Son Dakika Haberleri: Tutuklu Yargılanan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş Tahliye Edildi

Tutuklu Yargılanan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş Tahliye Edildi

10 ay önce

Terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın, yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliyesine karar verildi.

Tutuklu Yargılanan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş Tahliye Edildi, System.String[]

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Beştaş tutuklu bulunduğu Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Cumhuriyet Savcısı, mevcut delil durumu, suçun vasıf ve mahiyetini gerekçe göstererek, Beştaş'ın tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi.

İddianamede yer alan suçlamalara ilişkin savunma yapan Beştaş, üzerine isnat edilen suçlamaları reddederek, tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesini talep etti.

TAHLİYE KARARI ÇIKTI

Talebi değerlendiren mahkeme, oy çokluğuyla Beştaş hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve tahliye kararı verdi.

Duruşmayı, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, milletvekilleri Ziya Pir, Feleknas UcaSibel Yiğitalp, Leyla Birlik ve Mahmut Toğrul ile Beştaş'ın yakınları da izledi.

TALEP EDİLEN CEZA

İddianamede, HDP Adana Milletvekili Beştaş hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak", 6-8 Ekim olaylarında "suç işlemeye tahrik" ve "2911 Sayılı Yasaya Muhalefet" suçlarından 8,5 yıldan 23 yıla kadar hapis ve mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.Aşk Sarhoşu Alişan, Nazardan Çok Korkuyor: Maşallah Deyin İrem Derici, Eski Kocasının Barışma Sinyallerini Karşılıksız Bırakmadı
Sarıyer'de Akılalmaz Görüntü: İstanbul'da Domuz Sürüsü Şehre İndi! O Anlar Kamerada