Hekimoğlu Ismail'e 'Saygı Gecesi' - Son Dakika

Hekimoğlu Ismail'e 'Saygı Gecesi'

21.12.2013 23:45
Hekimoğlu Ismail'e 'Saygı Gecesi', System.String[]

Istanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü, ‘Yaşayan Kültür Adamlarımıza Saygı’ programları çerçevesinde Gazeteci, Yazar Hekimoğlu Ismail için Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde 'saygı gecesi' düzenledi.

Istanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü, ‘Yaşayan Kültür Adamlarımıza Saygı’ programları çerçevesinde Gazeteci, Yazar Hekimoğlu Ismail için Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde 'saygı gecesi' düzenledi.

Yazar Hekimoğlu Ismail için Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Gazeteci yazar Hekimoğlu Ismail, IBB kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Yazar Ali Erkan Kavaklı, Edebiyatçı Yazar Mehmet Nuri Yardım, Edebiyatçı Yazar Dursun Gürlek, Edebiyatçı Yazar Ahmet Vural, Yazar Recep Şükrü Apuhan ve çok sayıda davetli katıldı. Programda Hekimoğlu Ismail çeşitli yönleriyle anlatıldı.

Programda konuşan Mehmet Nuri Yardım, Hekimoğlu Ismail’in fikir, düşünce ve edebiyat dünyasında çok önemli bir yeri olduğunu söyledi. Yardım, “Hekimoğlu’nun en çok romancılığına dikkat çekmek istiyorum. Roman okumayan binlerce kişiye ışık olmuştur. Gazetelerde, dergilerde çok yazmış olan bir yazar, günümüzün Ahmet Mithat efendisi çok değerli eserler vermiş. Sadece romanlarıyla değil kitaplarıyla, hatıralarıyla, günlükleriyle, intibahlarıyla düşünce be fikir alanında çok önemli eserler ortaya koymuş bir edebiyat ustası, dava adamı ve fikir adamıdır.” ifadelerini kullandı.

Hekimoğlu Ismail’i diğer yazarlardan ayıran en büyük özelliğin bütün insanları kucaklaması olduğunu aktaran Yardım, “Kimseyi dışlamaması, kimseye hor bakmaması Yunus Emre ve Mevlana’nın açtığı yolda devam etmesidir.” dedi.

Türk edebiyat ve düşünce tarihinin son kilometre taşlarından birisi olduğunu vurgulayan Hüseyin Gökçe ise, “Bizim için hedef ve ufuk insanıdır. Farklı bir meslek gurubunda bulunmasına rağmen çok ciddi olarak edebiyat dünyasına girmiştir. Edebiyatı yaşayarak, içselleştirerek tüm ruhuyla özümseyerek yaşamış ve okuyucularına aktarabilmiş önemli bir insandır.” diye konuştu.

Abdurrahman Şen, yaşayan kültür adamlarımızdan bir bölümüne saygı geceleri düzenlemeye başladıklarını belirtti. Şen, şunları kaydetti: “Programın ana başlığına bir nesli yoğuranlar dedik. Şuan yaşayan orta yaş gurubu insanlar saygı gecelerinde anmaya çalıştığımız kişilerin açtığı yolda yürümeye çalışan, eserlerini okuyan insanlar oldular. Yazdıkları kitaplarla verdikleri konferanslarla insanların yetişmesine vesile oldular. Bu konferanslar sayesinde kendilerine şükranımızı sunalım istedik.”

Program sonunda konuşan Hekimoğlu Ismail herkese teşekkürlerini ileterek şiir ile konuşmasına son verdi. Hekimoğlu Ismail, şiirinde “Bir zamanlar Süleyman idim. Ateşe ve rüzgara hükümdar idim. Sanmayın ki Sultan Süleyman idim. Tersanede körüklü Süleyman idim.” ifadelerine yer verdi.

HEKIMOĞLU ISMAIL KIMDIR:

Gerçek ismi Ömer Okçu olan Hekimoğlu Ismail, yazılarını dedesinin ismi olan ‘Hekimoğlu Ismail’ imzasıyla yazdı ve bu isimle tanındı. 1967’de ‘Minyeli Abdullah’ romanını yazdı. O günden bu yana pek çok dergi ve gazetede yazılar yazan Hekimoğlu Ismail’in 30’dan fazla eseri bulunuyor. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konferans verdi. Halen Zaman gazetesinde makaleleri yayınlanan Hekimoğlu Ismail, Harran Üniversitesi tarafından verilen ‘Edebiyat Doktoru’ ünvanına sahip.

Hekimoğlu Ismail'e 'Saygı Gecesi'
Hekimoğlu Ismail'e 'Saygı Gecesi'

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Hekimoğlu Ismail'e 'Saygı Gecesi' - Son Dakika


Son Dakika

Beşiktaş'a döneceği konuşulan Tosic, Guangzhou ile yollarını ayırdı Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey, çırılçıplak halde ölü bulundu Oyuncu Melis Birkan'ın yeni mesleği şaşırttı! Hobisi işi oldu ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi Başakşehir'den müthiş geri dönüş! Yıldız futbolcu efsane golle hat trick yaptı Yağmur Aşık'ın Emre Aşık için tuttuğu iddia edilen kiralık katil: Benden hamile kaldı İran'ın "nükleer faaliyetlerini hızlandıracak" yasa tasarısı hükümetin itirazlarına rağmen onaylandı Saadet Partisi'nden asgari ücret zammı önerisi: Hedef 8 bin 85 lira olmalı