Hdp: Üç Fidan Mücadelemize Işık Tutuyor - Son Dakika

Hdp: Üç Fidan Mücadelemize Işık Tutuyor

06.05.2014 12:42
Hdp: Üç Fidan Mücadelemize Işık Tutuyor

HDP, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam edilmesinin 42. yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 6 Mayıs'ın, baskıya, sömürüye ve zulme karşı öfkenin tazelendiği bir gün olduğunu ifade etti.

HDP, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam edilmesinin 42. yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 6 Mayıs'ın, baskıya, sömürüye ve zulme karşı öfkenin tazelendiği bir gün olduğunu ifade etti.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın, idam edilmelerinin 42. yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, "Fidan mücadelemize ışık tutuyor. 1972 yılının 6 Mayıs gününden bu yana Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın ölümlerinin yarattığı acı yüreklerimizden bir an bile silinmedi. 42 yıl önce Meclis'te "evet' diyerek kalkan o 273 el, üç fidanı darağacına gönderdi. El kaldıranların ve ürkekçe suskun kalanların isimleri tarihe kara harflerle yazıldı; asker-sivil bürokratlar, savcılar, hakimler, politikacılar affedilmedi" dedi. Denizlerin, Yusufların, Hüseyinlerin isimlerinin milyonların yüreğinde yaşamaya devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, 6 Mayıs'ın, baskıya, sömürüye ve zulme karşı öfkenin tazelendiği bir gün olduğu ifade edildi. 6 Mayıs'ın Türkiye'deki halkların mücadele birliğini, demokrasi ve özgürlük mücadelesini ortaklaştırma, yükseltme ve güçlendirme günü olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Üç Fidan'ın ve o dönemin en önemli tanıklarından biri olan Denizlerin avukatı ve ağabeyi Halit Çelenk'in isimleri milyonların yüreğinde ve zihninde yaşamaya devam edecek. Onların başı dik duruşlarını daima hatırlayacağız" denildi.

Milletvekili Salihe Aydeniz'in polise yumruktan atmasıyla ilgili HDP'den açıklama: Elini refleks olarak kaldırdı Milletvekili Salihe Aydeniz'in polise yumruktan atmasıyla ilgili HDP'den açıklama: Elini refleks olarak kaldırdı Meral Danış Beştaş: 'İktidarın İflasından Sonra Konkordato İlanına Az Kaldı' Meral Danış Beştaş: 'İktidarın İflasından Sonra Konkordato İlanına Az Kaldı' HDP Grup Başkanvekili Beştaş, gündemi değerlendirdi Açıklaması HDP Grup Başkanvekili Beştaş, gündemi değerlendirdi Açıklaması
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Hdp: Üç Fidan Mücadelemize Işık Tutuyor - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement