Hattat Çelebi: Bu Sanat, Okullarda Değil, Usta Çıkar İlişkisi ile Öğrenilir - Son Dakika

Hattat Çelebi: Bu Sanat, Okullarda Değil, Usta Çıkar İlişkisi ile Öğrenilir

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı'na bağlı Bursa İnebey Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 'Kültür ve Sanat Buluşmaları' devam ediyor.

Hattat Çelebi: Bu Sanat, Okullarda Değil, Usta Çıkar İlişkisi ile Öğrenilir, System.String[]

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı'na bağlı Bursa İnebey Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 'Kültür ve Sanat Buluşmaları' devam ediyor.

Program kapsamında Bursa Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Üstadlar Bursa'da' buluşmasına hat sanatı üstadlarından Hasan Çelebi, cilt sanatı üstadı İslam Seçen, ebru sanatı dalında Alparslan Babaoğlu, tezhib sanatı Muhammed Mağ, ve minyatür sanatı dalında Taner Alakuş sanatseverlerde buluştu.

İnebey Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Hüseyin Kutan, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin destekleri ile Türk İslam Sanatı üstadlarını Bursalı sanatseverlerde buluşturduklarını belirtti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İslam Seçen, cilt sanatının geleceğini parlak gördüğünü belirterek, "Bundan evvel ümidimi kesmiştim ama son zamanlarda başta İstanbul ve Bursa gibi kentlerde cilt atölyeleri açılmaya başlandı. Ayrıca okullarda da dersler verilmeye başlaması ile ümidim arttı." dedi.

Hattat Hasan Çelebi ise bu tür programların hat sanatının yaşatılması adına çok önemli olduğunu belirterek, öncülük edenlere teşekkür etti. Hat sanatının geleceğini çok iyi gördüğünün altını çizen Çelebi, şöyle devam etti: "Bu kültürün geleceğini yüzde bin daha iyi görüyorum. Çünkü sanatın yok zamanını ben yaşadığım için bu günkü halini de biliyorum. Bu kapsamdan geleceği daha parlak. Bir çok aklı başında sanatkar yetişim bu sanatı devam ettireceklerdir."

Hat sanatının millete ait bir kültür olduğunun altını çizen Hasan Çelebi, bu kapsamda işi yalnızca sanatçılara bırakmadan herkesin destek vermesi gerektiğini söyledi. Hat sanatının okullarda öğretilemeyeceğine değinen Hasan Çelebi, "Bu sanat okullarda öğrenilemez. Bunun kendine ait bir öğretim sistemi vardır ve kendi sistemi içinde öğrenilir. Yoksa okullarda verilen müfredat programı ile bu işin öğrenilmesi mümkün değil. Çünkü bu sanat usta çırak ilişkisi ile öğrenilir. Çırak ustasının elini görecek, nasıl yazılır, kalem nasıl tutulur onu görecek. Yoksa tahtaya yazmak ile bu sanat öğrenilemez." şeklinde konuştu.

Hat sanatının İslam sanatlarının başında geldiğinin altını çizen Hasan Çelebi, şöyle konuştu: "İslam kaynaklarından geldiği için halk hat sanatına rağbet ediyor. Başka milletlerde hat sanatı yalnıza anlaşmak ve muhabere için kullanılıyor. Ama bizde Kuran hatla yazıldığı için bu sanat ibadet şuuru içinde yapılıyor."


Son Dakika

Lübnan'daki şiddetli patlamanın büyüklüğünü gözler önüne seren görüntü Lübnan'daki patlama anı denizden de görüntülendi Lübnan'daki korkunç patlama anının görüntüleri ortaya çıktı! Atom bombasını andırdı Son Dakika: Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük bir patlama meydana geldi Son Dakika: Almanya, Türkiye'ye uyguladığı seyahat yasağını 4 il için kaldırdı Son Dakika: Ons ve gram altın tüm zamanların rekorunu kırdı Son Dakika: Fenerbahçe'den harcama limiti açıklaması: Her türlü hak arayış mücadelesini sonuna kadar vereceğiz Güvenlik görevlileri tarafından darbedilen Ukraynalı model Daria Kyryliuk ilk kez konuştu El frenini çekmeyi unutan kamyon şoförü, tekerleğin altında kalarak can verdi Menderes'teki orman yangınıyla ilgili gözaltına alınan piknikçi tutuklandı Galatasaray'dan ayrılan Mariano, Atletico Mineiro ile sözleşme imzaladı Malatya'daki depremde meydana gelen doğa olayı korkuttu Ankara'da zorunlu olmayan hasta yatışları ertelendi Bahçeli'nin Akşener'e yaptığı "Evine dön" çağrısına İYİ Parti'den yanıt: Biz zaten evimizdeyiz Prof. Dr. Çakır'dan korkutan uyarı: Malatya'nın güneyi Maraş bölgesinde 6.5'in üzerinde deprem meydana gelebilir