Hava Kirliliğin Nedeni Kömür Değil, Katı Yakıt - Son Dakika

Hava Kirliliğin Nedeni Kömür Değil, Katı Yakıt

17.01.2014 13:30
Hava Kirliliğin Nedeni Kömür Değil, Katı Yakıt, System.String[]

Prof. Dr. Ahmet Yüceer, havayı kömür ve odunun değil, bunlarla birlikte sobada kullanılan harici katı yakıtların kirlettiğini belirtti.

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüceer, havayı kömür ve odunun değil, bunlarla birlikte kullanılan lastik, pet şişe gibi harici katı yakıtların kirlettiğini bildirdi.

ÇÜ'den yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Ahmet Yüceer, Türkiye'nin en ılıman kentlerinin başında gelen Adana'da katı yakıt kullanımına bağlı hava kirliliğinin had safhaya ulaştığını belirtti.

Kirli havanın özellikle çocuklar, hamileler, astım hastaları ve solunum yolu hastaları için büyük bir tehdit oluşturduğunu ifade eden Yüceer, bu kişilerin hava kirliliğinin yoğun olarak yaşandığı akşam saatlerinde dışarıya çıkmaması uyarısında bulunarak, şunları kaydetti:

"Halk sağlığını kısa vadede olumsuz etkileyen hava kirliliğine karşı yetkililerin acilen önlem alması gerekiyor. Canlıların sağlıklı ve rahat yaşayabilmesi için teneffüs edilen havanın mutlaka temiz olması gerekiyor. Ancak son zamanlarda kullanımı artan katı yakıtlar nedeniyle oluşan toz bulutunda bırakın sağlıklı nefes almayı, görüş mesafesini bile korumamız imkansız hale geldi. Son günlerde Adana'nın düşük rakımlı yerlerinde özellikle akşam saatlerinde sobalardan çıkan duman insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor. Asıl sorun, kömür yakmak değil, kömürle birlikte sobanın içine atılan lastik, pet şişe gibi materyallerden kaynaklanan zararlı gazlar. Bazı vatandaşlarımız belki de zorunluluktan kömür ya da odun bile kullanmayıp çöp, lastik, petrol türevi gibi katı yakıtlar kullanıyor. Çevreye en çok bunlar zarar veriyor."

Yüceer, klasik yakacakların dışındaki materyallerin sobalarda yakılmaması konusunda yetkililerin halkı bilinçlendirmesi gerektiğini de vurguladı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Hava Kirliliğin Nedeni Kömür Değil, Katı Yakıt - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

CNN Türk'teki tweet hatası alay konusu oldu! Canlı yayında Cemil Çiçekler karıştı Genç kızları tuzağa düşüren izdivacın damat adayı, son işinde kıskıvrak yakalandı Son dakika: Yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlendi! 2021'de vergi ve cezalar bu oranda artacak Yönetmen yardımcılığını bırakan genç kadın, memleketine dönerek annesiyle ejder meyvesi üretimine başladı Uzun süredir ortalarda görünmeyen Bekir Bozdağ, yanlış paylaşımıyla haber oldu Bir telefonla çıktı, 3 ay sonra tanınmaz halde bulundu! Acılı kardeş, 21 yıl önce öldürülen ağabeyinin katilini arıyor İlginç hırsızlık: Soydukları marketten çelik kasayla birlikte 251 adet çikolata çaldılar "Partilerde abartıldığı kadar bir şey yok" diyen Buse İskendereoğlu da koronavirüse yakalandı