Son Dakika Haberleri: Halikarnas Balıkçısı Karabağlar'da Anıldı

Halikarnas Balıkçısı Karabağlar'da Anıldı

6 yıl önce

Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen ve Bodrum’a olan aşkıyla tanınan ünlü Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı, 1947 yılından ölümüne kadar yaşadığı Hatay semtinde fotoğraf sergisi ve söyleşiyle anıldı.

Halikarnas Balıkçısı Karabağlar'da Anıldı, System.String[]

Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen ve Bodrum'a olan aşkıyla tanınan ünlü Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı, 1947 yılından ölümüne kadar yaşadığı Hatay semtinde fotoğraf sergisi ve söyleşiyle anıldı.


Karabağlar Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın fotoğraflarından oluşan sergi ve söyleşi semt sakinlerinden büyük ilgi gördü. Hatay Engelliler Parkı'ndaki "Dün Semtimizde Yaşadı, Bugün Kalbimizde Yaşıyor" etkinliğine konuşmacı olarak Cengiz Özdemir, Pervin Özdemir ve Yusuf Ziya Ulusoy katıldı. Kabaağaçlı'nın yaşantısının anlatıldığı kısa belgeselin ardından, sanatçının Hatay semtinde geçirdiği günler konuşuldu.


"HATAY'IN EN DEĞERLİ KONUĞUYDU"


Sanatçının 1947 yılında Hatay semtine yerleştiğini ve ölümüne kadar semt sakinleriyle iç içe yaşadığını belirten Cengiz Özdemir, Halikarnas Balıkçısı'nın başarılı bir yazar olmasıyla birlikte insani olarak çok değerli bir isim olduğunu söyledi. Özdemir, "Hatay Caddesi'nin açılması sırasında evinin bir bölümü istimlak edilince şimdiki Nokta Durağı'ndaki 232. Sokağa yerleştiler. Evlerimiz karşı karşıyaydı. Çocukluğumuzda başımızı okşayan Halikarnas Balıkçısı, her zaman hatırımızı sorardı. 1973 yılında hayata gözlerini kapatan Halikarnas Balıkçısı, Hatay'ın en değerli konuğu oldu ve biz çocuklar onu hiç unutmadık" dedi.


"VEFA DUYGUSUNU GÖSTERMELİYİZ"


Karabağlar Belediyesi'nin gerçekleştirdiği söyleşi ve fotoğraf sergisinin önemine değinen Yusuf Ziya Ulusoy ise, "Memleketimizin pek çok yerinde hastane, yol, okul, sokaklara, caddelere verilmiş isimler var. 50-100 sene sonra bu isimlerin kim olduğunu unutuyor insanlar. Bu tür etkinliklerle her sene Halikarnas Balıçısı'nı anarsak, vefa duygumuzu gösterdiğimiz gibi hatırlatma ve iz bırakma görevimizi de yapmış oluruz" diye konuştu. - İZMİR

Haber Yayın Tarihi: 04.10.2014 01:44 Kaynak: İHAIvanka Trump, skandal hatası nedeniyle sosyal medyada rezil oldu
Ateşkes anlaşması sonrası Trump'tan yaptırım açıklaması: Türkiye'ye yönelik yaptırımlara gerek olmayacak ABD ile Türkiye'nin mutabakatı üzerine Rusya'dan ilk tepki: Suriye'nin ve Türkiye'nin güvenliğini garanti edecek şartlar oluşturulmalı