Hayallerindeki Kitre Bebeği Yaptılar - Son Dakika

Hayallerindeki Kitre Bebeği Yaptılar

19.01.2012 14:49
Hayallerindeki Kitre Bebeği Yaptılar, System.String[]

Kenan Çimen - İzmir'de kitre bebek yapım kursuna giden görme engelli iki kursiyerin hayal güçlerini kullanarak yaptıkları bebekler, görenleri şaşırtıyor.

Kenan Çimen - İzmir'de kitre bebek yapım kursuna giden görme engelli iki kursiyerin hayal güçlerini kullanarak yaptıkları bebekler, görenleri şaşırtıyor.

Konak Belediyesi'ne ait Ayla Ökmen Semt Merkezi'nde açılan kitre bebek yapım kursuna katılan görme engelli 24 yaşındaki Zeynep Demir ile 67 yaşındaki Sultan Çınar, kısa zamanda bebek yapımını öğrenerek üretime başladı.

Demir ve Çınar, haftada iki gün devam ettikleri kurstaki diğer 24 öğrenciden farklı olarak, bebeklere görmeden şekil veriyor, daha sonra da hayallerindeki giysiler ve aksesuarlarla tamamlıyorlar. Eserleri oldukça beğenilen iki kursiyer, ürettikleri kitre bebekleri satmayı ve aile bütçelerine katkı sağlamayı hedefliyor.

Ayla Ökmen Semt Merkezi'nde eğitmen olarak görev yapan Deniz Kabu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki görme engelli kursiyerin başarısının kendisini çok şaşırttığını, başlangıçta Demir ve Çınar'ın yoğun emek isteyen bu işin altından kalkacaklarına pek inanmadığını söyledi.

Kabu, "Çok büyük sabırları ve hayalgüçleri var. Böyle bir işin yapılabileceğini tahmin etmemiştim ama mükemmel şeyler ortaya çıkardılar. İşlerini dokunarak ve hissederek hallediyorlar. Benim fazla yardımcı olduğum da söylenemez. Kendi başlarına yapabilecek yetenekteler" dedi.

-"Boş boş oturmayı sevmiyorum"-

20 yaşında geçirdiği bir kaza sonrası görme yetisinin yüzde 90'ını kaybettiğini söyleyen 67 yaşındaki Sultan Çınar, kursa arkadaşlarının tavsiyesiyle başladığını, büyük keyif aldığını, yeni bir şey öğrenmenin kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Çınar, kitre bebek yapma sürecinin kesilen tellerin iplerle sarılmasıyla başladığını, ardından bebeklerin kol, bacak ve kafalarının yerleştirildiğini, kumaş kaplanıp içinin doldurulmasından sonra bir dikenin özünden elde edilen yapışkan madde olan kitre sürüldüğünü belirtti.

Çok küçük parçalara ayrılan pamukların kitre sürülen bebeğe yapıştırılmasının ardından bebeğin ortaya çıktığını ifade eden Çınar, bu aşamadan sonra da hayal güçlerini kullanarak bebeği saç ve giysilerle renklendirdiklerini, boyadıklarını belirtti.

Evde bir şey yapmadan oturmaktan hoşlanmadığını söyleyen Çınar, "Boş boş oturmayı sevmiyorum, hayatımın son yıllarındayım, bu yılların değerli geçmesini isterim. Kendimi hayattan dışlamıyorum, yaşamayı seviyorum" diye konuştu.

Doğuştan görme engelli olan 24 yaşındaki Zeynep Demir de kursun açıldığını duyunca katılmayı çok istediğini ve annesiyle merkeze gelerek başvuru yaptığını anlattı.

Bebekleri çok sevdiğini ve böyle bir işi öğrenmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Demir, iki ay içinde baştan sona kitre bebek yapmayı öğrendiğini, bu süre içinde çok zorlandığı anlar olduğunu, bu anları da annesi ve kurs eğitmeni sayesinde aştığını kaydetti.

- İZMİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Hayallerindeki Kitre Bebeği Yaptılar - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Oyunu kullanan ABD Başkanı'ndan ilginç sözler: Trump adında bir adama oy verdim Geçtiğimiz günlerde evinde yangın çıkan Eser Yenenler, şimdi de koronavirüse yakalandı Ajax, deplasmanda VVV-Venlo'yu 13-0 mağlup etti Son Dakika: Türkiye'de 24 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 69 can kaybı, 2091 yeni vaka tespit edildi Galatasaray, müthiş bir golle bir kez daha öne geçti Sağlık Bakanlığı'nın korona raporunda İstanbul ile birlikte alarm veren 3 şehir dikkat çekti Almanya'da Türk iş insanına polis şiddeti! İşçilerin önünde yere yatırılarak darbedildi Şafak Sezer, lüks villasını 9 milyon 700 bin TL'ye satışa çıkardı