Hasadına başlanan Hünnap meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor - Son Dakika

Hasadına başlanan Hünnap meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor

28.09.2019 01:39

Hasadına başlanan Hünnap meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor Türkiye'nin en büyük hünnap bahçelerinden birine sahip Amasya'da hasat devam ediyorAMASYA - Uzak Doğu kökenli bir meyve olan, Çinlilerin 'ölümsüzlük meyvesi' diye adlandırdığı hünnabın faydaları saymakla bitmiyor.

Hasadına başlanan Hünnap meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor

Türkiye'nin en büyük hünnap bahçelerinden birine sahip Amasya'da hasat devam ediyor

AMASYA - Uzak Doğu kökenli bir meyve olan, Çinlilerin 'ölümsüzlük meyvesi' diye adlandırdığı hünnabın faydaları saymakla bitmiyor.

Faydası saymakla bitmeyen ve fazla tanınmayan hünnap meyvesi kemikleri güçlendiriyor, uykusuzluğa iyi geliyor, kan dolaşımını düzenliyor, zayıflamaya yardım ediyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, strese iyi gelirken, kansere karşı etkili olduğu da bilinen faydaları arasında.

Üretici Taha Karan, Amasya'da 300 dönüm arazinin 150 dönümünde 13 bin ağaç ile hünnap meyvesi üretiyor. Her yıl eylül ayında toplanmaya başlanan hünnabın ekim ayının ortalarına kadar da hasadı devam ediyor. Hünnap meyvesi Amasya'da tamamen doğal şartlarda ilaç kullanmadan üretiliyor.

Amasya Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Muhammed Emin Aydın, "Hünnap meyvesi Amasyamızda son dönemde üretimi artan, bilinirliği artmakta olan bir ürün olarak öne çıkmakta. Biz de bu konuyla ilgili desteklemelerimizi yapmaktayız. Hünnap meyvesi birçok hastalığa iyi gelmekte ve özellikle Orta Asya'da Çin ve Kore alternatif tıbbında aktif olarak kullanılmakta. Kalorisi düşük, lif, vitamin ve mineral bakımından zengin bir meyve olup, C vitamini açısından diğer turunçgillerden 20 kat daha fazla vitaminine sahip. Bununla birlikte özellikle potasyum sayesinde, içinde bulundurduğu potasyum sayesinde kaygı bozukluğu, uykusuzluk gibi hastalıklara iyi gelmekte. Ölümsüzlük meyvesi olarak bilinen bu meyve bu sene inşallah Amasya'da 5 bin adet fidanı özel idare kaynaklı yüzde 50 hibe ile birlikte ekimini yaptıracağız. Özellikle Amasya yerelinde tüketilmekle birlikte, son dönemde meyvenin bilinirliği ile birlikte İstanbul ve Marmara Bölgelerinde Türkiye'nin birçok yerine satışlar devam etmektedir" dedi.

Üretici Taha Karan, "Çok kadim bir meyve. Çinliler bunun farkındaymış zaten. Tarihi kadar alternatif tıpta da yer bulmuş bir meyve. İngilizce kaynaklı bir araştırma yaptığınızda sağlığa faydaları hakkında birçok makale bulabilirsiniz. En önemli faydalarından bir tanesi yüksek enerji ve düşük kalori sebebiyle kilo vermeye birebir. Özellikle atıştırmalık olarak kullanılabilir. İçerdiği antioksidan sebebiyle kansere faydalı ve kanserle mücadelede etkili bir meyve. Kan basıncını dengeliyor, strese yardımcı ve özellikle uyku probleminde yardımcı oluyor. İçinde bulundurduğu A ve C vitaminleri magnezyum, fosfor, kalsiyum gibi değerleriyle birlikte tam bir sağlık meyvesi" diye konuştu.

Türkiye'nin en büyük hünnap bahçelerinin bulunduğu Amasya'da işçiler, eylül ayının başından ekim ayına kadar hünnap hasadına devam ediyor.

Hasadına başlanan Hünnap meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor
Hasadına başlanan Hünnap meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor
Hasadına başlanan Hünnap meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor
Hasadına başlanan Hünnap meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Hasadına başlanan Hünnap meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Eşini defalarca bıçaklayarak öldüren koca olay yerinde bekledi ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Galatasaray'ın eski başkanı Faruk Süren: Aday olmayı düşünmüyorum İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Hadise ve Kaan Yıldırım, ailelerinin onay vermesiyle evlilik kararı aldı "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi