Hatay'da "Eski Antakya Evlerinde Bezemeler ve Tezhip" Sergisi - Son Dakika

Hatay'da "Eski Antakya Evlerinde Bezemeler ve Tezhip" Sergisi

04.01.2012 18:00
Hatay'da

Hatay'da "Eski Antakya Evlerinde Bezemeler ve Tezhip" sergisi açıldı.

Hatay'da "Eski Antakya Evlerinde Bezemeler ve Tezhip" sergisi açıldı.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İl Milli Eğitim Müdürülüğü bünyesinde düzenlenen Tezhip kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlerin yaptığı ürünlerin yer aldığı, Eski Antakya Belediyesi Sergi Salonu'nda gerçekleştirdiği serginin açılışında yaptığı konuşmada, bu tür sanat faaliyetlerinin ilde yoğunlaşmasında yarar olduğunu belirtti.

İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden olan ve çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapan Hatay'daki farklılıkların uyum içerisinde yaşaması halinin mutfağına, örf, adetlerine, günlük ve toplumsal hayatına aynı zamanda sanatına da yansıdığı ifade eden Lekesiz, bunun önemli bir zenginlik ve ayrı bir güzellik olduğunu söyledi.

Eski Antakya evlerini çok önemli süsleme sanatlarından tezhiple buluşturmanın ve bunları kalıcı hale getirmenin, kent insanının zarafetini, estetik anlayışını yansıttığını vurgulayan Lekesiz, bu tür sanat çalışmalarının daha da arttırılması gerektiğini kaydetti.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, ilin tarihi varlıklarını, medeniyet birikimlerinin geleceğe taşıma adına önemli işler yapıldığını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ise Vali Lekesiz'in unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının yeniden canlılık kazanması açısından destek sağladığını ve bu kapsamda çeşitli kurslar açtıklarını kaydetti.

2010-2011 eğitim öğretim yılı başlangıcından bugüne kadar Hatay'a özgü unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarıyla ilgili 452 kurs açtıklarını ve kurslara toplam 7 bin 400 kursiyerin katıldığı ifade eden Tulmaç, ayrıca meslek liseleri, Halk Eğitim Merkezi, özel eğitim kurumlarıyla yapılan işbirliği sonucunda da 7 bin 196 kurs açıldığını 153 bin 794 kursiyere eğitim verildiğini belirtti.

Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesini Vali Lekesiz, eşi Zehra Lekesiz ve Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş kesti.

Sergiye İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Başoğlu, Hatay Barosu Başkanı Sinan Akgöl ve kurum müdürleri katıldı.

- HATAY

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Hatay'da 'Eski Antakya Evlerinde Bezemeler ve Tezhip' Sergisi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Elindeki tabanca ateş aldı, mermi çenesinden girip alnından çıksa da sedyeye yürüyerek gitti Göztepe, deplasmanda Konyaspor'u 3-2 mağlup etti İmaj değiştiren Pınar Altuğ, adeta 10 yaş gençleşti Sosyal paylaşım platformu "LinkedIn" de Türkiye'ye temsilci atayacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta konuşmak isteyen ismi böyle uyardı: O mikrofonu milletvekilimize ver Güzel model Anna Falchi, Lazio'nun Roma galibiyeti sonrası çırılçıplak poz verdi Ananas yaprağından İHA üreten Malezyalı profesör, Türk üreticilerle çalışmak istiyor Gelin ve damadın 'Gerdek partisi' sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti