Hdp'li Altan Tan: Hiçbir Örgüte Üye Olmadığımı Herkes Biliyor - Son Dakika

Hdp'li Altan Tan: Hiçbir Örgüte Üye Olmadığımı Herkes Biliyor

23.11.2017 17:35
Hdp'li Altan Tan: Hiçbir Örgüte Üye Olmadığımı Herkes Biliyor, System.String[]

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın, 'silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme', 'suç işlemeye tahrik', 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet', 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'görevi yaptırmamak için direnme' suçlamalarıyla 38.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın, 'silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme', 'suç işlemeye tahrik', 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet', 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'görevi yaptırmamak için direnme' suçlamalarıyla 38.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davaya devam edildi. Davanın bugünkü duruşmasında Tan, "CIA'ya sorun, KGB'ye sorun, MİT'e sorun, kime sorarsanız sorun. Altan Tan'ın hiçbir örgüte üye olmadığını herkes biliyor" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın 38.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasına Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz yargılanan Altan Tan ve avukatı Mehmet Rauf Çiçek katıldı. Savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirten Altan Tan, "Dosyanın içerisinde tamamen tutarsızlıklar var. Türkiye'deki bütün mahkemeler bu şekle dönüştü. İddianamenin bir yerinde örgüt üyesi olduğum söyleniyor, başka bir yerinde örgüt üyesi olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlediğim söyleniyor. Ben örgüt üyesi miyim, değil miyim? Savcı daha buna bile karar verememiş.CIA'e sorun, KGB'ye sorun, MİT'e sorun, kime sorarsanız sorun, Altan Tan'ın hiçbir örgüte üye olmadığını herkes biliyor. DTK şu anda halen faaldir ve toplantılar yapıyor. DTK'nın yasal olmadığına dair hiçbir mahkeme kararı yoktur. Ben 2013 yılında çizgisini doğru bulmadığımdan dolayı DTK'dan istifa ettim" dedi.

'DEMOKRATİK ÖZERKLİK KARARININI YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİM'

Hakkındaki telefon dinlemelerinin yarısının dosyaya eklenmediğini ve bazı cümlelerin seçilerek yazıldığını belirten Tan, "DTK, demokratik özerklik kararı alınınca, ben bunun yanlış olduğunu söyledim. Türkiye'den ayrılmanın yanlış olduğunu söyledim. Ayrılmanın şartları yoktur, dedim. Ama sadece 'ayrılmanın şartlan yoktur' cümlesini alıp, iddianameye koymuşlar. Konuşmalarımın tamamının getirilmesini talep ediyorum. Ben hayatımda hiç kimsenin çağrısı ile gösterilere katılmadım. Katıldığım gösterilere milletvekili sıfatıyla katıldım. PKK terör örgütünün hiyerarşisinde yer almadım, yöneticilik yapmadım. Gizli tanık beyanlarını kabul etmiyorum. Ben hayatımda canlı kalkan kelimesi kullanmadım. Yatak odamda ne konuşuyorsam, televizyonda da aynısını konuşuyorum. Bir tanık ifadesinde ideolojim olmadığını, ama liberal islamcı olduğumu söylemiş. Bu bir ideoloji değil midir? Bu konuda bir bilimsel görüş alınmasını istiyorum" diye konuştu.

Duruşmada tanık olarak dinlenen polis memuru E.S. ise Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde görev yaptığını belirterek, "Basın açıklaması ve toplantı yürüyüşleri işlerine bakıyoruz. Gösteri yürüyüşünde Altan Tan'ın polıslere yumruk attığını görmedim. Ayrıca polislere direndiğini, cebir ve tehdit kullandığını da görmedim" şeklinde konuştu.

Altan Tan'ın avukatı Mehmet Rauf Çiçek ise tanık polisin ifadesinden anlaşılacağı gibi toplumsal gösterilerde tutulan tüm tutanakların sonradan hazırlandığını ifade ederek, "Bu tutanaklarla şu anda bir milletvekili yargılanıyor. Bunun güvenlik güçlerine olan güveni yıprattığı açıktır. Bu konuda soruşturma evresinde daha titizlikle çalışılması gerekir. Lekelenmeme hakkının üzerinde daha ciddi durulması gerekir" dedi.

Mahkeme, Altan Tan'ın duruşmalardan bağışık tutulmasına karar vererek, duruşmayı erteledi. - Diyarbakır

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Hdp'li Altan Tan: Hiçbir Örgüte Üye Olmadığımı Herkes Biliyor - Son Dakika


Son Dakika

Zamalek'ten resmi açıklama geldi! Mostafa Mohamed için Galatasaray'la anlaşıldı AK Partili Ünal: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyu yüzde 52'nin altına, AK Partinin oyu ise yüzde 40'ın altına düşmedi Operasyonda inanılmaz görüntü! Korona tedavisinde kullanılan ürünlerin bulunduğu depoda canlı balık çıktı Bankamatik kuyruğunda fenalaşan adam hayatını kaybetti! Yere yığıldığı anlar kameraya yansıdı Pamela Anderson, beşinci evliliğini inşaat ustası sevgilisi ile yaptı İstanbul'un barajlarındaki su seviyesi yüzde 36,96'ya yükseldi Sadakatsiz'de Mert karakterini canlandıran Eren Vurdem diziye veda etti Tatlıses'in meşhur ettiği oryantal Didem, yıllar sonra yeniden İbo Show'da boy gösterecek