Hayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttı - Son Dakika

Hayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttı

10.11.2019 16:33

Hayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttıTOKAT - Tokatlı ressam Mehmet Cırıl, hayalindeki Atatürk'ü bir buçuk aylık çalışma sonrasında tuvale döktü.

Hayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttı

TOKAT - Tokatlı ressam Mehmet Cırıl, hayalindeki Atatürk'ü bir buçuk aylık çalışma sonrasında tuvale döktü. Hiçbir örnekten kopyalanmadan yapılan özgün eser, Tokat'taki Atatürk Evi'nde bir günlüğüne görücüye çıktı.

Türkiye'den sonra 2019 yılında Avrupa ve İran'da büyük ilgi gören ve 6 eserden oluşan 'Kelebeğin Etkisi' serisinin sahibi genç ressam Mehmet Cırıl, 10 Kasım için özel olarak hazırladığı ve hazırlık aşaması 1.5 ay süren eserini Tokat'ta bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Atatürk Evi'nde bir günlüğüne görücüye çıkardı. Emsalsiz bir Atatürk Portresi yapmanın okul dönemlerinden beri hayali olduğunu söyleyen 34 yaşındaki sanatçı Mehmet Cırıl, bilinen fotoğrafların aksine, kendi aklındaki portreyi yapma isteğiyle bu işe başladığını söyledi. Portreyi bir buçuk ayda hazırladığını söyleyen Cırıl, bundan önce de aylarca Atatürk fotoğraflarını inceledikten sonra tuvalin başına geçtiğini dile getirdi. Ressam Cırıl, "Aylarca fotoğrafları inceledim. Eskiz çalışmalarını yaptım. Bunlar tamamlandıktan sonra tuvale aktarmaya başladım. Yaklaşık bir buçuk ay filan sürdü. Kuruma aşamalarıydı, yapım aşamalarıydı, son rötuşlardı. Bir buçuk ayda tamamlandı resim. Hatta bittiği de söylenemez. Hala devam ediyor. Yani üstünde çalışmalarımı yapıyorum. Atatürk'ün böyle hiçbir fotoğrafı yok. İlk defa dediğim gibi beynimde oluşturarak yaptım. Güçlü bir Atatürk olsun istedim. Tüm ülkelerin en iyi lideri bizimki olduğu için en iyi pozda olmasını istedim. O yüzden de biraz daha genç yaptım. Güçlü bakışlarının olmasını istedim. Biliyorsunuz Atatürk'ün karakteri oldukça güçlü ve karakteristik bir özelliğe sahip. Ben de işte elimden geleni yapıp sanatımı konuşturmaya çalıştım" şeklinde konuştu.

Hayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttı
Hayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttı
Hayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttı
Hayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Hayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttı - Son Dakika


Son Dakika

Alaska'da 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi! Tsunami uyarısı yapıldı Şeyma Subaşı, vücudunu yağladığı anları paylaştı Koronavirüsü yenen insanlarda semptomlar 2 veya 3 ay daha görülüyor İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu'ndan Ümit Özdağ'a jet yanıt: Niyetiniz ve pazarlıklarınız ifşa olmuştur İYİ Partili Ümit Özdağ: İstanbul İl Başkanımız Buğra Kavuncu FETÖ'cü, Meral Akşener'in haberi vardı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı