Harbiye Yaz Oyunları 31 Mayıs'ta Başlıyor - Son Dakika

Harbiye Yaz Oyunları 31 Mayıs'ta Başlıyor

02.05.2016 15:07
Harbiye Yaz Oyunları 31 Mayıs'ta Başlıyor, System.String[]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrolarının gelenekselleşen "Yaz Oyunları", 31 Mayıs'ta sanatseverlerle buluşacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrolarının gelenekselleşen "Yaz Oyunları", 31 Mayıs'ta sanatseverlerle buluşacak.

Şehir Tiyatrolarından yapılan açıklamaya göre, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek etkinlikte, sezon boyunca beğeni toplayan oyun ve müzikal oyunlar sahnelenecek.

Yaz Oyunları programında yer alan "12. Gece" 31 Mayıs'ta izlenebilecek. İngiliz yazar William Shakespeare'in en sevilen komedilerinden biri olan 12. Gece'de, bir gemi kazasının ardından birbirlerini öldü sanarak ayrı düşen ikiz kardeşler Viola ve Sebastian'ın yaşadıkları anlatılıyor.

Serdar Biliş'in yönettiği, çevirisini ise Zeynep Avcı'nın yaptığı oyunda, Mana Alkoy, Pınar Aygün, Seda Fettahoğlu, Senan Kara, Berk Samur, İsmet Şahin, Erkan Sever, Doğan Şirin, Levent Öktem, Özge Özder, Kubilay Penbeklioğlu, Eylül Soğukçay, Ersin Umulu, Tolga Yeter ve Bennu Yıldırımlar rol alıyor.

Fehim Paşa Konağı 2 Haziran'da sahnelenecek

Turgut Özakman'a 1979 yılında Büyük Ödül kazandıran Fehim Paşa Konağı, 2 Haziran'da izleyiciyle buluşacak.

Kemal Kocatürk'ün yönettiği oyunda Ali Karagöz, Bahtiyar Engin, Cihan Kurtaran, Çağatay Palabıyık, Gülsün Odabaş, Hamit Erentürk, Murat Ozan, Murat Üzen, Nazan Yatgın Palabıyık, Nevzat Çankara, Orhan Hızlı, Pelin Budak, Pınar Demiral, Selçuk Soğukçay, Serkan Bacak, Volkan Ayhan ile Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor.

Özakman'ın yazdığı ve 1908'de, 2. Meşrutiyetin arifesinde, Abdülhamit'in istibdadının son dönemlerinde geçen oyunun konusu kısaca şöyle:

"Eski Kabadayı Rasim Baba'nın oğlu Yusuf gölge oyunuyla ilgilenmektedir. Bu durum Rasim Baba'yı rahatsız etmektedir. Oğlunun da kendisi gibi Fehim Paşa'ya bağlı ünlü bir kabadayı olmasını isteyen Rasim Baba, oğlunu Fehim Paşa'nın konağına götürür. Fakat Yusuf'un karagöz oynatıcısı olduğu öğrenilince, Rasim Baba büyük bir hayal kırıklığı yaşar. Oğlu Yusuf, konaktaki kadınları eğlendirmek için bizzat Fehim Paşa tarafından gölge oyuncusu olarak görevlendirilir. Bir de üstüne Yusuf, Fehim Paşa'nın kızına aşık olunca büyük siyasi karışıklıkların, iktidar kavgalarının ortasında eğlenceli olaylar dizisi gelişir."

"Ay Işığında Şamata"

Haldun Taner'in ölümsüz eseri "Ay Işığında Şamata" 4 Haziran'da tiyatroseverlerle buluşacak.

Çalışkur apartmanında yaşayan Çalışkur ailesi ile apartman sakinlerinin ilişkilerini ve aile yapısını konu edinen oyunda, Arda Aydın, Aziz Sarvan, Berrin Koper, Ceren Hacımuratoğlu, Ceysu Aygen, Derya Çetinel, Emrah Can Yaylı, Emre Narcı, Ertan Kılıç, Esra Ede, Gökhan Eğılmezbaş, Gökhan Mete, İbrahim Can, İbrahim Ulutaş, Mehmet Bulduk, Nilay Yazıcıoğlu, Özgür Dağ, Samet Hafızoğlu, Savaş Barutçu, Şenay Saçbüker, Şevket Avşar, Tuğçe Açıkgöz ve Yonca İnal rol alıyor.

Türk tiyatrosunun başyapıtlarından biri olan Muammer Karaca'nın Cibali Karakolu oyunu ise 6 Haziran'da izlenebilecek. Henri Keroul ile Albert Barre'ın yazdığı ve ilk kez 1904'te Fransa'da sahnelenen oyunda, öğrenilmiş kadın erkek ilişkileri başta olmak üzere, paranın ilişkilerdeki etkisi, çeşitli kurumlardaki eksikliklerin neden olduğu yetersizlik gibi konular işleniyor.

Zihni Göktay'ın ellerinde yeniden İstanbul seyircisiyle buluşan oyunda, Berrin Koper, Tarık Şerbetçioğlu, Derya Kurtuluş, Zihni Göktay, Cem Uras, Müge Çiçek, Eylül Soğukçay, Şehnaz Bölen Taftalı, Hülya Arslan, Doğan Altınel, Murat Bavli, Naci Taşdöğen, Cem Karakaya, Tuğçe Açıkgöz, Müge Çiçek, Deniz Yeşil Mavi, İbrahim Ulutaş, Seza Güneş, Ertan Kılıç, Hüseyin Kefeli ve Begüm Yazıcıoğlu rol alıyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Harbiye Yaz Oyunları 31 Mayıs'ta Başlıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sağlık Bakanlığı'ndan 'aşıda dolandırıcılık' uyarısı: SMS'le gelen linke tıklamayın Galatasaray, Feyenoord'lu Nicolai Jörgensen'i transfer etmeyi planlıyor Ronaldo, Suudi Arabistan'dan gelen 53 milyon TL'lik reklam teklifini reddetti Rusya genelinde binlerce muhalif Navalny için sokaklarda İlk milli fırkateyn İstanbul'un denize indirilme talimatını, Hulusi Akar'ın eşi verdi Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indirildi Serdar Ortaç'tan tepki çeken itiraf! Kredisini ödeyemeyince devlet bankası borcunu 8 ay ertelemiş Dünyanın en tatlı hırsızı! Her gün poğaçalar eksiliyordu, hırsız 'Nandu' çıktı