Hendek'te İnşaat İşçileri Sertifikalı Oluyor - Son Dakika

Hendek'te İnşaat İşçileri Sertifikalı Oluyor

01.01.2012 13:00
Hendek'te İnşaat İşçileri Sertifikalı Oluyor, System.String[]

Hendek Belediyesi'nin düzenleyeceği kurslara katılacak 800 inşaat işçisi, depreme dayanıklı inşaat teknikleri konusunda bilgi sahibi olacak.

Hendek Belediyesi'nin düzenleyeceği kurslara katılacak 800 inşaat işçisi, depreme dayanıklı inşaat teknikleri konusunda bilgi sahibi olacak.

Hendek Belediyesi Meslek Edindirme Merkezi yetkililerince düzenlenecek kurslarda, geçimini inşaat işleriyle sağlayan 800 kişiye, teorik ve uygulamalı eğitim verilecek. Yaklaşık 40 saat sürecek eğitim için 420 inşaat işçisi, 12 elektrikçi, 105 boya ustası, 94 yalıtım ustası, 177 sıvacı, 36 sıhhi tesisat ustası, 26 fayans ustası ve 37 demirci kayıt yaptırdı.

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, belediyede düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Sakarya'nın deprem bölgesinde bulunduğunu dolayısıyla binaların bilgili ve donanımlı ustalarca yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

Eğitimlere katılacak kursiyerlere malzeme desteği de sağlanacağını ifade eden İnci, şunları kaydetti:

"Sizler bir inşaatı temelden alıp bitirecek yetenektesiniz ama her biri için ayrı ayrı ustalık belgesinin alınması zorunludur. Bu sistem bir anlamda sizleri korumaya yöneliktir. Zamanında bazı müteahhitler inşaatlarında çalıştırdıkları işçi ve ustaların sigortasını yapmamıştır. Bundan böyle devlet bunu da kontrol altına alacaktır."

Ali İnci, Sakarya'da geçmiş yıllarda büyük depremlerin meydana geldiğini hatırlatarak, işçisinden ustasına kadar herkesin çürük yapılarda ölen insanlardan sorumlu olduğunu kaydetti.

17 Ağustos depremini halen unutamadığını ifade eden İnci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Enkaz altında kalanların çığlıkları halen kulaklarımda. Binaların usta eller tarafından yapılması daha doğru. İnşaatın sağlam olması için sadece beton bir önem arz etmez, betonun yanı sıra kolon ve kirişlerin demir bağlamaları da çok önemli. Bunlar da bilgi birikimiyle olur. Bundan böyle dededen, babadan kalma inşaat işçiliği değerini kaybetmiştir. Bundan böyle yükselen değer, bilgi ve teknolojidir."

- SAKARYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Hendek'te İnşaat İşçileri Sertifikalı Oluyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı