Hasta Hattı Devreye Girdi, Bin 390 Kişiye Evinde Hizmet Veriliyor - Son Dakika

Hasta Hattı Devreye Girdi, Bin 390 Kişiye Evinde Hizmet Veriliyor

19.02.2012 11:35
Hasta Hattı Devreye Girdi, Bin 390 Kişiye Evinde Hizmet Veriliyor, System.String[]

Afyonkarahisar'da evde bakım hizmetleri hattının devreye girmesinin ardından iki yıldır yerinden kalkamayan yatağa bağımlı bin 390 hastaya evinde sağlık hizmeti veriliyor.

Afyonkarahisar'da evde bakım hizmetleri hattının devreye girmesinin ardından iki yıldır yerinden kalkamayan yatağa bağımlı bin 390 hastaya evinde sağlık hizmeti veriliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından iki yıl önce devreye sokulan uygulama kapsamında 6 bin 163 kişi de ziyaret edildi. 6 hastanede oluşturulan koordinasyon merkezi sayesinde sağlık hizmeti hastanın ayağına kadar götürülüyor.

Afyonkarahisar'da evde sağlık hizmetleri için 444 38 33 No'lu hat devreye girdi. Afyonkarahisar Sağlık İl Müdürü Necip Yemenici, evde bakım hizmetleri çerçevesinde hastaların ayağına kadar gidip muayenelerinin yapıldığını, ilaç, enjektör gibi tıbbi desteğin verildiğini söyledi. Bu sistemden yararlanmak isteyenlerin öncelikle evde yürüyemez durumda olması gerektiğini belirten Yemenici, durumu çok ağır olanların da araçlarla hastaneye taşındığını kaydetti. Yemenici, "Hastanın hastaneye yatması gerekiyorsa sonrasında taburcu olduktan sonra yine kayıtlı hastamız olarak takibi devam etmektedir. Takipten çıkarılması gereken durumlarda hasta ve yakınına gerekli bilgi verilmektedir. Evde sağlık hizmetleri birimi randevu sistemiyle çalışıp, sadece mesai saatleri içerisinde ve sadece sağlık hizmeti vermektedir. Sürekli bir hasta bakımı söz konusu değildir." dedi.

MOBİL EKİPLER DEVREDE

Mesai saatlerinde aranabilecek hattın özellikle dar gelirli hastalara hizmet vereceğini ifade eden Yemenici, yaşlı, yatağa bağlı, özürlü, kronik rahatsızlığı olanların bu hattan ücretsiz yardım alabileceğini anlattı. Yemenici, yaşlı, yatağa bağımlı, özürlü, kanser ya da kas hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı olanların yaşadığı sağlık sorunlarına dikkat çekerek, bakım hastalarının hastanelerde kalış gün sayısının artmasının hastane enfeksiyonları açısından da büyük risk oluşturduğunu dile getirdi. Yemenici, "Yıllarca solunum cihazına bağlı kalan, sonda vasıtasıyla beslenebilen hastalarımız var. Bunlar uzun süre hastanede kalabiliyor. Evde sağlık hizmeti ile bu hasta grubunun kendi evinde tedavi edilmesini istiyoruz." diye konuştu.

Evde sağlık hizmeti kapsamında muayene hizmeti verebildiklerini aktaran Yemenici, ilgili branş doktorunun eve kadar götürüldüğünü anlattı. Yemenici, "İlgili branş hangisi ise bu hizmetleri evinde vermek gerekiyorsa, evine götürebiliyoruz. Tansiyon ölçme, serum takma, enjeksiyon yapma, bütün kan tahlillerini yapabilme imkanımız var. Gerektiği hallerde hastayı yatağından kaldırmadan sağlık raporu çıkarabileceğiz." şeklinde konuştu.

Evde sağlık hizmeti alacak grupta önceliği yatağa bağlı hasta grubu oluşturuyor. Türkiye'de yaklaşık 70 ila 140 bin hasta şu anda yatağa bağlı olarak yaşıyor

Hasta Hattı Devreye Girdi, Bin 390 Kişiye Evinde Hizmet Veriliyor
Hasta Hattı Devreye Girdi, Bin 390 Kişiye Evinde Hizmet Veriliyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Hasta Hattı Devreye Girdi, Bin 390 Kişiye Evinde Hizmet Veriliyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Barcelona'lı Messi, Şampiyonlar Ligi'nde 16 sezon üst üste gol atan ilk futbolcu oldu Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Ozan Tufan'ın Pelkas'la ilgili gafı sonrası F.Bahçe'nin yaptığı paylaşım büyük ses getirdi Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adamla düğün yaptı