Son Dakika Haberleri: Halife Ömerler Karıştırılıyor Mu?

Halife Ömerler Karıştırılıyor Mu?

8 yıl önce

Yazar İkram Arslan, İslam tarihinde önemli bir yer tutan ikinci halife Hz.

Halife Ömerler Karıştırılıyor Mu?, System.String[]
Yazar İkram Arslan, İslam tarihinde önemli bir yer tutan ikinci halife Hz. Ömer ile Emevi halifelerinden Ömer bin Abdülaziz'in karıştırıldığını söyledi.

Nesil Yayınları'ndan geçtiğimiz ay çıkan Nebevî Nefes romanında bu iddiasını dile getiren yazar İkram Arslan; İslam tarihinde çokça kullanılan bir anekdotun yanlış kişiye atıfla aktarıldığını anlatıyor.

Devlet işlerini yaparken devletin mumunu, şahsî işlerini yaparken ise şahsına ait mumu kullandığı anlatılan kişinin aslında İslam'ın ikinci halifesi Hz. Ömer bin Hattab olmadığını, onun aslında Hz. Ömer'in torunlarından, yıllar sonra halifeliğe geçmiş Ömer bin Abdülaziz olduğunu söyleyen İkram Arslan, bunun yıllardır sorgulanmayan bir bilgi yanlışı olduğunu söyledi.

Ömer bin Abdülaziz'in de en az Hz. Ömer kadar adaletiyle tanındığını ve belki biraz da bu yüzden, birbirine benzeyen bu iki Ömer'in hayatındaki örneklerin birbiriyle iltibas ettirildiğini ifade eden İkram Arslan; İslam tarihine ait bilginin daha bunun gibi karıştırılan, iltibas ettirilen pekçok hadisenin olabileceğine vurgu yapıyor. "Daha doğru bir İslam tarihi algısı için ders kitaplarındaki bilgilerle yetinmeyerek derinlikli okumalar yapmak şart" diyen İkram Arslan, Nebevî Nefes romanını da biraz bu nedenle kaleme aldığını belirterek "Ömer bin Abdülaziz gibi değerli bir şahsiyetin unutulmasına engel olmak istedim. Hayatındaki bu güzel misalleri herkes bilsin arzu ettim" diye konuştu.
Haber Yayın Tarihi : 20.12.2011 12:37 Kaynak: CHAGece Attığı Ağı Sabah Kontrol Edince Gözlerine İnanamadı Fatih Portakal, Montaj Mazbatayla Ekrem İmamoğlu Haberini Sundu Fuhuş Operasyonunda Baskın Yapılan Evden Çıkanlar Şaşırttı