Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması - Son Dakika

Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması

28.12.2017 16:09
Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması, System.String[]

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) 121. maddesine ilişkin, "Kendi güvenlik güçlerine güvenmeyen, onları devre dışı bırakan ve kendine göre bir paramiliter güç ile onun yasal zırhını oluşturan bir iktidar ile karşı karşıyayız." dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) 121. maddesine ilişkin, "Kendi güvenlik güçlerine güvenmeyen, onları devre dışı bırakan ve kendine göre bir paramiliter güç ile onun yasal zırhını oluşturan bir iktidar ile karşı karşıyayız." dedi.

Yiğitalp, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Uludere'deki olayın üzerinden 6 yıl geçtiğini ve aydınlatılmadığını söyledi.

696 sayılı KHK'nin 121. maddesini eleştiren Yiğitalp, "Kendi güvenlik güçlerine güvenmeyen, onları devre dışı bırakan ve kendine göre bir paramiliter güç ile onun yasal zırhını oluşturan bir iktidarla karşı karşıyayız." görüşünü savundu.

KHK'de yer alan, "tek tip kıyafet düzenlemesini" de eleştiren Yiğitalp, şu anda cezaevlerinde yüz binlerce insanın bulunduğunu söyledi.

Cezaevi koşullarının son derece ağır olduğunu dile getiren Yiğitalp, "Cezaevlerine şimdi de tek tipi dayatan bir durumla karşı karşıyayız. Tek tip, cezaevlerinde provokasyon, insanları kimliksizleştirmek, kişiliksizleştirmek demektir." ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin, "ByLock listelerine" yönelik açıklamalar ve tahliyeleri anımsatması üzerine Yiğitalp, FETÖ üzerinden yapılan operasyonlara bakıldığı zaman "binlerce insanın tutuklandığını ve insanların kendini ifade edemediğini" savundu.

Yiğitalp, şöyle konuştu:

"Bu insanların tahliye edilmiş olması hukukun tecelli ettiği anlamına gelmez. Bankaya para yatıranı tutukluyorsun peki bankayı açana niye bir şey yapmıyorsun? Herhalde HDP'ye, Kürt siyasetine en büyük zararı onlar vermiştir. Çünkü sürekli onlar üzerinden operasyon yapıldı. O dönemlerde cemaati savunacağımızı, cemaat hiç düşünmezdi. 'Biz iktidarız' derdi. Şimdi biz, cemaatin üzerine yapılmış olan bu ağır baskıları söylemek gibi bir durumdayız. Bu umarım şimdikiler için de bir ders olur. Biz, rant, iktidar üzerinden bir siyaset gütmüyoruz. Hakk'ın ve halkın yanındayız. Hakkın ve halkın talepleri üzerinden siyaset yürütüyoruz."

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Hafta içi uygulanacak ilk sokağa çıkma kısıtlaması başladı! İşte ihtiyacınız olan tüm bilgiler Ünlü oyuncu Serkan Çayoğlu, yeni dizi projesiyle ekrana dönüyor Türkiye 50 milyon Çin, 25 milyon Alman aşısı alacak Şov yapayım derken hayatının hatasını yaptı! Köprüden nehre atlayan YouTuber kafatasını kırdı Koronadan daha tehlikeli! Biyoteröristler, virüsler üzerinde çalışan biyologların bilgisayarlarına saldırı gerçekleştirebilir Maradona'nın ölümüyle ilgili kan donduran itiraf! Acı gerçek ortaya çıktı "Millet İttifakı'nın çatı adayı kim olsun?" anketinde ilk iki sırada İmamoğlu ve Yavaş var Görüntüler büyük tartışma yaratacak! Bir markaya ait şekerleme ürünlerini evde çıplak elle doldurdu