Son Dakika Haberleri: Hayatını Yaşlı ve Engellilere Adadı, Yaşananlar Karşısında İsyan Etti

Hayatını Yaşlı ve Engellilere Adadı, Yaşananlar Karşısında İsyan Etti

2 yıl önce

Aydın’da yaklaşık 8 yıl önce yaşlı, kimsesiz ve engellilere destek olmak amacıyla kurulan Aymelek Derneği’nin Başkanı Yurdagül Altınbaş, 8 yılda birebir ziyaret ettiği yaklaşık 20 bin yaşlı, engelli ve kimsesiz vatandaşın yaşadıkları karşısında adeta isyan etti.

Hayatını Yaşlı ve Engellilere Adadı, Yaşananlar Karşısında İsyan Etti, System.String[]
Aydın'da yaklaşık 8 yıl önce yaşlı, kimsesiz ve engellilere destek olmak amacıyla kurulan Aymelek Derneği'nin Başkanı Yurdagül Altınbaş, 8 yılda birebir ziyaret ettiği yaklaşık 20 bin yaşlı, engelli ve kimsesiz vatandaşın yaşadıkları karşısında adeta isyan etti. Devletin her türlü desteği vermesine rağmen, bakıma muhtaç pek çok yaşlı ve engelliye ödenen paranın amacı dışında kullanıldığını belirten Altınbaş, "Devlet yaşlı ve engelli vatandaşına aylık bağlamış. Ancak halen çok kötü şartlar altında yaşamını sürdürüyor. 'Devlet size destek vermiyor mu' diye soruyoruz. Oğlum ev aldı. Gelen para ile taksit ödeniyor' diye cevap veriyorlar. Yaşanan sıkıntının çözülmesi için 'gönüllü kayyum' istiyoruz" dedi.

Aydın'da her ay yaklaşık 1520 kişiye sosyal ve ekonomik destek kapsamında devlet tarafından bir milyon 20 bin lira civarında ödeme yapıldığını, bunun yanında 9 bin 566 kişiye de evde bakım karşılığı 10 milyon 190 bin lira civarında ödeme yapılmasına rağmen mağduriyet yaşayan kişilerin pek çoğunun sosyal yaşantısının düzelmediğini gördüklerini belirten Aymelek Derneği Başkanı Yurdagül Altınbaş, "Derneğimiz kurulduğu günden bu yana kimsesizlerin kimsesi olmaya çalışıyoruz. Gönüllülerimiz ile birlikte Sayın Valimizin, ilgili kurum müdürleri ve AK Parti Aydın milletvekillerimizin desteği ile binlerce kilometre yol gidip Aydın'ın 17 ilçesi ile yaklaşık 480 köyünde adım atmadık yer bırakmadık. Ancak gittiğimiz pek çok yerde devletten sosyal ve ekonomik destek almalarına karşın pek çok kişinin bu yardımı kişinin bakım ve refahı için değil başka şeylerde kullandığını gördük. Bu nedenle devlet tarafından ödenen sosyal ve ekonomik desteklerin ilgili kişi için amacına uygun harcandığını denetlemek için 'gönüllü kayyum' oluşturulmasını talep ettik. Çünkü pek çok yaşlı ve engellinin huzur ve sağlık içinde yaşaması için ödenen paranın yakınları tarafından amacı dışında kullanıldığını gördük" diyerek yaşanan sıkıntıyı dile getirdi.

Aydın'da 9 bin 566 kişiye evde bakım hizmeti veriliyor

Aydın İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı Efeler, Nazilli, Söke ve Çine'de bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığı ile il genelinde sadece 9 bin 566 kişiye evde bakım hizmeti verildiğini kaydeden Aymelek Derneği Başkanı Yurdagül Altınbaş, "Bunun yanında yaklaşık 1520 kişiye sosyal ve ekonomik destek veriliyor. Ekim ayı içerisinde 1349 aile ve 1511 çocuk için ödenen sosyal ve ekonomik destek miktarı 1 milyon 17 bin küsur lira. Aynı dönem için ödenen evde bakım ücreti ise 10 milyon 190 bin küsur lira. Devlet her türlü desteği sağlamasına rağmen mağdur kişi aynı sıkıntıyı yaşamaya devam ediyorsa ödenen bu paraların mutlaka gönüllü kayyum tarafından denetlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda hazırladığımız raporu ilgililerle paylaşıyoruz" dedi.

Aydın il genelinde; Bozdoğan'da 24, Buharkent'te 11, Çine'de 64, Efeler'de 475, Germencik'te 69, İncirliova'da 108, Karacasu'da 13, Karpuzlu'da 9, Koçarlı'da 23, Köşk'te 24, Kuşadası'nda 131, Kuyucak'ta 42, Nazilli'de 222, Söke'de 203, Sultanhisar'da 20, Didim'de 67 ve Yenipazar'da 6 olmak üzere il genelindeki 1349 aile ve 1511 çocuğa sosyal ve ekonomik destek verildiği öğrenildi. - AYDIN
Haber Yayın Tarihi: 03.01.2018 09:55 Kaynak: İHA"Olay saatinde cinsel ilişki yaşıyordum" diyen caninin yalanı ortaya çıktı! Müebbet hapisle yargılanacak FETÖ'nün kanalında program sunan Reha Yeprem'i görenler tanıyamıyor Seda Sayan'dan şaşırtan açıklama: Acun'un tuzağına düşürüldüm