"Her 8 kadından 1'inde meme kanseri görülüyor" - Son Dakika

"Her 8 kadından 1'inde meme kanseri görülüyor"

27.10.2019 19:35

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, 8 kadından 1'inde meme kanserinin görülmeye başlandığını söyledi.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, 8 kadından 1'inde meme kanserinin görülmeye başlandığını söyledi.

Atatürk Üniversitesince "1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı" etkinlikleri kapsamında panel düzenlendi.

Üniversitedeki Mavi Salon'da düzenlenen panele başkanlık yapan Prof. Dr. Akçay, meme kanseri üzerinde yoğun olarak durulduğunu söyledi.

Kadınlarda meme kanserinin diğer kanser türlerinden daha fazla görüldüğünü aktaran Akçay, "Kadınlarda görülen kanserlerin yüzde 30'unu meme kanseri oluşturuyor. 1980'li yıllarda 12 kadından 1'inde meme kanseri görülüyordu. Günümüzde ise 8 kadından 1'inde meme kanseri görülmeye başlandı. Bundan erken teşhis ve uygun tedaviyle kurtulmak mümkündür. Meme kanserindeki bazı tümörlerde ise bu kadar ümitli ve iyi sonuç alamıyoruz." diye konuştu.

"Emzirme meme kanserinden korunmada çok önemli"

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salim Başol Tekin ise radyasyona maruz kalmanın, doğum kontrol hapları ve aşırı kilonun meme kanserine neden olan faktörler arasında yer aldığını belirtti.

Hareketsiz yaşamın da kanser nedenlerinden biri olduğuna dikkati çeken Tekin, şunları kaydetti:

"Araştırmaların sonucunda kişinin egzersiz yapması meme kanseri oluşumunu yüzde 80 azaltıyor. Kadınların meme kanserinden korunması için haftada en az 300 dakika egzersiz yapmasını öneriyoruz. Meme kanserinden korunmak için kilo almama ve hareketli yaşam tercih edilmeli. Kadınların meme kanserinden korunmaları açısından çocuk emzirme çok önemli bir faktör. Çevredekilere en az iki yıl çocuk emzirmelerini öneriyorum. Erkeklerde de meme kanseri görünüyor. Her 100-150 kadına karşın bir erkekte meme kanseri gözüküyor."

Panele katılan diğer öğretim üyeleri de meme kanseri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 Her 8 kadından 1'inde meme kanseri görülüyor
 Her 8 kadından 1'inde meme kanseri görülüyor
 Her 8 kadından 1'inde meme kanseri görülüyor
 Her 8 kadından 1'inde meme kanseri görülüyor

- Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık 'Her 8 kadından 1'inde meme kanseri görülüyor' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Yeni Akit yazarı Dilipak keneviri yeniden gündeme getirdi: En çok ihtiyacımız olan zamanda uzağız Doğduğun Ev Kaderindir'de yürek sızlatan sahne! Burhan önce Müjgan'ı sonra kendini vurdu Adana, Samsun ve Ordu'da son iki haftada vaka sayısının %100 arttığını söyleyen Bakan Koca uyardı: Sınavımız devam ediyor Son Dakika: Koronavirüs aşısında kimler öncelikli olacak? Bilim Kurulu, aşılamada 4 aşamayı belirledi Canlı yayında şoke eden itiraf! Evli ve 5 çocuk babası şahıs, 18 yaşındaki kızı alıkoydu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk: Koronavirüs etkisini 2022'nin ilk aylarına kadar sürdürebilir Çin'de mezbahada 'sosis' yapılmak için bekleyen 40 köpek bulundu Oyuncu Melis Birkan'ın yeni mesleği şaşırttı! Hobisi işi oldu