Tüm Türkiye'de toplu taşımada zorunlu olan HES kodu nasıl alınır? İşte yanıtı - Son Dakika

Tüm Türkiye'de toplu taşımada zorunlu olan HES kodu nasıl alınır? İşte yanıtı

30.09.2020 15:14

Toplu ulaşım, kamu kurumları ve konaklama tesislerine girişte getirilen HES kodu zorunluğu sonrası, kodun nasıl alınacağı merak konusu oldu. HES kodu; e-Devlet, SMS ve Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınabiliyor. İşte detaylar.

Koronavirüsle mücadele kapsamında daha önce şehirler arası yolculuk ve kamu kurumlarına giriş için getirilen Hayat Eve Sığar (HES) kodu zorunluluğu getirilmişti. Bugün İçişleri Bakanlığı'nın 81 ile gönderdiği genelge sonrası şehir içi toplu ulaşım ve konaklama tesislerine kabullere de HES kodu zorunluluğu getirildi.

SEYAHAT KARTLARI HES UYGULAMASI İLE ENTEGRE OLACAK

Şehir içi toplu ulaşımda kişisel seyahat kartları HES uygulaması ile entegre sağlanacak. Koronavirüs tanısı konulan kişilerin kartları askıya alınacak. Konaklama tesislerinde ise tanı konan kişiler izolasyon odalarına yerleştirilecek. Kurala uymayan işletmeler 10 gün süreyle kapatılacak.

HES KODU NASIL ALINIR?

Alınan karar sonrası vatandaşlar "HES kodu nasıl alınır?" sorusunun cevabını araştırır oldu. HES kodu almanın öne çıkan üç farklı yöntemi bulunuyor.

  • HES uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilir. "HES kodu oluştur" butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.
  • HES Kodu, e-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

Tüm Türkiye'de toplu taşımada zorunlu olan HES kodu nasıl alınır? İşte yanıtı
Son Dakika: Tüm Türkiye'de toplu taşıma ve konaklamada HES kodu zorunluluğu getirildi

Son Dakika Ekonomi Tüm Türkiye'de toplu taşımada zorunlu olan HES kodu nasıl alınır? İşte yanıtı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (4)
  • prometeus: Modern komünizmin gerekleri bunlar. 5 G alt yapısı hazır. Çipe gerek yok hepimiz cep telefonsuz gezmiyoruz. Özel hayat kalmayacak. Bu arada dünya nüfusu 500 milyona kadar indirilecek. Belki bunların alt yapısı bize vuracakları aşı ile olacak. Belki 10-20 yıl sonra yan etkisi olan aşı yaptılar. Bilemiyoruz. Vekilimiz Allah tır. O ne güzel vekildir. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • prometeus: Daha elektronik bileklik gelecek. Aşıyı yaptırmazsanız Hes kodu alamayacaksınız. Hes kodu alamayınca otobüse binemeyecek belki marketten alışveriş bile yapamayacaksınız. Sizden istenileni yapmazsanız bulaşıcı hastalık taşıyor diye fişlenecek, gerekirse elektronik kelepçe ile oldugunuz yere hapsedileceksiniz. Mülk sahibi olamayacaksınız. Çiftçiler bile tarla sahibi olamayacak. Devlet ne istiyorsa onu yapacaksınız. Devlet de sermaye baronları ne istiyorsa onu yapacak. Tabi bu 10-20 yıla yayılaca Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • ayhan: benim anlamadığım bu kodun doğru olup olmadıgını iett şöförümü anlayacak başka işleri yokmuş gibi kodmu sorguluyacaklar Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi