Ürküten araştırma! Koronavirüs tedavisi görenlerin yarıdan fazlası psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor - Son Dakika
BBC

Ürküten araştırma! Koronavirüs tedavisi görenlerin yarıdan fazlası psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor

İtalya'da Covid-19 tedavisi gören hastalara, tedavilerinden bir ay sonra psikiyatrik semptomlarını belirlemek amacıyla klinik muayene ve anket yapıldı. Araştırma sonuçları ürküten bir gerçeği ortaya koydu; hastaların yarısından fazlası tedaviden sonra psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor.

İtalya'da Covid-19 hastaları üzerinde yapılan araştırmada, bu kişilerin yüzde 55'inin hastane tedavisinden bir ay sonra depresyon ve kaygı bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlıklar yaşadığı belirlendi.

Araştırma için, Milano'daki San Raffaele Hastanesi'nde Covid-19 tedavisi gören 402 kişiye, hastane tedavilerinden bir ay sonra psikiyatrik semptomlarını belirlemek amacıyla klinik muayene ve anket yapıldı. Yaş ortalaması 57,8 olan bu kişilerin yüzde 55'inin en az bir psikopatolojik bozukluk yaşadığı tespit edildi.

KAYGI BOZUKLUĞU, UYKUSUZLUK, DEPRESYON

Hastane tedavisinden bir ay sonra Covid-19 hastalarının yüzde 42'si kaygı bozukluğu, yüzde 40'ı uykusuzluk, yüzde 31'i depresyon, yüzde 28'i travma sonrası stres bozukluğu, yüzde 20'si obsesif kompulsif bozukluk belirtileri gösterdi.

Geçmişte psikiyatrik rahatsızlık yaşamış olan Covid-19 hastalarında bu belirtiler daha yüksek oranda görüldü. Hastaların psikiyatrik geçmişlerinin yanı sıra, Covid-19 tedavisi için hastanede yattıkları sürenin de sonuçlar üzerinde etkili olduğu belirlendi.

Psikopatolojik bozukluk belirtileri, kadınlarda erkeklere oranla daha yüksek seviyede bulundu.

PSİKOLOJİK ETKİLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİYLE BAĞLANTILI

Araştırmacılar, bu psikolojik etkilerin bağışıklık sisteminin virüse verdiği tepkiyle de bağlantılı olabileceğini belirtti. Enflamasyon düzensizliği görülen hastalıkların, psikiyatrik rahatsızlıklarla bağlantısının daha detaylı araştırılması çağrısı yapıldı.

Öte yandan, toplumsal izolasyon, ölümcül olabilecek bir hastalığa yakalanmanın yarattığı psikolojik etki, hastalığı başkalarına bulaştırma endişesi ve damgalanma korkusu gibi stres faktörlerinin de bu psikiyatrik bozukluklara yol açabileceği belirtildi.

Ürküten araştırma! Koronavirüs tedavisi görenlerin yarıdan fazlası psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor

Haber Yayın Tarihi: 04.08.2020 10:32

Son Dakika Dünya Ürküten araştırma! Koronavirüs tedavisi görenlerin yarıdan fazlası psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR (9)
  • soner: bende açık kalp kapağı ameliyatı oldum psikatrilik oldum kapak şıkırtısı dinledim bana verdikleri rapor yüzde otuz 4 senedir engelli kimliği anlamıyorum işede göremiyorum işede giremiyorum Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • EER: 65 yaşına kadar tüm kesimler serbest, 65 yaş üstü kesime sokağa çıkmadan tutunda, seyahat etmelerinin izne bağlanması psikolojik bozukluk yaratmaz mı? Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Dünyaca ünlü giyim markasını taklit eden Nurgül Yeşilçay, hayranlarını gülmekten kırdı geçirdi Son Dakika! 6-7 Ekim olaylarıyla ilgili gözaltı kararları sonrasında HDP'den ilk açıklama Minik Kumsal, bakıcısı mutfağa gittiği sırada balkondan düşmüş Lazer yaptırmak isterken canından oluyordu! Talihsiz kadının vücudu yandı Ardında onlarca mağdur bırakan dolandırıcı, Milyoner yarışmasına katılmış Son Dakika: Fenerbahçe, Aston Villa'nın golcü futbolcusu Mbwana Samatta'yı resmen transfer etti İki kardeşin depremde yaşadığı korku kamerada HDP'li belediye başkanı "Hizmet ettirmiyorlar" deyip partisinden istifa etti