HES'lerin Çevreye Zararları Tartışılacak - Son Dakika

HES'lerin Çevreye Zararları Tartışılacak

28.05.2013 16:18
HES'lerin Çevreye Zararları Tartışılacak, System.String[]

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı "Madem HES'lerin inşası kaçınılmaz, hiç olmazsa yüklerini en aza indirelim." dedi.

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Atamanalp, "Biz istiyoruz ki madem HES'lerin inşası kaçınılmaz, hiç olmazsa çevresel yüklerini en aza indirelim. Hedefimiz, HES'lerin çevresel faktörlerini en aza indirmektir" dedi.

Atamanalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Su Ürünleri Fakültesi tarafından 30 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde düzenlenecek "Balıkçılık ve Sucul Bilimler Kongresi"nde farklı ülkelerden gelen bilim adamlarının HES'lerin zararlarının en aza indirilmesi için bildiri sunacağını belirtti.

Kongreye 45'i yurt dışından 350 bilim adamının katılacağını söyleyen Atamanalp, "Anadolu'nun zirvesinde bilimsel bir kongre yapmayı hedefledik. Ana temalarından birisi hidroelektrik santralleri ve bunların çevresel etkileri olacak. Özellikle Norveç'te bu konuda çalışan bir bayan hocamız davetlimiz olarak geliyor" diye konuştu.

Bakanlık ve üst düzey yetkililerin de kongreye katılacağını anlatan Atamanalp, şunları kaydetti:

"Biz istiyoruz ki bu kongre içerisinde yapacağımız yuvarlak masa çalışmasında HES'lerle ilgili Türkiye'de ortaya çıkabilecek sorunları ve bu sorunlar ortaya çıkmadan alınacak önlemleri masaya yatıralım. Hiç olmazsa bundan sonra inşasına başlanacak santrallerde onları dikkate alalım. HES'lerin çevresel boyutuna ağırlık vereceğiz. Özellikle bölgemiz insanı da haklı olarak ortaya koyduğu tepkiler var. Biz istiyoruz ki madem HES'lerin inşası kaçınılmaz, hiç olmazsa bunların çevresel yüklerini en aza indirelim. Hedefimiz, HES'lerin çevresel faktörlerini en aza indirmektir." - Erzurum

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel HES'lerin Çevreye Zararları Tartışılacak - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cemal Hünal, sağlık sorunları nedeni ile Survivor 2021'e veda etti Acun'un takımı Fortuna Sittard, kupada Nijmegen'e uzatmada 3-2 yenilerek elendi Esnafın üşümesin diye üzerine battaniye örttüğü kişi, iş hanında ölü bulundu Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor Marketten dönen çift kurşuna dizildi! Camdan bakan çocuk anne ve babasının cansız bedenini gördü Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz Sereney Sarıkaya rekor bir ücret karşılığında ATV'nin yeni dizisiyle ekranlara dönüş yapıyor Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu