Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması - Son Dakika

Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması

28.12.2017 16:09
Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması, System.String[]

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) 121. maddesine ilişkin, "Kendi güvenlik güçlerine güvenmeyen, onları devre dışı bırakan ve kendine göre bir paramiliter güç ile onun yasal zırhını oluşturan bir iktidar ile karşı karşıyayız." dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) 121. maddesine ilişkin, "Kendi güvenlik güçlerine güvenmeyen, onları devre dışı bırakan ve kendine göre bir paramiliter güç ile onun yasal zırhını oluşturan bir iktidar ile karşı karşıyayız." dedi.

Yiğitalp, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Uludere'deki olayın üzerinden 6 yıl geçtiğini ve aydınlatılmadığını söyledi.

696 sayılı KHK'nin 121. maddesini eleştiren Yiğitalp, "Kendi güvenlik güçlerine güvenmeyen, onları devre dışı bırakan ve kendine göre bir paramiliter güç ile onun yasal zırhını oluşturan bir iktidarla karşı karşıyayız." görüşünü savundu.

KHK'de yer alan, "tek tip kıyafet düzenlemesini" de eleştiren Yiğitalp, şu anda cezaevlerinde yüz binlerce insanın bulunduğunu söyledi.

Cezaevi koşullarının son derece ağır olduğunu dile getiren Yiğitalp, "Cezaevlerine şimdi de tek tipi dayatan bir durumla karşı karşıyayız. Tek tip, cezaevlerinde provokasyon, insanları kimliksizleştirmek, kişiliksizleştirmek demektir." ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin, "ByLock listelerine" yönelik açıklamalar ve tahliyeleri anımsatması üzerine Yiğitalp, FETÖ üzerinden yapılan operasyonlara bakıldığı zaman "binlerce insanın tutuklandığını ve insanların kendini ifade edemediğini" savundu.

Yiğitalp, şöyle konuştu:

"Bu insanların tahliye edilmiş olması hukukun tecelli ettiği anlamına gelmez. Bankaya para yatıranı tutukluyorsun peki bankayı açana niye bir şey yapmıyorsun? Herhalde HDP'ye, Kürt siyasetine en büyük zararı onlar vermiştir. Çünkü sürekli onlar üzerinden operasyon yapıldı. O dönemlerde cemaati savunacağımızı, cemaat hiç düşünmezdi. 'Biz iktidarız' derdi. Şimdi biz, cemaatin üzerine yapılmış olan bu ağır baskıları söylemek gibi bir durumdayız. Bu umarım şimdikiler için de bir ders olur. Biz, rant, iktidar üzerinden bir siyaset gütmüyoruz. Hakk'ın ve halkın yanındayız. Hakkın ve halkın talepleri üzerinden siyaset yürütüyoruz."

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Yaklaşan İstanbul depremine dikkat çekmek için enkaz üzerinde poz veren Itır Esen, tepkilerin ardından ilk kez konuştu Son Dakika: Esnaf ve sanatkarlara yönelik gelir kaybı desteği ödemeleri bugün itibarıyla başladı Fotoğrafa beğeni ve yorum yağdı! Yoğun bakım doktoru boş odayı "Oh be" diyerek paylaştı Otopark çıkışında ödeme yapmak isteyen genç kadının kafası ödeme cihazı ve aracının kapısına sıkıştı İstanbul'da metro ve metrobüslerde HES kodu kuyruğu Baba, kızını istismar eden genci eve çağırıp öldüresiye dövdü Rus muhalif Navalny, Putin'in sarayının detaylarını paylaştı: Monako'nun 39 katı büyüklüğünde Cani koca, kumar borcu yüzünden kavga ettiği astım hastası karısını boğarak öldürdü