabakat içindeyiz Yeni doğum yapan Ayşecan Tatari 22:46 Yeni doğum yapan Ayşecan Tatari "Bakımsızsın" yorumlarına isyan etti: Yapmayın bunu
Deniz Akkaya'nın Selin Ciğerci hakkındaki hırsızlık iddiası ağızları açık bıraktı 21:22 Deniz Akkaya'nın Selin Ciğerci hakkındaki hırsızlık iddiası ağızları açık bıraktı Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi 20:56 Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi
Advertisement