HDP'li Irmak: Gözaltılar Sürerse Belediyelerin Önüne Hendek Kazacağız - Son Dakika

HDP'li Irmak: Gözaltılar Sürerse Belediyelerin Önüne Hendek Kazacağız

25.08.2015 17:00
HDP'li Irmak: Gözaltılar Sürerse Belediyelerin Önüne Hendek Kazacağız, System.String[]

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, belediye başkanlarının tutuklanmasını eleştirerek, "Gözaltılara devam ederlerse belediyelerin önüne hendek kazacağız." dedi.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak, sözde 'öz yönetim' açıklaması yapan belediye başkanları ve parti yöneticilerinin tutuklanmasını eleştirerek, "Buradan deklere ediyorum. Gözaltılar devam ederlerse belediyelerin önüne biz hendek kazacağız. Hendek kazıp gözaltılara engel olacağız." açıklamasında bulundu.

"KÜRT SORUNU SOYKIRIM VE GÖZALTILARLA ORTADAN KALKMAZ"

Diyarbakır'da 87 sivil toplum örgütü HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Genel Başkanı Selma Irmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı, son günlerdeki olaylar ile ilgili açıklama yaptı. DTK binası önünde konuşan Selma Irmak, Kürt sorununun katliam, kırım, soykırım ve gözaltılarla ortadan kaldırılamayacağını belirtti.

"BÖLÜCÜK DEMOKRATİK TALEPLERİ ŞİDDETLE KAPATMAKTIR"

Irmak, "En ufak demokratik tepkiyi baskıyla, şiddetle sindirmek ve bunun üstünü örtmek artık bir çözüm değil. Bu tam tersini ülkeyi bölmeye zorlamaktır. Bölücülüğün ta kendisi demokratik talepleri baskıyla, zorla, şiddetle kapatmaktır" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümete çağrı yaptığını söyleyen Irmak, "Ulus devlet, üniter devlet içerisinde tekçi inkarcı bir zihniyetle yönetilen bir sistem bu ülkenin ihtiyaçlarına cevap vermemektedir. Evet başkanlık sistemi de kuşkusuz bir yöntemdir. Türk tipi başkanlık sistemine karşı yani daha fazla merkezi, daha fazla tekçi, şiddeti, baskıyı ve diktatöryal yönetimi esas alan başkanlık sistemine ve yaklaşımına karşı yerinden yönetimi bir öneri olarak sunmaktadır. Demokratik bir talep olarak ortaya koymaktadır" diye konuştu.

"BU ÜLKEYİ BÖLME NOKTASINA GETİRMEYİN"

Selma Irmak, bir ok yerde sözde 'öz yönetim' taleplerinin ortaya konduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz 2007'den beridir bu ülkede kendi kendini yönetme, bölgeler esaslı bir yönetim şeklinin esas alınmasını öneriyoruz. Bu AK Parti'nin 2007 programında da mevcuttur. Yine Avrupa Birliği özerklik şartının uyarlanması, genişletilmesi çabası AK Parti hükümetine aittir. Ama söz konusu talep halktan gelince bu talep kriminalize ediliyor, terörize ediliyor ve bu talep katliamla bastırılıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Böyle bir yaklaşımı reddediyoruz. Böyle bir yaklaşımı diktatoryal bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. ve sizi uyarıyoruz; bu halkın sabrını zorlamayın devletin bölücülükle bir sorumluluğu yoktur. Bu ülkeyi bölme noktasına getirmeyin. Uçlaştırmayın, kutuplaştırmayın. Bu talep çok meşru, demokratik bir taleptir."

"ÖZ YÖNETM TALEBİNİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ"

HDP'li Selma Irmak, 3 yıldan bu ya yana kent meclislerinde kendi kendini yönetme organlarının oluşturulmaya çalışıldığını anlatırken, "Şimdi bu aşamada bütün kurumlarımız ve DTK olarak bu talebin meşru, ahlaki, vicdani politik demokratik talebin sonuna kadar arkasında olduğumuzu, yanında olduğumuzu geliştirmek için bütün gücümüzle çabalayacağımızı ifade etmek istiyoruz. Hiç kimse halkın bu meşru talebini başka yöne çekmeye kalkışmasın" dedi.

GÖZALTILARA MÜSAADE ETMEYECEKLERİNİ AÇIKLADI

Selma Selma Irmak, 2009 yılında KCK operasyonlarını hatırlatırken, belediye başkanları, il ve ilçe yöneticilerinin, meclis üyelerinin gözaltına alınmalarına müsaade etmeyeceklerini anlattı.

"DEMOKRATİK TÜRKİYE, ÖZERK KÜRDİSTAN, KONFEDERAL ORTADOĞU"

Irmak, "Buradan deklere ediyorum. Gözaltılar devam ederlerse belediyelerin önüne biz hendek kazacağız. Hendek kazıp gözaltılara engel olacağız. Şiddet dalgasını durdurmaya halkımızı çağırıyoruz. Demokrasi çizgisinden çıkmadan ve meşru taleplerimizi, yasal değil meşruiyet çizgisinden çıkarmadan mücadele etmeye çağırıyoruz. Yeni bir süreç başlamıştır. Bu süreç halkımızın zaferiyle sonuçlanacaktır. Demokratik bir Türkiye, özerk bir Kürdistan, Konfederal bir Ortadoğu ve özgür bir barış dünya içerisinde bir gün mümkün olacaktır" dedi.

HDP'li Irmak: Gözaltılar Sürerse Belediyelerin Önüne Hendek Kazacağız
HDP'li Irmak: Gözaltılar Sürerse Belediyelerin Önüne Hendek Kazacağız
HDP'li Irmak: Gözaltılar Sürerse Belediyelerin Önüne Hendek Kazacağız

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel HDP'li Irmak: Gözaltılar Sürerse Belediyelerin Önüne Hendek Kazacağız - Son Dakika


Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Fatih Terim: Ali Sami Yen'de 8-10 dakika vermemek bu kadar zor mu! Yasak Elma'nın Ender'i Şevval Sam, göğüs dekolteli elbisesiyle poz verdi Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, La Casa de Papel dizisinin kadrosuna dahil oluyor İYİ Parti'de istifa depremi! 5 isim partiyi bombalayarak görevlerini bıraktı