Son Dakika Haberleri: "Hatay'ın Tarımdan Elde Ettiği Katma Değer Arttı"

"Hatay'ın Tarımdan Elde Ettiği Katma Değer Arttı"

8 yıl önce

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay'ın tarımdan elde ettiği katma değerin arttığını söyledi.

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay'ın tarımdan elde ettiği katma değerin arttığını söyledi.


Altınözü'nde Balıkçılar zeytinyağı üretim tesislerini gezerek bilgi alan Vali Lekesiz, zeytin bitkisinin yağ haline gelene kadar geçirdiği aşamaları izledi. Daha sonra Şifanur zeytinyağı ve sabun üretim tesislerini de gezen Vali Lekesiz, burada da zeytinyağlı sabun üretimi hakkında bilgi aldı.


Ziyaretin sonunda bir değerlendirme yapan Vali Lekesiz,Hatay'ın 2000 yılında tarım sektöründen elde ettiği gelirin 500 milyon TL iken, 2010 yılı sonu itibariyle yaklaşık 3 milyar TL olduğunu söyledi.


Tarım sektöründen Hatay'ın elde ettiği katma değerin arttığını ifade eden Lekesiz, "Ama biz biliyoruz ki Hatay'ın üzerinde bulunduğu bu güzel iklim kuşağı, doğru ürün deseni, çiftçinin eğitimi, ürünlerde doğru türlere yönelme, tüm bunlar ve Reyhanlı Barajının ve diğer barajların devreye girmesiyle 23 milyar, 33 milyar gelir elde edecek tarım potansiyelimiz var. Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı, bu süreci hızlandırabilmek için yapılmış bir çalışmadır" dedi.


Zeytin ve zeytinyağı sektörü açısından ele alındığında, üreticiden akademisyenine kadar tüm kesimlerin aklının bu plana yansıdığını, dolayısıyla planda zeytin ve zeytinyağı sektörüne ilişkin tavsiyelerin, ortak aklın sonucu olduğuna değinen Lekesiz, "Buna uyarsak, ilimizin zeytin ve zeytinyağı üretimi bugünkünden çok daha iyi noktalara gelecektir. Bu çerçevede ilimizde Zeytincilik Araştırma Enstitüsü kuruluyor. Bu çok önemli bir gelişme. Dünya piyasalarını da analiz ederek, 20 yıl sonra, 30 yıl sonra bu sektörde nerede olmamız gerektiğini ve topraklarımızın durumu neye izin veriyorsa bu verileri de analiz ederek çeşitlerimizi belirledik. Bu plan bizim için önemli bir rehberdir. Hatay'ın tarım konusundaki yol haritasıdır" diye konuştu.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 01:38 Kaynak: CHAEczanede şaşkınlık veren olay! Eline aldığı uyuşturucu etkili ilacı aniden yuttu
MAK araştırma son anketi açıkladı: Meclis'te yer alan partilerin oy oranlarında büyük düşüş var Eşini vahşice öldüren koca konuştu, duruşma salonu buz kesti: Kıyma makinesine atarak parçaladım