Hastanelerde Gezici Kütüphane Dönemi - Son Dakika

Hastanelerde Gezici Kütüphane Dönemi

Hastanelerde Gezici Kütüphane Dönemi
Son Güncelleme: 22.04.2014 11:18

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı hastanelerde, hasta ve refakatçilerinin kaldıkları süre boyunca sıkılmadan, zamanlarını kitap okuyarak geçirebilmelerini sağlamak amacıyla "Gezici Kütüphaneler' oluşturuldu.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı hastanelerde, hasta ve refakatçilerinin kaldıkları süre boyunca sıkılmadan, zamanlarını kitap okuyarak geçirebilmelerini sağlamak amacıyla "Gezici Kütüphaneler' oluşturuldu.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı sağlık tesislerinde sağlık otelciliği hizmetlerine yenisi eklendi. Birliğe bağlı Denizli Devlet, Servergazi Devlet ve ilçe hastanelerinde hasta ve refakatçilere yönelik, örnek bir uygulama başladı. Birliğe bağlı 11 sağlık tesisinde bağış yoluyla toplanan kitaplardan 'Gezici Kütüphaneler' oluşturuldu. 'Kitap Tedavi Saati' adı verilen uygulamayla Denizli Devlet Hastanesi ile Servergazi Devlet Hastanesi ziyaret eden Genel Sekreter Op. Dr. Osman Acar, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. İlhami Beyaztaş ve beraberindeki heyet, incelemede bulunup hastaların görüşlerini değerlendirdi.

Sağlık hizmetlerinde otelcilik hizmetlerinin öneminin büyük olduğunu belirten Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Osman Acar, hastaların, hatta refakatçilerinin, hastanede tedavi gördükleri süre boyunca rahat etmesi ve kaliteli zaman geçirmelerinin öncelikli hedefleri olduğunu ifade etti.

Yataklı servisleri bulunan sağlık tesislerinde yatan hastaların ve refakatçilerinin hastanede kaldıkları süre içerisinde nitelikli zaman geçirmesini sağlamak amacıyla, bağış yoluyla toplanan kitaplardan 'Gezici Kütüphaneler' oluşturduklarını anlatan Acar, şöyle dedi:

"Böylelikle bu sağlık tesislerimizde yatan hastalarımız ve refakatçilerine yönelik, 'Kitap Tedavi Saati' Uygulaması başlattık. Bu gezici kütüphaneler, görevli bir personelimiz tarafından günün belli saatlerinde hastanenin yataklı servislerini dolaşarak, hastaya yatağında kütüphane hizmeti sunuyor. Ayrıca hasta başında bekleyen refakatçisi de bu kütüphane hizmetinden yararlanabiliyor. Böylelikle hasta ve hasta yakınları okumak istedikleri kitapları gezici kütüphaneden seçerek, bir yandan tedavilerini olurken, bir yandan da hastanedeki vakitlerini kitap okuyarak geçiriyorlar. Amacımız, hastanede yatarak tedavi gören hastalarımızın tedavi süreçleri boyunca, can sıkıntılarının önüne geçebilmek ve bu vakitlerini kitap okuyarak değerlendirmelerini sağlamak." - Denizli

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Hastanelerde Gezici Kütüphane Dönemi - Son Dakika


Advertisement