Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Hava kirliliği: Avrupa'da her yıl 1200 çocuk ve genç ölüyor - Son Dakika

Hava kirliliği: Avrupa'da her yıl 1200 çocuk ve genç ölüyor

Avrupa Çevre Ajansı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa ülkelerinde her yıl bin 200 çocuk ve gencin hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hava kirliliği: Avrupa\'da her yıl 1200 çocuk ve genç ölüyor
25.04.2023 - 13:25,  Güncelleme: 13:38

Avrupa Çevre Ajansı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa ülkelerinde her yıl bin 200 çocuk ve gencin hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.Avrupa Çevre Ajansı, kamuoyuna bugün açıkladığı raporunda, hava kirliliğinin Avrupa'da her yıl 18 yaş altı bin 200 çocuk ve gencin erken ölümüne yol açtığına dikkat çekti. Havadaki zararlı maddelerin sadece yetişkinler için değil aynı zamanda çocuklar açısından da büyük bir çevre riski oluşturduğuna işaret edilen raporda, bunun çocuk ve gençlerin yaşam beklentisini dramatik bir şekilde düşürdüğü kaydedildi.

Ajansın raporunda, erken ölümlerin yanı sıra kötü hava kalitesinin çocuk ve gençlerin ilerleyen yaşlarında hastalıkları da beraberinde getirdiği vurgulandı. Çocukların anne karnından yetişkinliklerine kadar hava kirliliğine karşı savunması olduğu belirtilen raporda, "Son yıllarda kaydedilen ilerlemelere rağmen, özellikle Orta ve Doğu Avrupa ile İtalya'da hava kirliliği seviyesinin Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği seviyenin üzerinde seyrettiği" not düşüldü. Raporda yer alan veriler, Avrupa Birliği'nin 27 üyesinin yanı sıra Türkiye, Norveç, İsviçre, İzlanda ve Liechtenstein'ı kapsıyor. Ajansın geçen Kasım ayında açıkladığı rapora göre 2020 yılında söz konusu ülkelerde tüm yaş gruplarından en az 238 bin kişi hava kirliliğine bağlı nedenler sebebiyle hayatını kaybetti.

Bilanço aslında daha büyük olabilir

İngiltere ve Ukrayna gibi birçok Avrupa ülkesi ise rapora dahil edilmedi. Uzmanlar bu nedenle Avrupa çapındaki bilançonun aslında çok daha kötü olduğunu tahmin ediyor.

Hava kirliliğinden etkilenen çocuk ve gençlerin toplam nüfustaki oranının "nispeten düşük" olduğuna işaret edilen raporda, buna rağmen çocukluktaki kronik rahatsızlıkların ileriki zamanlarda büyük bir yüke dönüşeceği tespiti yapıldı.

Avrupa Çevre Ajansı, raporunda öncelikle okullar ve anaokulları, spor tesisleri ve toplu taşıma alanlarında hava kalitesinin iyiliştirilmesini önerdi. Hava kirliliğinin erken doğumlara ve düşüklere yol açabilecek bir etkiye sahip olduğuna işaret eden Ajans, kötü havanın doğumdan sonra astım ve diğer solunum yolu hastalıkları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları riskini artırdığı uyarısında bulundu.

dpa,AFP/ HS,ET

DW Türkçe'ye engelsiz nasıl ulaşabilirim?

Kaynak: Deutsche Welle

Son Dakika Güncel Hava kirliliği: Avrupa'da her yıl 1200 çocuk ve genç ölüyor - Son Dakika


Advertisement