Son Dakika Haberleri: Hataylı Zeytinyağı Üreticilerinde Yüksek Rekolte Sevinci

Hataylı Zeytinyağı Üreticilerinde Yüksek Rekolte Sevinci

2 yıl önce

Zeytin yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip Hatay'da, bu yıl yaşanan yüksek rekolte sayesinde, kalitesi ve kendine has aromasıyla öne çıkan zeytinyağında üretiminin oldukça verimli geçmesi hedefleniyor.

Hataylı Zeytinyağı Üreticilerinde Yüksek Rekolte Sevinci, System.String[]
LALE KÖKLÜ - Zeytin yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip Hatay'da, bu yıl yaşanan yüksek rekolte sayesinde, kalitesi ve kendine has aromasıyla öne çıkan zeytinyağında üretiminin oldukça verimli geçmesi hedefleniyor.

Başta "Halhalı", "Savrani", "Sarı haşebi" gibi çeşitleriyle ön plana çıkan Hatay'ın zeytininde, bu sezon bolluk yaşanması, hem zeytin üreticisinin hem de elde edilen zeytinyağının ihracatını yapan işletmecilerin yüzünü güldürüyor.

Yaklaşık 90 zeytinyağı preshanesiyle yıllık ortalama 105 bin ton zeytinin yağını çıkartabilme kapasitesine sahip Hatay'da, bu yıl rekoltede beklenen artış nedeniyle sektörde hummamlı bir çalışma gözleniyor.

Kentte en çok zeytin yetiştirilen yer olan Altınözü ilçesinde de üreticiler zeytin hasadına devam ediyor.

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe ekonomisi için zeytinin çok önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

İlçenin çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu aktaran Uygur, şöyle devam etti:

" Türkiye'de bugün 170 milyon civarında zeytin ağacı var, bunun 17 milyona yakını ise Hatay'ın sınırları içerisindedir. Demek ki Türkiye'deki her 10 zeytin ağacından bir tanesi Hatay'da. İlçemize baktığımızda ise 5 milyon ağaç mevcut. Hatay'ın ilçeleri arasında en çok zeytin Altınözü'nde ve bizim için zeytin her şey demek. Bu yılın daha bereketli olacağını düşünüyoruz."

Uygur, ilçede yıllık ortalama 60 bin ton zeytin yetiştirildiğini bildirerek, "Bunun dörtte biri oranında yani 15 bin ton yağ elde etmekteyiz. Bu yıl zeytinde bolluk dönemi. Bu senenin daha da bereketli olacağını, 15 bin tonun üzerinde zeytinyağı üretimi gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz." dedi.

Kalitesi ve aromasıyla fark yaratan ilçeye has zeytinyağının tüm dünyaya tanıtılması için yoğun çaba harcadıklarını ifade eden Uygur, bu kapsamda Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali'ni düzenlediklerini hatırlattı.

Uygur, festival kapsamında Doğu Akdeniz'in ilk zeytincilik müzesinin açılışını yaptıklarını anımsatarak, "Yine Kaymakamlık olarak Belediyemiz ve Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliğiyle coğrafi işaret alma konusunda çalışmalarımız var. Tüm bunlar ilçemizin zeytin ve zeytinyağının marka değerinin artması, zeytin ekonomisinin katlanması için." diye konuştu.

"Bu yıl kalite ve ürün verimi yönünden tüm dünyaya rakibiz"

Eski Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve zeytinyağı ihracatçısı Yılmaz Dönmez de bu yılın zeytin üretiminde bereketli olduğunun altını çizdi.

Hasat sezonuyla birlikte geçen yıla oranla daha yüksek rekolte beklediklerini vurgulayan Dönmez, "Bu sene Hatay genelinde yaklaşık 25-26 bin ton zeytinyağı olacağını tahmin ediyoruz." dedi.

Dönmez, üretimdeki artış sayesinde ihracatta daha da güçleneceklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"Bu yıl kalite ve ürün verimi yönünden tüm dünyaya rakibiz. Romanya, Fransa, Almanya, Litvanya, İsviçre ve Hollanda gibi ülkelere zeytinyağımızı gönderiyoruz. Ayrıca Çin'de de bir pazarımız oluştu, bu yıl oraya da ürün göndereceğiz. Bölgemizin yağına özellikle Ortadoğu ülkeleri de önem veriyor. Biz onlar için ticari bir değeriz. Dünyanın her tarafına zeytinyağı göndermek istiyoruz. Türkiye'deki tüm ihracatçılarımız da aynı düşüncede."

Zeytinyağı üreticisi Cemal Bulanık ise zeytin rekoltesinin bu yıl bereketli olmasının sevindirici olduğunu kaydederek, sezondan umutlu olduklarını dile getirdi.Üç Çocuk Oyun İçin Girdikleri Derin Dondurucuda Havasızlıktan Öldü Usta Sanatçı Müşerref Akay, Katıldığı Programda Hangi Siyasi Partiyi Desteklediğini Açıkladı

Son Dakika! Galatasaray, Ozan Kabak'ı 12 Milyon Euroya Stuttgart'a Sattı