Son Dakika Haberleri: Hamilelikten Önce Kullanılan Folik Asit Spina Bifidayı Önlüyor

Hamilelikten Önce Kullanılan Folik Asit Spina Bifidayı Önlüyor

2 yıl önce

Gebelik öncesi dönemde en az 3 ay alınan Folik Asit vitamini ile bu hastalığın önemli ölçüde önlenebileceği bilinmektedir.

Hamilelikten Önce Kullanılan Folik Asit Spina Bifidayı Önlüyor, System.String[]

Spina Bifida, ayrık veya açık omurga anlamına gelmekle birlikte gebeliğin 3. haftasında oluşmaktadır ve bebek genelde sırtında bir yara ile doğmaktadır. Spina bifida, Occulta, Meningosel ve Meningomiyelosel olmak üzere üç çeşittir. Gebelik öncesi dönemde en az 3 ay alınan Folik Asit vitamini ile bu hastalığın önemli ölçüde önlenebileceği bilinmektedir.

Spina Bifida'da sırttaki açıklık ne kadar yukarıda ise daha çok sayıda sinir etkilenmiş ve daha ağır bir felç durumu var demektir. Bu nedenle spina bifidalı bazı kişiler hayatını tamamen bağımsız bir şekilde devam ettirebileceği gibi tekerlekli sandalye, koltuk değneği, afo yada kafo denilen cihazları kullanarak da hayatına devam etmek durumunda kalabilir. Spina bifidalı kişilerin bir çoğunda hidrosefali (beyinde aşırı su birikmesi) mevcuttur ve idrar - gaita kontrolünde sorunlar yaşamaktadırlar.

Spina Bifida'dan bahsettikten sonra Türkiye Spina Bifida Derneği İstanbul Şubesinin son çalışmasından bahsetmek yerinde olacaktır.

Türkiye Spina Bifida Derneği İstanbul Şubesi'nin, başta İstanbul'da ikamet eden Spina Bifidalı'lar olmak üzere Türkiye'nin her köşesinde üyesi bulunmakta olup, düzenlediği faaliyetler ile Spina Bifida'lı kişiler ve aileler için önemli bir yere sahiptir.

Türkiye Spina Bifida Derneği İstanbul Şubesi tarafından farkındalık oluşturmak ve Spina Bifidalı doğumları azaltmayı amaçlayan animasyon filminde, animasyon karakterlerine Spina Bifidalı kişiler hayat verirken, hem kendi hayatlarından bahsediyorlar hem de Vitamin B grubundan olan Folik Asidin Spina Bifida üzerindeki önleyici etkisine vurgu yapıyorlar. En o önemlisi de annelere gebelik öncesi Folik Asit kullanmalarını öneriyorlar.

Türkiye Spina Bifida Derneği İstanbul Şubesinin resmi Youtube hesabından filmi izleyebilirsiniz.

Haber Yayın Tarihi : 03.11.2017 12:16 Melih Gökçek'in Binali Yıldırım gafı dikkatlerden kaçmadı! Ekrem İmamoğlu, ortak yayın öncesi İsmail Küçükkaya ile otelde ne konuştuğunu açıkladı AK Partili Hamza Dağ'dan "anket" açıklaması: Hiçbir bağımız yok