Hedefini Aşan Süs Bitkileri, 2012'de İhracattan 100 Milyon Dolar Bekliyor - Son Dakika

Hedefini Aşan Süs Bitkileri, 2012'de İhracattan 100 Milyon Dolar Bekliyor

02.01.2012 12:56
Hedefini Aşan Süs Bitkileri, 2012'de İhracattan 100 Milyon Dolar Bekliyor, System.String[]

Süs bitkileri sektörü, 2011 yılında yeni bir rekora imza attı.

Süs bitkileri sektörü, 2011 yılında yeni bir rekora imza attı. Türkiye süs bitkileri ihracatı 1 Ocak-31 Aralık 2011 tarihleri arasında yıllık bazda yüzde 36 artış göstererek 76 milyon 322 bin 447 dolar oldu. Bu artışla, son yılların en hızlı büyümesini yakalayan sektör, 2011 yılı ihracat hedefi olan 75 milyon dolar sınırını aştı. Yıllık bazda tüm ihracat sektörleri içinde süs bitkileri, bitkisel ürünler içinde en çok ihracat artışı görülen sektör oldu. Aralık ayında ise süs bitkileri ihracatında geçen yıl aynı döneme göre yüzde 11 düşüş görüldü.

Geçen ay yapılan ihracattan ise 5 milyon 44 bin 569 dolar gelir elde edildi. Aralık ayında canlı bitkiler ihracatı yüzde 45 artarken, kesme çiçek ihracatı yüzde 39 azaldı. Kesme çiçek ihracatında görülen bu düşüşün iklimsel nedenlerden kaynaklandığı belirtildi. Sektörün ihracatında Antalya en önemli merkez olurken, Antalya'yı Yalova, Sakarya ve İzmir izledi.

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, "İhracattaki artış, sektörümüzün ve ihracatçılarımızın gücünü ispatladığını ve bu olumlu ivmeyi sürdürebileceğini gösteriyor." dedi.

Bağdatlıoğlu'nun ihracat rakamlarına ilişkin verdiği bilgilere göre, 2011 yılının tamamında canlı bitkiler ihracatı yüzde 85, çiçek soğanları yüzde 26, yosunlar ve ağaç dalları yüzde 8, kesme çiçek ise yüzde 3 artış gösterdi.

2011 yılında süs bitkileri sektöründe en önemli ihracat pazarları sırasıyla Türkmenistan, Hollanda, Irak, İngiltere, Almanya ve Azerbaycan oldu. Türkmenistan, Irak, Azerbaycan ve Özbekistan gibi pazarlarda Türk müteahhitlik hizmetlerinin gelişimine paralel olarak canlı bitkiler ihracatı artışını sürdürdü.

Canlı bitkiler ihracatında en önemli pazar haline gelen Türkmenistan'a yüzde 109, Irak'a yüzde 184, Azerbaycan'a yüzde 68 artış yaşandı. Önümüzdeki yıl canlı bitkiler ihracatının bu pazarlarda payını arttırmaya devam etmesi bekleniyor. Diğer önemli ihraç pazarları olan Hollanda'ya yüzde 32, Almanya'ya yüzde 21, Ukrayna'ya da yüzde 14 artış görüldü.

2011 yılında sektörün gösterdiği bu başarıya katkısı olan tüm ihracatçılara teşekkür eden Osman Bağdatlıoğlu, "2012 yılında da sektör hedefimiz olan yüzde 30 artış ve 100 milyon dolar ihracat rakamına ulaşacağımıza ve yeni rekorlara imza atacağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Hedefini Aşan Süs Bitkileri, 2012'de İhracattan 100 Milyon Dolar Bekliyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Hedefini Aşan Süs Bitkileri, 2012'de İhracattan 100 Milyon Dolar Bekliyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?