Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş'un Açıklaması - Son Dakika

Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş'un Açıklaması

15.01.2012 17:06
Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş'un Açıklaması, System.String[]

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Anayasa meselesinde millet bir daha oyalanırsa başta Kürt meselesi olmak üzere bu memleketteki sorunların büyük bir kısmı çok daha karmaşık duruma gelecektir." dedi.

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Anayasa meselesinde millet bir daha oyalanırsa başta Kürt meselesi olmak üzere bu memleketteki sorunların büyük bir kısmı çok daha karmaşık duruma gelecektir." dedi.

Kurtulmuş, partisinin Hamamizade Kültür Merkezi'ndeki Trabzon Merkez İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, HAS Parti'nin üslup ve fikir olarak doğru bir yerde durduğunu belirterek, milletin her zaman statükonun karşısında ve değişimden yana olan partilere oy verdiğini söyledi.

Türkiye'de şu anda birçok kurum olmasına rağmen statükoyu 2 kurumun temsil ettiğini ileri süren Kurtulmuş, "Bunlardan birincisi siyasi statükoyu temsil eden CHP'dir. İkincisi de Türkiye'de sivil ve asker elitlerin kanaatlerini yansıtan Türkiye'deki askeri vesayet sistemidir. Bu millet de her zaman kimi askeri kanaatin ya da CHP'nin o eski klasik statükocu tavrının karşısında gördüyse ona oy vermiştir. İnşallah CHP de o eski statükocu tavrını terk eder ve değişimci bir parti haline gelir" diye konuştu.

Kurtulmuş, milletin geçmişte Adnan Menderes'i, Süleyman Demirel'i, Turgut Özal'ı, son olarak da AK Parti'yi statükonun karşısında gördüğü için iktidara taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de halkın oyuyla iktidar olan bu partiler 60 yıldır iktidara gelmeden önce milletin diliyle iktidar oldular, iktidara geldikten sonra devletin diliyle konuşmaya başladılar. Türkiye siyasi tarihinin bir numaralı sorunu budur. Milletin diliyle iktidara gelip milletin diliyle iktidarda kalmamız lazım. İşte HAS Parti bunu yapıyor."

"Türkiye'de şike, Uludere, fezleke, Alevi, anayasa, Dersim meselesi gibi çok meselenin bir süre polemik konusu olduktan sonra çöpe atıldığını" ifade eden Kurtulmuş, "Bu iktidar ne rahmetli Adnan Menderes'in ne de rahmetli Turgut Özal'ın sahip olmadığı kadar büyük bir güce sahiptir ama milletin talepleri söz konusu olduğunda bu adımları yerine getiremedi" dedi.

Kurtulmuş, yeni anayasa tartışmalarına da değinerek, "2002'den beri iktidar partisine oy verenlerin en temel beklentisi yeni anayasa yapılmasıdır. Yeni anayasanın nasıl yapılacağı konusunda söylediğini yazılı olarak şu anda parlamentoya sunan tek parti HAS Parti'dir" diye konuştu.

Yeni anayasanın milletin istediği bir anayasa olması gerektiğine işaret ederek, "Anayasayı kökten değiştirmek isteyen, reform yapmak isteyen gider anayasayı halka yaptırır. Büyük reform yapmak isteyen anayasanın bütün maddelerini tartışmaya açar" dedi.

-"Elleri, dilleri kanda olanlar çözümü sağlayamaz"-

Anayasa meselesinde milletin oyalanmaması gerektiğini belirten Kurtulmuş,

"Anayasa meselesinde millet bir daha oyalanırsa başta Kürt meselesi olmak üzere bu memleketteki sorunların büyük bir kısmı çok daha karmaşık duruma gelecektir. Türkiye'deki Kürt meselesinde elleri, dilleri kanda olanlar çözümü sağlayamaz. Çözümü sağlamanın yolu önce bu elleri ve dilleri kandan çekmektir. Onun için anayasa yapılmalıdır" diye konuştu.

Kurtulmuş, HAS Parti'nin kadroları değil sistemi değiştirmek istediğini kaydederek, Yüksek Askeri Şura'nın Milli Savunma Bakanlığına bağlı bir istişare kuruluşu olması gerektiğini söyledi.

Darbeleri eleştiren Kurtulmuş, "32 senedir bu memleketteki bütün iktidarlar 12 Eylülle hesaplaşmaktan bahseder. Bunların tamamına yakını da sağcı iktidarlardır. 12 Eylülün, 28 Şubatın kayığına binenler 12 Eylülle, 28 Şubatla asla hesaplaşamaz" dedi.

Konuşmasının ardından Kurtulmuş'a Trabzonspor taraftarlarınca isminin yazılı olduğu Trabzonspor forması ve bir ressam tarafından resminin bulunduğu tablo armağan edildi.

- TRABZON

Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş'un Açıklaması

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş'un Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 23 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 217 kişi vefat etti, 27 bin 844 yeni vaka tespit edildi 20:00 Son Dakika: Türkiye'de 23 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 217 kişi vefat etti, 27 bin 844 yeni vaka tespit edildi Prof. Dr. Aziz Sancar'dan gençlere mesaj: Benim yaptığımı yapmayın, geri dönün 19:13 Prof. Dr. Aziz Sancar'dan gençlere mesaj: Benim yaptığımı yapmayın, geri dönün Evi basılarak katledilen kişinin namaz kılarken öldürüldüğü öğrenildi 19:06 Evi basılarak katledilen kişinin namaz kılarken öldürüldüğü öğrenildi
Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti 18:53 Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti 18:38 "Kürt sorunu" polemiğine Cumhurbaşkanı'ndan ilk yorum: Türkiye'de böyle bir sorun yok Son dakika: Araç sahiplerine kötü haber! LPG oto gaza zam geldi 18:17 Son dakika: Araç sahiplerine kötü haber! LPG oto gaza zam geldi
Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak 18:14 Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak Pakistan uyruklu, evli ve 4 çocuklu adama kaçtı! 18 yaşındaki kadın: Haftanın 3 günü eşiyle, 4 günü de benimle olacak 16:21 Pakistan uyruklu, evli ve 4 çocuklu adama kaçtı! 18 yaşındaki kadın: Haftanın 3 günü eşiyle, 4 günü de benimle olacak
18:18
Advertisement