Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Hatay "Aba Güreşi"Nin Başkenti Olacak - Son Dakika

Hatay "Aba Güreşi"Nin Başkenti Olacak

Türkiye'de en fazla lisanslı aba güreşçiye sahip Hatay, 5 bin yıllık ata sporunun tanıtılmasına çaba gösteriyor Aba Güreşi Hatay Temsilcisi Tatar."Ata sporumuzu herkese sevdirerek, önce Türkiye'ye sonra tüm dünyaya tanıtacağız".

Hatay "Aba Güreşi"Nin Başkenti Olacak
10.06.2013 - 13:56,

- Türkiye'de en fazla lisanslı aba güreşçiye sahip Hatay,

5 bin yıllık ata sporunun tanıtılmasına çaba gösteriyor

-Aba Güreşi Hatay Temsilcisi Tatar:

"Ata sporumuzu herkese sevdirerek, önce Türkiye'ye

sonra tüm dünyaya tanıtacağız"

Türk tarihinin en eski sporlarından olan ve dünyada giysiyle yapılan "ilk güreş branşı" olarak bilinen aba güreşi, yağlı, serbest, grekoromen, karakucak ve judo stillerinin uygulandığı spor dalı olarak biliniyor. Desenli kumaştan dikilen özel giysiyle yapılan sporda güreşçiler, bele sarılı kuşaktan tutarak birbirini devirmeye çalışıyor.

Aba Güreşi Hatay Temsilcisi Ahmet Tatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 bin yıllık ata sporunu yeniden canlandırmak için il genelinde turnuva düzenlediklerini söyledi.

Spora ilginin yoğun olduğu dönemlerde 800 kadar sporcunun müsabakalara katıldığını vurgulayan Tatar, "Bu sayı 250'ye kadar düştü. Katılımı artırmak için kollarımızı sıvadık. Hatay'da okullar arası turnuvalar yapılıyor, hakem seminerleri veriliyor. Ayrıca Türkiye şampiyonasını da organize ediyoruz. Bunun yanında Kayseri, Gaziantep, Niğde, Adana, Osmaniye, Sivas ve Kahramanmaraş'ta da müsabakalar düzenleniyor" dedi.

-En fazla sporcu Hatay'da-

Aba güreşçisinin en çok Hatay'da bulunduğuna dikkati çeken Tatar, şöyle devam etti:

"Hatay, aba güreşinin tanıtılmasında başı çekiyor. Her evde bir güreşçi var. Onları yeniden meydanlara çekmek için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Geçtiğimiz aylarda Denizli'de gösteri müsabakasına katıldık. Bunu çeşitli illerde tekrarlayacağız. İlimizde aba güreşi lisansı olan 2 bin 340 sporcu mevcut. Sivas'ta 860, Eskişehir'de 540, Konya'da 720, Gaziantep'te 1100, Kahramanmaraş'ta 1800 lisanslı güreşçi var. Ata sporumuzu herkese sevdirerek, önce Türkiye'ye sonra tüm dünyaya tanıtacağız. Hatay'ın, aba güreşinin başkenti olması için çalışacağız."

Tatar, bu spor dalının tanıtımına ve sporcu yetiştirilmesine katkı sunması için Hatay'a güreş merkezi yapılmasını da önerdi. - Hatay

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Hatay 'Aba Güreşi'Nin Başkenti Olacak - Son Dakika


Advertisement