"Hayata Dönüş Operasyonu" davasına devam edildi - Son Dakika

"Hayata Dönüş Operasyonu" davasına devam edildi

12.11.2020 15:53

Bayrampaşa Cezaevi'nde 19 Aralık 2000'de düzenlenen "Hayata Dönüş Operasyonu"nda görev sınırlarını aştıkları gerekçesiyle dönemin jandarma görevlisi 196 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Bayrampaşa Cezaevi'nde 19 Aralık 2000'de düzenlenen "Hayata Dönüş Operasyonu"nda görev sınırlarını aştıkları gerekçesiyle dönemin jandarma görevlisi 196 sanığın yargılanmasına devam edildi.??

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tarafların avukatları katıldı. Tutuksuz 3 sanık ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Duruşmada savunma yapan sanık Ömer Arık, olay günü, yüzbaşı rütbesiyle cezaevi koruma bölük komutanı olarak görev yaptığını, Zeki Bingöl'ün taburunun harekat ve istihbarat subayı olduğunu, emrinde 100 asker ve 5 rütbelinin bulunduğunu, görevi esnasında operasyonun yapıldığı bölgeyi hiç görmediğini söyledi.

Sanık Arık, saat 21.00 gibi operasyonun bittiği haberi geldikten sonra askerleriyle birlikte adli bloku tahliye ettiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Ben emrimdeki askerlerle birlikte herhangi bir öldürme, yaralama eylemine katılmadım, üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Oradaki 100 asker, gardiyanlar ve mahkumlar şahittir, biz orada hep birlikte bekledik. Hiç dışarı çıkmadık, operasyon bitene dek 'D' blokta kaldık. Operasyonun yapıldığı bina ile aynı binaydık ancak bir blokta 19 koğuş vardır. Koğuşların uzunlukları yaklaşık 50 metredir. Arada iş yurtlarının çalışma alanı vardır. Yani bizim bulunduğumuz bölüm ile operasyonun yapıldığı bölüm arasında 100 metre kadar bir mesafe vardı. Ben fiilen ses duymadım ancak koğuşlarda bulunan televizyonlardan izledim. Beraatimi talep ederim."

Operasyonun ayrıntısını, öncesinde toplantı yapılıp yapılmadığını bilmediğini ifade eden sanık Arık, emrin yazılmasında ve planlanmasında Zeki Bingöl'ün görevli olduğunu, harekat emrinin ise okunup okunmadığını hatırlamadığını, okunmuş olması gerektiğini aktardı.

Koğuşlarda çıkacak isyan ve olaylara engel olmak amacıyla koğuş kapılarında beklediğini dile getiren Arık, yanında uzun namlulu silah olmadığını, içeriye robocop kıyafetleri ile girdiklerini, operasyonun bölge komutanlığının emriyle yapıldığını ve hatırladığı kadarıyla bu komutanın da Tuğgeneral Engin Hoş olduğunu söyledi.

Bir diğer sanık Mustafa Ece savunmasında, Elazığ'dan tim olarak geldiklerini ifade ederek, "Ben er olarak askerlik yapıyordum. Bize 'İstanbul'a gideceksiniz.' dediler. Herhangi bir bilgi vermediler. Ne için götürdüklerini söylemediler. Ben Bayrampaşa Cezaevi operasyonuna katılmadım. Bizi Ümraniye Cezaevi'ne götürdüler. Bayrampaşa'da gerçekleşen olayla ilgili olarak bir bilgi sahibi değilim." diye konuştu.

Sanık Mehmet Bingöl de olay tarihinde Jandarma Arama Kurtarma Birliği'nde personel olarak görev yaptığını, bahsedilen operasyonda birliğine kurtarma görevi verildiğini ifade ederek, operasyon başladığında izinli olduğunu ve yaklaşık 2-3 saat sonra dahil olduğunu söyledi.

Bahçe gibi bir yerde beklediklerini dile getiren sanık Bingöl, "Bizim yanımızda yangın söndürme cihazı, hava temizleme fanı gibi cihazlar vardı. Yanımızda herhangi bir silah yoktu. Zaten hem bunları hem de silahları taşımak imkansız. Benim içinde bulunduğum grup bahçede bekledi, koğuşlara girmedi. Bulunduğumuz yerde herhangi bir olay olmadı. Bu yüzden de bize ihtiyaç duyulmadı, kurtarma görevi dahi verilmedi. Yaralama veya ölüm olayın şahit olmadım. Operasyon bitmesinden sonra bölüğümüze geri döndük." diye konuştu.

Mahkeme heyeti, Jandarma Özel Asayiş Komutanlığına yazı yazılarak operasyondan sonra düzenlenmiş rapor bulunup bulunmadığı ve operasyondan önce askerlere silah kullanma tebliği yapılıp yapılmadığıyla ilgili bilgi istenmesine karar verdi.

Eksikliklerin giderilmesi için duruşma ertelendi.

Davanın geçmişi?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıkların 19 Aralık 2000'de Bayrampaşa Cezaevi'nde düzenlenen operasyonda görevli jandarma birliklerinde görev aldığı belirtiliyor.?

Sanık olan dönemin 39 jandarma görevlisinin görev sınırlarını aşarak aşırı güç ve silah kullanıp faili belli olmayacak şekilde 12 kişinin ölümüne sebep oldukları, 29 kişiyi de öldürmeye teşebbüs ettikleri belirtilen iddianamede, özellikle görev sınırları ve silah kullanma yetkilerinin aşılıp aşılmadığına, orantılı veya aşırı güç kullanılıp kullanılmadığına ilişkin delillerin değerlendirilmesinin mahkemeye ait olduğu ifade ediliyor.?

İddianamede, suç tarihinde jandarma görevlisi olan sanıkların ölen 12 kişi için ayrı ayrı 20 ile yirmibeşer yıl arasında hapis cezası öngören "görevin ifası sırasında kasten öldürme" ile 29 mağdur için ayrı ayrı 9 ile onbeşer yıl arasında hapis cezası içeren "görevin ifası sırasında kasten öldürmeye teşebbüs" suçlarından cezalandırılması isteniyor.??

Yargılama devam ederken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca olayla ilgili 157 sanık hakkında ek iddianame düzenlendi. İddianamede, bu sanıkların "kasten öldürme" suçundan cezalandırılmaları talep ediliyor.?

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, bu iddianame ile Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyanın birleştirilmesine karar verildi. Dosyaların birleşmesi sonucunda sanık sayısı 196'ya yükseldi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'Hayata Dönüş Operasyonu' davasına devam edildi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sigara parası için annesini ekmek bıçağı ile kovalayan adam kardeş katili oldu Feyenoord'dan G.Saray'ın istediği Jörgensen için transfer yanıtı: 15 milyon euroyu veren alır Son Dakika: Gine Körfezi'nde korsan saldırısına uğrayan Türk gemisi Gabon'un Gentil Limanı'na demirledi Fenerbahçe "MesutOl" kampanyasından ilk gün 2.8 milyon TL gelir elde etti Sulama kanalına 1 metre kala balçığa saplanan sarhoş sürücüyü kurtarmak için zamanla yarıştılar HDP binasındaki Öcalan posterleri ifşa olunca Soylu AİHM kararını hatırlattı: Batı istismara müsaade etmiyor, ancak bizden istiyor ABD'de restoranda kahvaltı yapan müşteri 148 TL'lik hesaba 10 bin TL bahşiş bıraktı Pfizer/BioNTech aşısında tedirgin eden sonuçlar: İlk aşıda koruma yüzde 50'ler seviyesinde ve mutasyonlara karşı etkisiz
12:47