HDP'den Alevi-Bektaşi Seçim Bildirgesi - Son Dakika
HDP'den Alevi-Bektaşi Seçim Bildirgesi

HDP'den Alevi-Bektaşi Seçim Bildirgesi

30.04.2015 14:24

Halkların Demokratik Partisi, 15 maddeden oluşan Alevi-Bektaşi seçim bildirgesini açıkladı, "HDP, Alevi kimliğini hiçbir koşul ileri sürmeksizin tanıyacak." dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Alevi-Bektaşi seçim bildirgesini açıkladı. "Halklara eşitlik, inançlara özgürlük" başlığı altında hazırlanan ve 15 maddeden oluşan bildirgenin kamuoyuna duyurulması amacıyla Okmeydanı'ndaki Salon Labella'da toplantı düzenlendi.

HDP Mersin milletvekili adayı Çilem Öz ve İstanbul milletvekili adayı Ali Kenanoğlu tarafından okunan bildirgede, şunlar kaydedildi:

"HDP, ALEVİ KİMLİĞİNİ HİÇBİR KOŞUL İLERİ SÜRMEKSİZİN TANIYACAK"

"HDP, Alevi kimliğini hiçbir koşul ileri sürmeksizin tanıyacak, Alevi kimliğinin devlet dahil, Alevi dışı kurumlarca tanımlanmasına karşı çıkacak. Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılacak, devletin din ve inanç işlerinden elini çekmesi sağlanacak, din ve inanç işleri sivil alana bırakılacak. Zorunlu din dersleri kaldırılacak, herkesin ana dilinde eğitim yapması sağlanacak. Cemevlerine ibadethane statüsü tanınacak, el konulmuş ve kapatılmış dergah ve bütün inanç merkezlerinin inanç sahiplerine iade edilmesinin önü açılacak. Alevi köylerine cami yapılması önlenecek, mevcut camilere din görevlisi atamaları durdurulacak, atanmış olanlar geri çekilecek.

Taraflarca Dolmabahçe'de sağlanan mutabakatla, Kürt sorununun yanı sıra Alevi sorunu, kadın sorunu, ekolojik ve benzeri demokratik sorunların çözümünü de kapsayan 10 madde müzakere ve Çözüm Süreci'nin temel ilkesel çerçevesi olarak savunulacak. Mevcut devleti daha da otoriterleştirecek ve tek kişi diktatörlüğüne dönüştürecek başkanlık sistemine her durumda karşı çıkılacak. Alevi toplumunun yıllardır dile getirdiği Türkiye'nin çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı, çok dilli yapısını kapsayacak eşitlikçi, özgürlükçü, laik, ekolojik, sosyal ve demokratik bir anayasanın yapılmasına öncelik verilecek."

"BU YENİ BİR DÖNEMDİR, İLKTİR"

Bildirgenin okunmasının ardından konuşan HDP İstanbul milletvekili adayı Turgut Öker, Türkiye'de bir seçim öncesinde, Alevi kurumlarının kaleme aldığı bildirgenin bir siyasi parti tarafından ilk kez kabul edildiğini söyledi.

Yaklaşık 25 yıldır, Alevilerin kendi kimlik ve inançlarıyla var olmaları mücadelesine önderlik etmiş demokratik Alevi hareketinin bütün öncülerinin, bu siyasi tavrın arkasında olduklarını deklare etmelerinin de tarihi bir adım olduğunu vurgulayan Öker, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Alevi toplumu olarak ne yazık ki milyonları bulan sayımıza rağmen kendi adımıza seçenekler, siyasi duruşlar oluşturamadık. Dolayısıyla Alevi toplumunun toplumsal çıkarları uğruna bir arada olamadık. Buradaki irade, Türkiye'de kendi kökleri üzerinden var olma mücadelesi yürüten Alevilerin iradesidir. Bu yeni bir dönemdir, ilktir. Amacımız ve arzumuz odur ki Aleviler bugüne kadar yanlış olan siyaset ilişkilerini bu yol ve yöntem üzerinden devam ettirsinler. Bu yol ve yöntem nedir? Bir toplumu karşı karşıya kaldığı sorunlarda kurtuluşa götürecek reçete, onun örgütlü iradesidir. Onun toplumsal sorunlara çözüm önerileridir."

"BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir de Turgut Öker, Çilem Öz ve Ali Kenanoğlu'nun HDP'den milletvekili adayı olmalarının Aleviler için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Demir, "Bildirgede Alevilerin talepleri net bir şekilde ortaya konmuş. Bu taleplerin tamamını yaklaşık 25 yıldır demokratik yollarla mücadele ederek elde etmeye çalışıyoruz. Bu taleplerin bir siyasi parti tarafından dile getirilmesi bizim için çok önemli. Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı'nı hiçbir siyasi partinin 'ben kaldırıyorum' dememesine rağmen HDP'nin çok net şekilde 'kaldırıyoruz' demesi Alevi toplumu için çok önemli bir süreçtir" diye konuştu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de Alevilerin sorunlarıyla ilgili yıllardır mücadele verdiklerini, Alevi hareketinin sorunlarının siyasetten kaynaklandığına, siyasetin de bunu bir türlü görmek istemediğine, görmek isteyenlerin de çok nazlı bir dille konuştuklarına şahit olduklarını ifade etti.

Geçmez, savundukları değerlerin bir siyasi partinin seçim bildirgesinde yer almasını Alevi örgütlülüğünün başarısı olarak gördüğünü anlattı.

Toplantıya, HDP Tunceli milletvekili adayı Ali Can Önlü, Demokratik Alevi Derneği Eş Başkanı Bülent Felek, Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Ali Özcan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, HDP İstanbul eş başkanları Cesim Soylu ve Ayşe Erdem de katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel HDP'den Alevi-Bektaşi Seçim Bildirgesi - Son Dakika


Advertisement