Hayvanlarını Beslemek İçin Her Yıl Aynı Tehlikeyi Göze Alıyorlar - Son Dakika

Hayvanlarını Beslemek İçin Her Yıl Aynı Tehlikeyi Göze Alıyorlar

18.02.2012 12:48
Hayvanlarını Beslemek İçin Her Yıl Aynı Tehlikeyi Göze Alıyorlar, System.String[]

Sıtkı Yıldız/Ali İhsan Öztürk - Van'ın Çatak ilçesinde vatandaşlar hayvanların beslemek için yazın dağlarda biçtikleri otları kışın naylon brandaların üzerinden çığ tehlikesini göze alarak hayvanlarına ulaştırıyorlar.

Sıtkı Yıldız/Ali İhsan Öztürk - Van'ın Çatak ilçesinde vatandaşlar hayvanların beslemek için yazın dağlarda biçtikleri otları kışın naylon brandaların üzerinden çığ tehlikesini göze alarak hayvanlarına ulaştırıyorlar.

Geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan Çatak'ın Görentaş köyüne bağlı Yapılı mezrasında yaşayan vatandaşlar, yazın yüksek kesimlerde biçtikleri otları engebeli arazi koşulları sebebiyle köye indiremiyor. Bunun için her yıl kışı bekleyen köylüler, karın yağmasıyla harekete geçiyor.

Kürek ve naylon brandalarını omuzlarına alan köylüler, kar kalınlığının 2 metreyi aştığı bölgede kara bata çıka dağa tırmanıyor. Hayvanlarını beslemek için her gün eksi 20 dereceye varan soğuğa rağmen otların bulunduğu alana çıkan köylüler, istifledikleri ot balyalarını naylon brandaların üzerine yerleştirdikten sonra dağdan indiriyorlar. Düzlüklerde ot balyalarını arkalarından sürükleyen köylüler, dik yokuşlarda çığ düşme tehlikesini de göze alarak balyaların üzerine oturup hızla kayarak aşağıya indiriyorlar.

Her yıl aynı işi tekrarladıklarını söyleyen Nedim Yavuz isimli köylü, besledikleri hayvanların kışlık yem ihtiyacını karşılamak için her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında yüksek kesimlerde ot biçtiklerini belirtti.

Ot biçtikleri bölgeye engebeli arazi koşulları nedeniyle traktör ve yük taşıyan atların çıkamadığını ifade eden Yavuz, "Biçtiğimiz otları o bölgede istifliyoruz. İndirmek için karın yağmasını bekliyoruz. Kar kalınlığı belli bir seviyeye geldikten sonra 1 saatlik zorlu bir yürüyüşün ardından otların olduğu zirveye ulaşıyoruz. Her seferinde 4 veya 5 bağ otu naylon brandaların üzerine bağladıktan sonra brandaları kar üstünde kaydırarak çekiyoruz. Yokuş olan yerlerde otların üzerinde oturarak kayıyoruz. Dönüşümüz 15 dakikayı buluyor. Çıkışta zorlansak da inişimiz daha kolay oluyor. Bazen küçük kazalar da yaşıyoruz." dedi.

Hakan Yavuz ise, otları köye indirmek için kullandıkları yöntemi dedelerinden öğrendiklerini söyledi. Naylon brandaları indirdikleri bölgenin bir kısmında çığ tehlikesinin olduğuna işaret eden Yavuz, "Bütün bu zorlukları hayvanlarımızı beslemek için katlanıyoruz. Koşullar zor ve tehlikeli de olsa bundan aslında eğlence çıkarıyoruz" dedi.

- VAN

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Hayvanlarını Beslemek İçin Her Yıl Aynı Tehlikeyi Göze Alıyorlar - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sahte içki ölümleriyle ilgili anason yağı üreticisinden itiraf gibi sözler: Satışları10 kat arttı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üniversite öğrencilerine müjde: Stajyer Araştırmacı Burs Programını başlatıyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli koronavirüs aşısında hedefi belirledi: Önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini çözeceğiz İki grup arasında çıkan tartışmada ateşlenen saçma, balkona çıkan vatandaşın kafasına isabet etti Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Ozan Tufan'ın Pelkas'la ilgili gafı sonrası F.Bahçe'nin yaptığı paylaşım büyük ses getirdi Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti